Ogród

Hortensje – kwiaty urzekające swoim wyglądem. Jak dbać o nie w prawidłowy sposób?

Ogród

Hortensje są kwiatami, które często pojawiają się na naszych balkonach i w ogrodach. Jak każde rośliny, wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Oto przydatne wskazówki od naszej specjalistki.

Hortensje na bukiety

Bukiety z hortensji zdobią wnętrza domów i mieszkań wielu osób. Co zrobić, by długo cieszyły nas swoim wyglądem? Anna Wojtala doradza, by w przypadku hortensji ogrodowej, ścinać ją na bukiet rano lub wieczorem. Jeśli natomiast decydujemy się na kupno takiej wiązanki, warto takie kwiaty zaparzyć.

Końcówkę takiej hortensji trzeba włożyć do odrobiny wrzątku, (…) zostawić do ostygnięcia, następnie podciąć i włożyć do wazonu z wodą. Najlepiej użyć jeszcze odżywkę, którą prawdopodobnie dostaniemy kwiaciarni

- wyjaśniła florystka.

Dzięki temu zabiegowi hortensja będzie w stanie wytrzymać nawet do 10 dni, a gdy już straci świeżość, można ją potem zasuszyć.

Jak uprawiać hortensje ogrodowe?

Hortensje ogrodowe są kwiatami, które są w stanie wytrzymać wiele miesięcy w naszym ogrodzie. Zasadzone na początku maja przetrwają nawet do sierpnia. Są też dosyć proste w uprawie. Mimo to trzeba pamiętać o odpowiednim podejściu do nich i przestrzeganiu kilku ważnych zasad.

Nie sadzimy, nie wystawiamy jej na takie bezpośrednie słońce. Raczej lubi takie stanowiska cieniste, takie rozproszone światło i przede wszystkim musimy pamiętać, żeby nie było zbyt dużego wiatru. (…) To, co jest bardzo istotne – hortensja lubi wilgoć, więc musimy pamiętać o podlewaniu

- uczuliła Anna Wojtala.

By miała ona zapewnioną odpowiednią porcję wilgoci, warto umieścić wokół niej pokrywę z kory. Dodatkowo zadba ona o odpowiedni dla hortensji odczyn gleby.

Jakie mamy kolory hortensji?

Hortensja może przybierać różne kolory, a zależy to od gleby, w jakiej jest uprawiana. W przypadku ziemi zasadowej kwiat ten będzie różowy, zaś kwaśnej niebieski. Mamy również hortensje białe, które nie będą ulegały przebarwieniu przez to, że brakuje im odpowiedzialnych za to antocyjanów.

Zobacz także:

Ireneusz Paduch i jego 800 kaktusów: "One kochają słońce"

Sprytne gadżety, które przydadzą się do podlewania roślin. Poleca Łukasz Skop

Jak przenieść trochę przyrody do domu? Siejemy łąki na balkonie

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Reporter: Katarzyna Jaroszyńska

Pozostałe wiadomości