Jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą? Policjantka tłumaczy, na co zwrócić uwagę

Jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą?
Jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą?
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci

W okresie świąt Bożego Narodzenia wiele osób wyjeżdża do rodziny lub udaje się na wczasy, pozostawiając dom czy mieszkanie bez opieki. Dla złodziei to doskonała okazja do wzbogacenia się. Jak zabezpieczyć nasze lokum przed kradzieżą? Na co zwrócić uwagę? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z podkom. Sabiną Chyrą-Giereś z Komendy Głównej Policji.

Jak uniknąć włamania?

Nasze mieszkanie, w którym znajdują się cenne przedmioty, niejednokrotnie stanowi łakomy kąsek dla złodziei.

- Okres świąteczny - podobnie jak długie weekendy, wakacje - to czas wzmożonego ruchu na drogach, czyli naszych wyjazdów, podróży. Warto wtedy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo własne, o to, by po powrocie z takiego wyjazdu nie zastać niemiłej niespodzianki w postaci włamania do naszego domu czy mieszkania - mówiła podkomisarz Sabina Chyra-Giereś w Dzień Dobry TVN.

- Warto pamiętać o tym, że okna czy drzwi w naszym domu powinny być solidnie zamknięte, zabezpieczone. Zdarza się, że osoby zapominają. Są roztargnione, wyjeżdżają w pośpiechu, więc nie włączają zabezpieczeń, w które zainwestowali, np. systemu alarmowego. Nie stosują dodatkowych zabezpieczeń w postaci uruchomienia monitoringu - dodała nasza rozmówczyni.

Jak zauważyła funkcjonariuszka, często w okresie świątecznym za kradzieże odpowiedzialni są złodzieje okazjonalni, którzy wykorzystują nieuwagę właścicieli. Jednak zdarzają się i tacy, którzy planują skok na konkretny dom. - Obserwują i sprawdzają. Przejeżdżają nawet kilka razy w ciągu dnia. To dzieje się na przestrzeni kilku dni, tygodnia po to, by poznać dobowy rytm funkcjonowania danej rodziny. Mogą również dopytywać się sąsiadów, podszywając się np. pod kuriera - tłumaczyła policjantka.

Jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą?

Zdaniem funkcjonariuszki warto zaopatrzyć się w systemy przeciwwłamaniowe.

- Pamiętajmy o tym, by zacząć od podstawowych rzeczy, czyli zabezpieczyć drzwi zamkami z atestem. Okna również mogą posiadać zabezpieczenia w postaci klamek z zamkiem. To również jest przeszkoda. Najczęściej złodzieje wchodzą do domów, mieszkań na dolnych piętrach przez wyważenie drzwi balkonowych, okien, przeciskają się też przez okienka piwniczne - tłumaczyła podkomisarz Sabina Chyra-Giereś.

Włamania zdarzają się również na wyższych piętrach. - Osoba może niepostrzeżenie dłubać w zamku. To ryzyko, że zauważą ją sąsiedzi, jest minimalne. Jeżeli tylko usłyszy, że ktoś wchodzi, może zejść po schodach, nie dając wrażenia, że miała nieczyste zamiary - podkreśliła.

Jakie jeszcze metody stosują złodzieje? Jak powinni reagować sąsiedzi? Czy obecnie jest więcej włamań? Posłuchaj całej rozmowy z funkcjonariuszką w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie