O czym rozmawiać podczas świąt, by się nie pokłócić?
Robert Motyka - jak co roku - spędza święta w rodzinnym domu u taty na wsi. Przy stole nie poruszają kwestii politycznych.
- Nie rozmawiamy na ten temat, bo wiemy, że jest to odbezpieczony granat, który może eksplodować w każdej chwili. Robimy dużo fajnego szumu wokół. Śpiewamy kolędy, przygotowujemy sobie wcześniej teksty, żeby nie było, że każdy po jednej zwrotce. Co więcej, zawsze rok wcześniej losujemy, kto przygotowuje jasełka i je przedstawia. Mamy taki mały teatr, to się naprawdę fajnie ogląda - mówił aktor kabaretu "Paranienormalni" w Dzień Dobry TVN.
Z kolei rodzina Izabeli Trojanowskiej rozsiana jest po całym świecie, a Boże Narodzenie traktują jako okazję do wspólnego świętowania. - Święta są pretekstem, żebyśmy się spotkali i dowiedzieli o sobie, jak najwięcej. Nie szukamy konfliktów. Raczej interesujemy się sobą, i to szczerze, żywo. Bardzo żałuję, że dużo wcześniej słyszymy we wszystkich sklepach kolędy, bo potem przy tym stole to już nie jest taka atrakcja. Pomimo to wyciągamy śpiewniki i chętni śpiewają - tłumaczyła wokalistka.
Zdaniem Daniela Qczaja w święta powinniśmy cieszyć się swoim towarzystwem, smakować potrawy, a nie wypytywać o partnera, partnerkę, czy o to: "Dlaczego nie pijesz?".
- Wigilia często jest stresującym dla nas momentem i czasami próbujemy to wszystko zagadać. Nawet nie chcemy powiedzieć komuś coś niemiłego, ale siostra do siostry zwróci się: "O! Chyba w zeszłym roku byłaś trochę szczuplejsza". Myślę, że z roku na rok dojrzalszy w doświadczenia już wiem, że czasami warto przegryźć sobie uszko i przemyśleć, czy na pewno chcemy to powiedzieć - zaznaczył trener i motywator.
Jak odpowiadać na niewygodne pytania?
Według badań 60 proc. Polek i Polaków boi się spotkania świątecznego ze względu na tematy rozmów, jakie mogą zostać poruszone.
- Na sesjach słyszę, że te obszary trudne na święta są trzy. Jeden to temat rozmów. Drugi to składane życzenia. Ponieważ one też mogą być z podwójnym dnem i raniące. Trzeci to kiedy pracuję z parami i jedna osoba mówi: "Jedziemy na święta do rodziny, a ty stajesz przeciwko mnie. Narzekasz na mnie. Mówisz o mnie straszne rzeczy". Ludzie nie idą jako para. Nie stają po swojej stronie, tylko wykorzystują widownię do tego, by się poskarżyć - zauważyła Magdalena Czaja, couch i terapeutka.
Jak podkreśliła ekspertka, przy świątecznym stole powinniśmy nauczyć się stawiać granice. - Bardzo często pozwalamy innym na wkraczanie na obszary, które są np. bolesne. Można komuś powiedzieć: "Wujku, nie chcę o tym rozmawiać, a jak tam wujka piesek?". Zmiana tematu na bardzo miękko. Czasem nawet na śmiesznie - poradziła nasza rozmówczyni.
Jak przygotować się do spotkania z rodziną? Jakich tematów nie powinniśmy jeszcze poruszać przy stole? Posłuchaj całej rozmowy z naszymi gośćmi w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nasi prowadzący wspominają święta. Dorota Wellman: "Jedna z paczek się zesiusiała. Płakałam niewiarygodnie"
- Jak wyglądają święta w patchworkowej rodzinie Bartłomieja Topy? "Nasze życie przypomina korpo"
- Prowadzący kolędowo odśpiewali komentarze widzów. "Dzień Dobry jak rodzina, w której nikt się nie spina"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News