Dom

Jak usunąć klej po naklejce? Najlepsze metody na pozbycie się go z ubrań, metalu, plastiku!

Dom

Aktualizacja:
RooM RFElizabethsalleebauer/Getty Images

Naklejki to ozdoba chętnie wykorzystywana do dekorowania wnętrz. Są one bardzo lubiane również przez dzieci, które naklejają je na szybach, meblach czy plecakach. Producenci wykorzystują naklejki, by za ich pomocą umieszczać na produkcie informacje o jego parametrach. Niestety naklejek, a zwłaszcza pozostałości po nich, nie zawsze łatwo się pozbyć. Jak najlepiej usunąć klej po naklejce?

Sposób usuwania naklejki oraz jej resztek zależy przede wszystkim od powierzchni, z której jest zrywana. Inaczej należy postępować z naklejkami na ubraniach, a inaczej z tymi przyklejonymi do mebli lub metalowych przedmiotów. Czasami do pozbycia się kleju wystarczy zwykła woda, jednak dzieje się to bardzo rzadko. Jak i czym najwłaściwiej usunąć klej po naklejce?

Jak usunąć klej po naklejce z ubrania?

Klej z etykiet na materiale może przysporzyć wielu problemów. Jak można usunąć klej po naklejce z ubrania? W pierwszej kolejności warto zastosować mniej radykalny sposób. Trzeba namoczyć tkaninę w ciepłej wodzie, następnie pocierać kostką lodu, po czym delikatnie zdrapać pozostałości po etykiecie. Na koniec należy wyprać ubranie w odpowiedniej temperaturze. Jeśli powyższy sposób okaże się niewystarczający, można spróbować wdrożyć drugą metodę. W tym celu ponownie trzeba namoczyć miejsce po etykiecie w ciepłej wodzie, po czym zmyć klej przy użyciu benzyny ekstrakcyjnej lub spirytusu metylowego, a następnie wyprać tkaninę. Aby mieć pewność, że benzyna lub spirytus nie uszkodzą materiału, warto zrobić próbę, stosując środek w mało widocznym miejscu, np. przy kieszeni.

Jak usunąć klej po naklejce z metalu?

W przypadku powierzchni metalowych najlepiej poradzi sobie wszelkiego rodzaju tłuszcz. Jak i czym najlepiej usunąć klej po naklejce z metalu? Najwłaściwsze okażą się tu tłuszcze, które znaleźć można w każdej kuchni. Naklejkę należy posmarować grubą warstwą majonezu, masła lub oleju, pozostawić na kilka godzin, a następnie zetrzeć pozostałości za pomocą ściereczki z mikrofibry.

Jak usunąć klej po naklejce z samochodu?

Naklejka na szybie auta to zmora wielu kierowców. W jaki sposób można usunąć klej po naklejce z samochodu? Do tego celu najlepiej jest się zaopatrzyć w znany środek chemiczny WD-40. Najpierw należy przetrzeć naklejkę mokrą ściereczką, a następnie spryskać wspomnianym preparatem i zostawić na piętnaście minut. Po upływie tego czasu trzeba podważyć naklejkę przy użyciu plastikowej skrobaczki lub nożyka. Jeżeli naklejka nadal schodzi z trudem, można ponowić czynność. Po zerwaniu naklejki należy umyć to miejsce preparatem do szyb.

Jak usunąć klej po naklejce z plastiku?

Co natomiast należy zrobić z powierzchnią z plastiku, jak najlepiej usunąć z niej klej po naklejce? Najpierw taką naklejkę warto przetrzeć mokrą ściereczką, a następnie, żeby pozbyć się pozostałości, użyć płynu odtłuszczającego do sprzątania mieszkania (np. Meglio). Po zastosowaniu środka należy usuwać naklejkę wraz z klejem za pomocą plastikowego nożyka.

Jak usunąć klej ze ściany po naklejkach?

Ozdabianie ścian za pomocą naklejek to trend, który nie słabnie od wielu lat. Jeśli jednak wybrany wzór przestanie już pasować do wystroju, należy pomyśleć o jego usunięciu. Zazwyczaj sama naklejka schodzi ze ścian dość łatwo, znacznie trudniej pozbyć się śladów po niej. Jak więc usunąć ze ściany klej po naklejkach? Jeśli naklejka jest papierowa, najlepiej najpierw zmoczyć ją wodą, pozostawić na kilka godzin, a następnie usunąć ją za pomocą gąbki. W tym przypadku klej powinien łatwo zejść z pomocą denaturatu lub benzyny ekstrakcyjnej. Natomiast naklejkę foliową warto podgrzać suszarką lub nagrzewnicą, po czym podważyć ją nożem. Pozostałości kleju zostaną usunięte, jak w przypadku naklejki z papieru, dzięki denaturatowi lub benzynie.

Jak usunąć klej z naklejek z mebli?

Na meblach można często znaleźć oznaczenie naklejane przez producenta. Regały czy szafki są też chętnie ozdabiane przez dzieci ich ulubionymi naklejkami. Jak najlepiej usunąć klej z naklejek z mebli? W tym wypadku najwłaściwszym wyborem będzie użycie suszarki. Naklejkę należy podgrzewać za pomocą suszarki przez około cztery minuty. Takie działanie spowoduje, że klej się wysuszy i nie będzie tak lepki. Kolejnym krokiem jest nasączenie ściereczki lub gąbki spirytusem salicylowym albo zmywaczem do paznokci, a następnie pocieranie naklejki do momentu, aż zacznie schodzić. Kiedy klej jest wyjątkowo trudny do usunięcia, warto sięgnąć po specjalny płyn służący do rozpuszczania kleju (np. Mellerud).

Zobacz także:

Zobacz wideo: Domowe sposoby na czyste fugi. Radzi Małgorzata Świgoń

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: RooM RF

Pozostałe wiadomości