Jaką deskorolkę wybrać na początek? Rady dla początkujących skaterów

photo_8920928
Pięciolatek na deskorolce
Źródło: Dzień Dobry TVN
Deskorolka dla początkujących to pierwszy krok do świata skate jazdy. Powinna być wykonana z dobrej jakości materiałów. Po pierwszą deskę warto udać się do skateshopu. Przy wyborze deski istotna jest waga i umiejętności osoby rozpoczynającej naukę. Należy również zakupić kask i ochraniacze. Co jeszcze warto wiedzieć? Wyjaśniamy w Dzień Deskorolki.

Wybór pierwszej deski to krok, który właściwie potraktowany i dobrze przemyślany, przełoży się na rozwój pasji i eksplorowanie skate parków w najlepsze. Szeroki wybór desek i producentów, a co za tym idzie przekrój cenowy, może spowodować niemały zawrót głowy i bynajmniej nie od jazdy. Jak się odnaleźć w świecie desek i gdzie się udać, by kupić dobry sprzęt? Przesyłamy kilka porad.

Deskorolka dla początkujących - najważniejsze cechy

Deskorolka dla początkujących powinna przede wszystkim zapewniać dobry komfort jazdy. Należy wybierać sprzęt stabilny i wykonany z dobrej jakości materiałów. Do wyboru mamy deskorolki o szerokim przekroju cenowym, te oferowane w supermarketach za około 50 zł i te dostępne w sklepach sportowych lub skate shopach kosztujące nawet kilkaset złotych. Po wybór pierwszej deskorolki najlepiej wybrać się do specjalisty, który dobierze deskę odpowiednią pod względem rozmiarów i materiałów, z których została wykonana.

Deskorolki nie mają również podziału na dziewczęce i chłopięce. Dobra deska dobrana jest do stopnia zaawansowania i umiejętności osoby, która na niej jeździ. Kolorystyka desek to szeroka paleta wzorów i kolorów. Bardzo często osoby młode kupują jednolite deskorolki, by następnie samodzielnie je ozdabiać i personalizować. Profesjonalne sklepy prowadzące sprzedaż deskorolek mają również w swojej ofercie opcję stworzenia swojej indywidualnej deski.

Elementy deskorolki - najlepsze na początek

Deskorolka do nauki powinna mieć wytrzymały bla t, najlepiej taki, który będzie składał się z 7 warstw drewna . Deskorolka osoby początkującej powinna być stabilna i zapewniać sporą powierzchnię do nauki, dlatego dobrze by jej szerokość oscylowała w granicach 20 cm. Szerokie deskorolki mogą wydawać się oporne, jednak to właśnie one zapewniają największe bezpieczeństwo dla początkujących. Co do długości, warto zdecydować się na deskorolki dość długie, nawet do 80 cm.

Kolejną istotną rzeczą są trucki, czyli elementy mocujące kółka do deski - jedne z najistotniejszych w budowie całej deskorolki. To one bowiem odpowiadają za bezpieczeństwo i komfort jazdy. Tracki powinny być dobrej jakości, może to oczywiście przełożyć się finalnie na cenę całej deskorolki, jednak w kwestii bezpieczeństwa nie warto oszczędzać.

Kółka z kolei to poniekąd serce deskorolki. Jakie kółka wybrać - miękkie czy twarde? Osoba początkująca powinna mieć wyśrodkowaną twardość kółek, dlatego najlepiej sprawdzą się uniwersalne . Zbyt miękkie mogą wbijać się w nierówne powierzchnie, twarde kółka natomiast dają wrażenie opornych i są skierowane do doświadczonych użytkowników.

Zobacz film: Jak zachęcić dziecko do sportu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Deskorolka kompletna kontra deskorolka do złożenia

Deskorolka kompletna to produkt całkowicie złożony przez producenta. Jej cena uzależniona jest od elementów , z których została złożona. Najczęściej wszystko pochodzi od jednego producenta, co przekłada się na jej wyważenie i solidność. Jest skierowana do wszystkich, którzy rozpoczynają przygodę z deskorolką. Co więcej, w sklepie otrzymujemy konkretne modele do wypróbowania i dobrania ich do swojej wagi, umiejętności i preferencji.

Składana deskorolka to zabawa, po którą sięgają profesjonaliści i prawdziwi pasjonaci jazdy. Złożenie deskorolki to kupienie osobno blatu, kółek, łożyska, trucków i podkładek do nich, gripów i śrub. Każdy z elementów można kupić od innego producenta. Daje to możliwość kompletnej personalizacji deskorolki zgodnie ze swoimi potrzebami i umiejętnościami.

Blat - czyli deska, na której stajemy, powinna być wykonana z 7 warstw klonu kanadyjskiego - to gwarancja wysokiej jakości i stabilności. Producenci oferują również blaty wzbogacone o włókna szklane lub węglowe, co ma się przełożyć na ich elastyczność i trwałość, jest to jednak kwestia indywidualna. Grip natomiast to papier ścierny, którym pokryty jest blat. Gripy różnią się od siebie gęstością i siłą mocowania. Składając deskorolkę, powinniśmy zadbać również o jakość łożysk i kół.

Kompletne deskorolki dobrej jakości zaczynają się od 200 zł . Deskorolka składana powinna również oscylować w podobnej cenie, jeśli chcemy by jej podstawowe elementy - kółka, śruby i łożyska, posłużyły nam około 3 lat.

Kupno taniej deskorolki to oszczędność tylko z pozoru. Wykonana ze słabej jakości materiałów nie tylko szybciej się zużyje, ale osoba dopiero początkująca szybciej ją zniszczy, dlatego priorytetem przy wyborze deskorolki powinna być jej jakość.

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości