Gwiazdy

Na co dzień noszą hidżab. Nastolatki z Indonezji podbijają świat heavy-metalu

Gwiazdy

Voice of Baceprot to dziewczęcy zespół heavy-metalowy pochodzący z największego muzułmańskiego kraju świata, Indonezji. Jak jego członkiniom udaje się łączyć noszenie hidżabu z graniem mocnego rocka? Czy przyjęłyby w skład grupy chłopców?

Voice of Baceprot - historia zespołu

Dziewczyny z indonezyjskiego girls bandu robią furorę nie tylko w swoich rodzinnych stronach, ale także na całym świecie. Rozpoznawalność przyniosło im tworzenie coverów zespołów takich jak np. Slipknot, Linkin Park czy Metallica. Firdda Marsya Kurnia , Euis Siti Aisyah i Widi Rahmawati założyły Voice of Baceprot w Garut na Zachodniej Jawie w 2014 r. Co oznacza nazwa ich zespołu?

- W naszym języku "Baceprot" oznacza kogoś głośnego, hałaśliwego - powiedziały członkinie grupy.

- Uwielbiamy muzykę System of a Down, Rage Against the Machine. Liczą się dla nas teksty, jak i muzyka. Lubimy głośne zespoły - dodały dziewczyny.

Mimo rosnącej popularności, nie brak im skromności.

- Ludzie nas rozpoznają głównie dzięki social mediom. Kojarzą nas też z koncertów, ale to chyba za mało, żeby nazywać się gwiazdami - powiedziały członkinie Voice of Baceprot w rozmowie Sandrą Hajduk.

Heavy metal a hidżab

Indonezja to kraj muzułmański i wydawać by się mogło, że muzyka tworzona przez Voice of Baceprot będzie oburzać ludzi. Jednak Fridda, Euis i Widi nie uważają, żeby państwo z jakiego pochodzą i panujące w nim wyznanie, przeszkadzało w tworzeniu ciężkich brzmień.

- Zawsze, kiedy pojawia się coś nowego, wywołuje to strach. Tak było też w naszym przypadku. Kiedy zaczęłyśmy publikować nagrania, było trochę nieprzyjaznych reakcji od ludzi wokół nas. Ale teraz chyba nas już zaakceptowano - usłyszeliśmy.

- Wybrałyśmy taką muzykę, bo utożsamiamy się z nią. Oznacza dla nas wolność i niezależność - dodały.

Członkinie zespołu wyjaśniły także, że hidżab to dla nich część garderoby jak każda inna.

- Jest nam w nim wygodnie. Czujemy się w nim dobrze i tyle - podsumowały.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: Sandra Hajduk

Pozostałe wiadomości