COVID-19 - obostrzenia
Obowiązek zakrywania ust i nosa został zniesiony 28 marca 2022 roku. Nie dotyczy to punktów ochrony zdrowia, czyli między innymi szpitali i przychodni - w tych miejscach nadal należy nosić maseczki. Ministerstwo apeluje o rozsądek i zachowanie ostrożności tam, gdzie nie da się zachować dystansu społecznego.
Koronawirus - najważniejsze informacje
Można organizować imprezy okolicznościowe na zewnątrz oraz wewnątrz (np. w restauracji). Obowiązuje na nich limit osób – maks. 100. Tego typu wydarzenia mogą odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika). Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
Ministerstwo Zdrowia odpowiada na wątpliwości
W Polsce do 30 kwietnia obowiązują konkretne obostrzenia covidowe. Utrzymany jest chociażby obowiązek noszenia maseczek w aptekach oraz "w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza". Nie wszystko jednak jest jasne - jak zauważa portal "gazeta.pl", dokument naszpikowany jest niejasnymi i zawiłymi zapisami. Redakcja poprosiła Ministerstwo Zdrowia o wyjaśnienia.
Jak tłumaczyła Katarzyna Kubicka-Żach z biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia, zakrywanie nosa i ust za pomocą maseczki wciąż obowiązuje tylko w pomieszczeniach, w których wykonywana jest działalność lecznicza, a nie w całym budynku, w którym jest prowadzona (jak mogło wynikać z rozporządzenia). Czyli: maseczkę należy włożyć w gabinecie lekarskim i w poczekalni, ale na klatce schodowej czy na innym piętrze budynku już nie. Zatem ostrzeżenia, niejednokrotnie będące głosem prawników, że de facto nakaz wciąż obowiązuje np. w galeriach handlowych (bo w każdej jest jakiś punkt medyczny), nie mają uzasadnienia.
Mandaty za maski?
W zatłoczonych poczekalniach i miejscach szczególnego zagrożenia, pacjenci zazwyczaj siedzą w maseczkach. Jakie czekają jednak na nich konsekwencje, gdyby nie chcieli się w ten sposób zabezpieczać?
Ministerstwo Zdrowia podkreśliło, że w tym zakresie zmian nie ma. "Kto nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, podlega karze grzywny albo karze nagany". Egzekwowaniem przepisów ma zajmować się Państwowa Inspekcja Sanitarna.
Co się stało z testami w kierunku COVID-19?
Jak dalej alarmuje "gazeta.pl", w Polsce praktycznie zaniechano testowania w kierunku COVID-19. Zniknęły oddziały covidowe, a pacjenci z pozytywnym wynikiem w kierunku SARS-CoV-2, mają być leczeni w ramach "normalnych oddziałów". Z tym zaznaczeniem, że ma zostać zapewnione bezpieczeństwo innym pacjentom i personelowi medycznemu. Jak? Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało.
- W przypadku pacjenta, który jest zakażony koronawirusem, lecz jego hospitalizacja nie ma związku z tym zakażeniem, szpitale otrzymują dodatkowe środki w wysokości 415 zł, które są dodawane do kosztów hospitalizacji pacjenta. Dodatkowe środki szpital może wykorzystać m.in. na zapewnienie odzieży ochronnej dla personelu, który opiekuje się pacjentem.
- Hospitalizacje, których powodem jest COVID-19 odbywają się w oddziałach zakaźnych, wewnętrznych i pediatrycznych, które są odpowiednio przygotowane do przyjmowania i leczenia pacjentów z różnymi chorobami zakaźnymi, w tym z COVID-19.
- W przypadku leczenia dzieci, obowiązują choćby takie przepisy szczególne, związane z chorobą zakaźną, jak: obowiązek zapewnienia izolatek (co najmniej jednej w oddziale dziecięcym, trzech w oddziale zakaźnym, udostępnienie oddzielnego pomieszczenia w izbie przyjęć szpitala, zapewniające możliwość krótkotrwałej izolacji pacjenta z chorobą zakaźną lub podejrzanego o zachorowanie na chorobę zakaźną, w przypadku usytuowania oddziału w części budynku szpitalnego, zapewnienie odrębnego ciągu komunikacyjnego i izolacji od pozostałej części oraz bezpośredni dostęp do oddziału z zewnątrz.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.
Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rihanna nie planowała zajść w ciążę. "Nie wiem, kiedy mam owulację. Po prostu dobrze się bawiliśmy"
- Przez złą diagnozę przez 14 lat żył w ciszy. Komunikował się dzięki muzyce Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce. Które znalazły się w parszywej dwunastce?
Autor: Oskar Netkowski
Źródło: Gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: EMS-FORSTER-PRODUCTIONS/Getty Images