Co nas wkurza w pracy– na czym polega efektywna komunikacja w zespole i jak ją osiągnąć?

Umiejętność komunikacji w zespole stanowi jeden z częstszych i ważniejszych wymogów pracodawców. Skuteczna komunikacja w zespole polepszy morale pracowników, zwiększy chęci do pracy, ale także poprawi efektywność pracy. Dlaczego komunikacja w pracy zespołowej jest tak ważna i co należy zrobić, by efektywnie komunikować się w zespole? O tym, jak ułożyć sobie dobre stosunki w pracy, radzili w Dzień Dobry TVN: Miłosz Brzeziński psycholog biznesu i Katarzyna Niezgoda - headhunter

Zobacz też: Czat z Miłoszem Brzezińskim >>>

Filip Chajzer sprawdził co nas denerwuje u współpracowników:

  • nie myślą
    • są zarozumiali
      • zostawiają brudne naczynia
        • wyjadają z lodówki
          • nie są przygotowani na spotkania

            Jak się skutecznie komunikować w zespole?

            Skuteczna komunikacja w zespole powinna wpływać na aktywne słuchanie i utrzymywanie kontaktu, utrzymywanie etykiety, jasność przekazu, ale jednocześnie bycie sobą. Komunikacja w zespole (projektowym, wdrożeniowym i każdym innym) bezpośrednio przyczynia się do sukcesów grupy. Co więcej, komunikacja w zespole to jedna z bardziej uniwersalnych i opłacalnych na rynku pracy umiejętności.

            Zobacz też: Jak czytać umowy, żeby nie zostać oszukanym? Porady prawnika >>>

            Komunikacja w zespole – uniwersalna umiejętność na wagę złota na rynku pracy

            Podczas szukania nowej pracy w większości ogłoszeń (w kategoriach „wymagania” lub „mile widziane”) zobaczymy umiejętność komunikacji w zespole. Komunikacja w zespole jest niezwykle istotna dla wielu branż i stanowisk. Skuteczna komunikacja w zespole przydatna jest zarówno dla pionu managerskiego, jak i sprzedażowego. Równie istotna będzie komunikacja w zespole projektowym lub w gronie zarządzającym kadrami.

            Zobacz też: Wakacyjna praca dla nastolatków. Czego może nauczyć? Kiedy zacząć i na co zwracać uwagę? >>> 

            Zyskując umiejętność komunikacji w zespole, stajemy się znacznie bardziej atrakcyjnymi pracownikami na rynku pracy. Niestety, wielu kandydatów podchodzi sceptycznie do takich umiejętności, jak komunikacja pracy w zespole. Wychodzą oni z założenia, że przecież to pojęcie ogólne i każdy jakoś się na tym zna. Nic bardziej mylnego!

            Skuteczna komunikacja w zespole wymaga nauki – zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Nie bez powodu istnieje wiele specjalistycznych poradników, które radzą, w jaki sposób komunikować się w pracy zespołowej, wymieniać poglądy i proponować nowe rozwiązania dla firmy. O tym, na co zwrócić uwagę, na co patrzą rekruterzy, sprawdzając zdolności do skutecznej pracy w zespole i komunikatywności, piszemy poniżej.

            4 podstawowe zasady dbania o efektywną komunikację w zespole

            Efektywna komunikacja w zespole (projektowym, koordynującym lub menadżerskim) to sztuka, którą cały czas należy dopracowywać. W jaki sposób dbać o rozwój umiejętności skutecznej komunikacji w zespole? Przedstawiamy 4 porady, które pozytywnie wpłyną na komunikację w pracy zespołowej:

            • Aktywne słuchanie i utrzymywanie kontaktu – nawet jeżeli uważamy, że podczas rozmowy cały czas utrzymujemy kontakt z interlokutorem, warto uważnie się sobie przyjrzeć. Większość z nas podczas pracy w zespole nie przykłada do kontaktu tak dużej wagi, jak w przypadku rozmowy bezpośredniej z drugą osobą. Wynika to mechanizmów ewolucyjnych. Niemniej jednak praca w zespole i komunikacja w zespole będzie lepsza, jeśli nastawimy się na słuchanie zespołu z taką uwagą, jakbyśmy rozmawiali „twarzą w twarzą” z jedną osobą .
              • Bycie sobą – o tym, jak ważna jest wiarygodność, nie trzeba przekonywać. Natomiast bycie naturalnym jest o tyle istotne, że nie jesteśmy w stanie bazować na innym wizerunku siebie przez cały czas komunikacji w pracy zespołowej .
                • Respektowanie etykiety – choć znajomość nie jest wymagana od każdego, to jednak warto znać zasady etykiety i się ich trzymać . Wówczas komunikacja w zespole przyniesie lepsze rezultaty.
                  • Konkretny i pewny przekazefektywna komunikacja w zespole to taka komunikacja, która przebiega szybko i gładko. Dlatego tak ważny jest konkretny i pewny przekaz. Starajmy się unikać tzw. wypełniaczy w zdaniach : jakby, tak jakby, po prostu, trochę, naprawdę itd. Z kolei jeśli chcemy podjąć się jakiegoś zadania, poinformujmy o tym jasno bez używania popularnego zwrotu „spróbuję”. Jeśli nie chcemy, zachowajmy asertywność.

                    Zobacz też: Wypalenie zawodowe czy przemęczenie. Jak je odróżnić? >>> 

                    Zobacz film:Jak pracodawcy dokręcają śrubę pracownikom? Źródło: Dzień Dobry TVN

                    Skuteczna komunikacja w zespole to benefity dla każdego

                    Korzystając z powyższych metod skutecznej komunikacji w zespole, zwiększymy jasność naszego przekazu, a także lepiej zrozumiemy odbiorców . Co więcej, efektywność komunikacji w zespole często przekłada się na konkretne wyniki (i czas potrzebny na ich opracowanie). To z kolei może się przełożyć bezpośrednio na osiągane przez firmę zarobki. Efektywna praca w zespole coraz częściej bywa także wynagradzana przez pracodawców dodatkowymi premiami.

                    Zobacz też: Urlop na żądanie – kiedy pracownik może z niego skorzystać? >>> 

                    Skuteczna komunikacja w pracy zespołowej może prowadzić do osiągnięcia efektu synergii, z którego każdy czerpie korzyści. Efekt synergii, mówiąc obrazowo, polega na tym, że czynności wykonywane przez grupę w określony sposób przynoszą większe zyski, niż gdyby były wykonywane przez pojedyncze osoby lub źle skoordynowaną grupę.

                    Właściwa komunikacja w zespole projektowym kluczem do sukcesu

                    Komunikacja w zespole projektowym jest jednym z najważniejszych aspektów zgranej grupy. Od samego początku takiej pracy powinniśmy kłaść nacisk na integrację z nowymi współpracownikami i nawiązywanie dobrych relacji, które przyczynią się do prawidłowej komunikacji w zespole projektowym. Szczególnie istotny jest pierwszy etap, czyli spotkanie rozpoczynające projekt (tzw. Kick-off meeting ). Aby komunikacja w zespole projektowym była bardziej efektywna, zaleca się przed pracą ustalenie metod zarządzania procesem komunikacyjnym , czyli ustalić kto , kiedy , komu i w jaki sposób ma przekazywać informacje lub zadania .

                    Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                    podziel się:

                    Pozostałe wiadomości

                    Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                    Materiał promocyjny

                    Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana