półka

  półka

  Od kilku dni oczy całego świata zwrócone są na Afganistan. W niedzielę (15 sierpnia) talibowie wkroczyli do Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim, w którym nie było już głowy państwa. Całe państwo ogarnął chaos, a o swój los obawiają się głównie kobiety. W mediach społecznościowych dramatyczne relacje publikuje Jagoda Grondecka - Polka, która przebywa w Afganistanie.

  Jazzowanki to po prostu piosenki dla dzieci z pokazywaniem. Za tym wspaniałym projektem stoi wokalistka i autorka piosenek - Magdalena Maduaka. W naszym programie wraz z rodziną opowiedziała o świątecznych jazzowankach, które przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

  Aleksandra Ostańska to najprawdopodobniej pierwsza Polka, która została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi. Nasza rodaczka jest pracownicą brytyjskiej służby zdrowia i dostała szczepionkę w pierwszym możliwym dniu, mimo że już przeszła COVID-19. Wielka Brytania rozpoczęła akcję szczepień jako pierwszy kraj na świecie.

  Szacuje się, że w Niemczech zatrudnionych jest około pół miliona polskich opiekunek. To głownie kobiety po 50. roku życia z małych miejscowości, którym trudno jest znaleźć zajęcie w Polsce. Na tym żerują agencje pośrednictwa, które czerpią zyski z każdego miesiąca ich ciężkiej pracy. Opiekunki wykorzystywane są ponad miarę – poddawane przemocy fizycznej i psychicznej. O ich sytuacji mówili w naszym programie Urszula Borowa, opiekunka w Niemczech oraz Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego "Związkowa Alternatywa".

  30-letnia Amelia Bródka jest jedną z najbardziej znanych kobiet w światowej deskorolce. 10-ego roku życia miesza z rodziną w Stanach Zjednoczonych, gdzie zaliczana jest do najlepszych skaterek. Dwukrotna mistrzyni Europy i brązowa medalistka mistrzostw świata w lipcu miała reprezentować Polskę na Olimpiadzie w Tokio. W programie opowiedziała o swojej karierze i o tym, jak pandemia wypłynęła na jej plany.

  Przyjechała do Tel Awiwu, żeby nauczyć się hebrajskiego. Po kilku latach okazało się , że odnalazła tam "swoje życie". O swoim Izraelu opowiedziała nam projektantka Ola Bikont.

  9 lat temu wybrała się na wakacje do Meksyku... i już tam została. Poznajcie Dorotę Żmijewską - polską modelkę, która szturmem zdobyła meksykański świat modelingu.

  Urodziła się w Warszawie, dzieciństwo spędziła w Jerozolimie, by ostatecznie, w wieku 12 lat, po śmierci ojca, przenieść się do Brighton w Wielkiej Brytanii. W latach 60. stworzyła kultowy dom mody "Biba", który jako pierwsza "sieciówka", swoimi projektami podbił wkrótce angielskie ulice. W londyńskiej Bibie bywali i ubierali się Twiggy, Rolling Stonesi, David Bowie, Freddie Mercury czy Brigitte Bardot. Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy modową rewolucjonistkę - Barbarę Hulanicki.

  Nasz gość - dr hab. Joanna Sułkowska z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego jest według UNESCO jednym z naukowców, którzy mogą zmienić świat. Co motywuje ją do ciężkiej pracy? Na czym polegają jej badania i jak mogą być wykorzystane jej odkrycia?

  Jej przygoda z Chinami zaczęła się ponad 7 lat temu. Przyjechała tam jako studentka i postanowiła zostać na dłużej. Na wycieczkę po chińskiej fabryce pociągów, w której pracuje, zabrała nas Marta Kucmierz.

  W związku z finałem Ligii Europejskiej Warszawę najechali hiszpańscy i ukraińscy kibice. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer wziął na warsztat mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego. Zapytał ich, czy podobają im się Polki. Jak Hiszpanie okazywali swoje zainteresowanie napotkanym Polkom i czy ten sposób podoba się naszym rodaczkom?

  W cyklu "Gwóźdź programu" Dorota Szelągowska pokazała nam jak zrobić półkę z pojemnikami, a dokładniej ze słoikami, którą można powiesić w kuchni, pracowni lub łazience! Do dzieła!