Wakacje to dla nastolatków czas wypoczynku, czy możliwość zarobienia pieniędzy? Czy da się połączyć jedno z drugim? Kiedy dziecko może zacząć myśleć o zarabianiu własnych pieniędzy i jakie korzyści, poza finansowymi, może osiągnąć? O wakacyjnej pracy nastolatków rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Moniką Perkowska, psychologiem dziecięcym, Pawłem Blajerem, dziennikarzem ekonomicznym i Edytą Plich, mamą czwórki dzieci i Dyrektorem Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży.
Ile lat musi ukończyć dziecko, żeby móc podjąć pracę na umowę o pracę?
Paweł Blajer:
Jeżeli ktoś chce zatrudnić osobę niepełnoletnią na umowę o pracę, to może to zrobić kiedy ma ona ukończone 15 lat. Jeżeli chodzi o inną umowę - cywilną, to wtedy dziecko musi mieć ukończone 13 lat. I tak jest potrzebne potwierdzenie rodzica, ale występuje już zdolność prawna, żeby dziecko mogło taką pracę podjąć.
Zobacz też: Wypalenie zawodowe czy przemęczenie. Jak je odróżnić? >>>
Jak dodaje Paweł Blajer warto podkreślić, że w Polskim Prawie nie mamy takiego rozwiązania, takiej konstrukcji prawnej, typu umowy, która umożliwiłaby dziecku pracę w wakacje i ktoś od tego zapłaciłby podatek. Byłoby to legalne i liczyło się do lat emerytury. Jest to dość duża luka w systemie. Za granicą system zatrudnienia chętnych do pracy dzieci jest prostszy. W USA dziecko otrzymuje pensję – często tygodniówkę. W Polsce wciąż brakuje dopasowania umów i reguł do młodocianych pracowników.
O czym muszą pamiętać młodzi ludzie szukający pracy?
Paweł Blajer:
Najważniejsza jest umiejętność wynegocjowania dobrych zarobków. Podkreślam – nie bójmy się o to pytać. Fakt, że jesteśmy młodzi i nie mamy doświadczenia zawodowego, wcale nie oznacza, że mamy się zgadzać na wyzysk. A wręcz przeciwnie skoro już decydujemy się poświęcić wakacje, to negocjujmy tak, aby zarobić! Przy poszukiwaniu pracy zwróciłbym przede wszystkim uwagę na takie praktyczne aspekty jak: o której będę zaczynał, pracę, czy będę miał wolne weekendy i święta, czy należy mi się jakiś urlop, żeby chociaż na tydzień wyjechać, ile przerw będę mieć w pracy, jak wygląda kwestia wyżywienia, czy będę stał na słońcu, stał czy siedział itp. Nie musimy tak bardzo skupiać się na konstrukcji umowy, którą dostaniemy, bo to nie jest priorytet takich sezonowych pracy.
Kiedy dzieci zaczynają myśleć o pracy?
Zobacz też: Urlop na żądanie – kiedy pracownik może z niego skorzystać? >>>
Według Moniki Perkowskiej to dobry pomysł, żeby rozmawiać z dzieckiem powyżej 15 roku życia o możliwości zarobku. Jeśli uzna, że pieniądze mu się przydadzą i ma ochotę spróbować samodzielności, powinniśmy zaproponować taką możliwość, która w Danii czy Szwecji jest na porządku dziennym.
Monika Perkowska
Przede wszystkim gdy są w szkole średniej. Mają wtedy większe potrzeby na swoje wydatki - pojawia się chęć zarobienia własnych pieniędzy, żeby móc je wydać "na co tylko chcę"!
Co daje nastolatkowi praca, poza możliwością zarobienia pieniędzy
Zdaniem Edyty Plich ważne jest, aby decyzję o podjęciu pracy sezonowej przez dziecko podejmować wspólnie z nim. Jeśli dziecko samo wychodzi z inicjatywą i chęcią podjęcia zatrudnienia, aby sprawdzić w praktyce swoje zainteresowania lub zarobić na wymarzony wyjazd czy gadżet, to moim zdaniem powinno się wyrazić zgodę.
Edyta Plich:
Oprócz tych potrzeb finansowych, praca jest też sposobem, żeby stać się samodzielnym i odpowiedzialnym. Można się spóźniać na spotkanie, do szkoły, ale do pracy już nie. Poznanie różnych zawodów "od kuchni" to też nauka szacunku dla pracy. Praca daje tez możliwość uczestnictwa w wydarzeniach, w których nie sposób uczestniczyć na innych zasadach.
Zobacz też: Kredyt dla singla. Sprawdź, czy go dostaniesz! >>>
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN