Gwiazdy

Iza Miko. Dlaczego zdecydowała się zamrozić swoje komórki jajowe?

Gwiazdy

Aktualizacja:

Iza Miko od wielu lat powtarza, że bardzo chciałaby mieć dziecko. 38-letnia aktorka zdaje sobie sprawę, że z każdym rokiem będzie jej trudniej zajść w ciążę. Iza zdecydowała się zamrozić swoje komórki jajowe. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Izę Miko, która zdecydowała się opowiedzieć o motywach swojej decyzji i samej procedurze.

Iza Miko zdecydowała się zamrozić swoje komórki jajowe. Aktorka opublikowała na Instagramie filmiki z kliniki ginekologicznej. Iza przechodziła tam zabieg pobierania i mrożenia komórek jajowych. Również w studiu dzień Dobry TVN z ogromną otwartością mówiła o swojej decyzje i medycznych powodach przeprowadzenia procedury.

O tym nikt nie mówi. O niepłodności w ogóle niewiele się mówi, ponieważ ludzie myślą, że to z nimi jest coś nie tak, gdy mają problem z zajściem w ciążę. Myślą, że może coś źle robią z seksem - a to nie tak. Jednym z głównych powodów, który powoduje problemy z zajściem w ciążę jest przede wszystkim stres.

- tłumaczyła Iza Miko powody, la których tak otwarcie mówi o tej intymnej procedurze.

Czym jest badanie rezerwy jajnikowej?

Aktorka zachęcała, by kobiety wykonywały badanie AMH, które pozwala określic płodność kobiety i jak wiele czasu jej zostało na ewentualne zajście w ciążę.

Badanie AMH nazywane jest przez wielu lekarzy nowoczesną oceną rezerwy jajnikowej. Zapas komórek jajowych umożliwiających zapłodnienie zmniejsza się wraz z wiekiem. Badanie AMH umożliwia precyzyjną analizę rezerwy jajnikowej i czasu potrzebnego do zapłodnienia. Ma zastosowanie w przypadku zapłodnienia metodą in vitro, w której poziom hormonu AMH ma ogromny wpływ na powodzenie zapłodnienia. Badanie pozwala także określić moment wejścia w okres menopauzy, dzięki czemu kobieta może się do niego odpowiednio przygotować.

Mrożenie jajeczek - szansa na późniejsze macierzyństwo?

Na podobną jak Iza Miko decyzję zdecydowały się wcześniej m.in: Joanna Krupa, Anja Rubik, Kim Kardashian. Jednak nie tylko celebrytki poddają się takiemu zabiegowi.

Mrożenie jajeczek to procedura, która znacznie przedłuża możliwość zajścia w ciążę i posiadania dzieci w ramach zapłodnienia in vitro. Mrożenie komórek jajowych uznawane jest za bezpieczną i skuteczną technikę przechowywania materiału genetycznego. Jest jednak dość kosztowne i wskazane w wyjątkowych okolicznościach. Cena procedury pobrania, hibernacji i utrzymania oocytów waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Mimo to coraz więcej kobiet decyduje się na zamrożenie jajeczek i ciążę w dogodnym dla siebie terminie.

Zobacz także:

Czym jest niepłodność wtórna?

Sztuczne zapłodnienie. Na czym polega ten zabieg i ile to kosztuje?

Autor: Gaba Kopyto

Pozostałe wiadomości