Gorące tematy

Dzięki niej Miley Cyrus powiadomiła fanów o protestach w naszym kraju: "To siła polskich dziewczyn"

Gorące tematy

Aktualizacja:

Po decyzji TK w sprawie aborcji na instagramowym koncie "Cielesne" pojawiła się infografika opisująca po angielsku sytuację kobiet w Polsce. Post, który w piorunującym tempie zyskał mnóstwo polubień, udostępniła m.in. amerykańska gwiazda, Miley Cyrus. Założycielką profilu jest mieszkającą w Kanadzie Alicja Stasiuk, z którą rozmawialiśmy w naszym programie.

Cielesne o "Piekle Kobiet"

Alicja Stasiuk ukończyła amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim i w 2016 roku - ze względu na pogarszającą się sytuację polityczną w Polsce - wyemigrowała do Kanady. Teraz jest wykładowcą marketingu i promocji w Seneca College. Pracuje też jako manager w organizacji pozarządowej, promującej i wspierającej artystów muzycznych z dyskryminowanych i marginalizowanych grup mniejszościowych.

"Cielesne" założyła razem z ilustratorką Natalią Bocheńską. Profil na Instagramie powstał z potrzeby stworzenia w sieci bezpiecznego miejsca dla Polek i Polaków, a celem było promowanie ciało-pozytywności, inkluzji społecznej i antydyskryminacji.

Kiedy zapadł wyrok TK Alicja zamieściła infografikę po angielsku opisującą sytuację w Polsce, rozesłała ją do znajomych i zachęciła do rozpowszechniania. W ciągu 7 dni post miał zasięg pół miliona osób, prawie milion wyświetleń i był udostępniony blisko 130 tysięcy razy, m.in. przez zagraniczne gwiazdy, osoby publiczne i influencerki. Wśród nich były piosenkarki Miley Cyrus, Dua Lipa, Melanie Martinez , a także Jameela Jamil, feministka i założycielka i_weigh, autorka książek Caroline Hirsons , Nikkie de Jager (YouTuberka "nikkietutorials", znana ze swojego internetowego coming out'u jako transkobieta) oraz aktorka Kim Gingras. Ogromna popularność posta była impulsem do stworzenia kolejnych infografik, w różnych językach świata.

To nie jest tylko mój sukces. Ja dałam tylko źródło, posty, które ludzie mogą udostępniać. To siła polskich dziewczyn, które się zmobilizowały i zorganizowały akcję

- podkreśla Alicja Stasiuk w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Polky - promocja polskiej kultury w Kanadzie

Prowadzenie profilu "Cielesne" to nie jedyna działalność Alicji. W 2017 r., wraz z Eweliną Ferenc założyła folkowy zespół Polky, promujący autentyczną polską muzykę ludową. W ciągu ostatnich 3 lat grupa występowała w Ontario i Quebecu.

Staramy się pokazać Kanadyjczykom, czym jest polska kultura taka najprawdziwsza, mamy nadzieję, że w najlepszym, autentycznym wykonaniu

Podczas Canada Day 2018 zespół wystąpił na kanadyjskim "Times Square" i spontanicznie zaprosił mieszkańców do nauczenia się polskiej zabawy "Chusteczki".

6 grudnia Polky wydają pierwszą płytę zatytułowaną "Songs From Home".

Zobacz też:

Sprzeciw lekarzy wobec decyzji TK. "Protestujemy przeciwko odbieraniu kobiecie prawa do godności"

Ginekolog o wyroku TK. "W żadnym kraju w XXI wieku kobieta nie może być trumną dla bardzo ciężko chorych płodów"

Strajk kobiet w Polsce. Szymon Hołownia: "Państwo nie ma prawa zmuszać kobiet do heroizmu"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości