30-latka z Polski należy do czołówki świata skateboardingu. Poznaj Amelię Bródkę, która jest mistrzynią jazdy na deskorolce

30-letnia Amelia Bródka jest jedną z najbardziej znanych kobiet w światowej deskorolce. 10-ego roku życia miesza z rodziną w Stanach Zjednoczonych, gdzie zaliczana jest do najlepszych skaterek. Dwukrotna mistrzyni Europy i brązowa medalistka mistrzostw świata w lipcu miała reprezentować Polskę na Olimpiadzie w Tokio. W programie opowiedziała o swojej karierze i o tym, jak pandemia wypłynęła na jej plany.

Początki kariery

Amelia Bródka pochodzi z Nowej Sarzyny na Podkarpaciu, jednak od dzieciństwa mieszka i trenuje w USA. 30-letnia skaterka jest zaliczana do najlepszych zawodniczek na świecie. Na swoim koncie ma liczne sukcesy takie jak chociażby tytuł dwukrotnej mistrzyni Europy i brązowy medal mistrzostw świata w skateboardingu.
Jej przygoda z deską zaczęła się, kiedy miała 12 lat. Skateboarding od początku bardzo ją interesował, jednak dopiero, gdy zobaczyła sztuczki wykonywane przez inne zawodniczki, postanowiła zająć się tym sportem na poważnie.
Specjalnością Amelii jest konkurencja o nazwie park:

To jest taki wielki, betonowy basen, są różne przeszkody i trzeba spróbować jak najwięcej trików zrobić, jak najszybciej jeździć. Masz 3 przejazdy i twój najlepszy się liczy

– wytłumaczyła Amelia mistrzyni w jeździe na deskorolce.

Kobieta w męskim świecie

Do tej pory skateboarding uchodził za męski sport, jednak od kilku lat wyraźnie otwiera się na kobiety:

Jestem bardzo wdzięczna, że miałam taką okazję, że mogłam jeździć w mistrzostwach Europy albo w mistrzostwach świata, bo do tej pory nie było okazji, żeby kobiety jeździły w takich zawodach i bardzo się cieszę, że ten sport się naprawdę rozwija dla kobiet

Chcąc popularyzować jazdę na deskorolce wśród kobiet, Amelia założyła fundację, która zajmuje się organizacją zawodów i szkółek dla dziewczyn.

Najmłodszą dziewczynę, którą uczyłam jeździć miała 3 lata, a najstarsza 86 lat

– wspomniała Amelia.

Jak ja się uczyłam jeździć, to wszyscy się ze mnie wyśmiewali. Początki łatwe nie były

– dodała.

Deskorolkowe życie

Skateboarding gra niezwykle ważną rolę w życiu Amelii. Nawet swojego przyszłego męża poznała w skateparku, a ich zaręczyny oglądał cały świat amerykańskiej deskorolki.
Mimo że Bródka od dziecka miesza w USA, na zawodach reprezentuje Polskę. Nie inaczej miało być podczas odwołanych z powodu koronawirusa Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Ja jestem bardzo dumna z tego, że jestem z Polski. Moja rodzina dalej mieszka w Polsce. Od zawsze chciałam im pokazać, że ja to poważnie traktuję i chcę, żeby byli ze mnie dumni

– wyznała Amelia.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player .
Zobacz też:
Autor: Agata Polak
Pozostałe wiadomości