Finanse i Praca

Jak sobie poradzić z szefem idiotą? "Żyjemy w świecie, w którym panuje całkowity deficyt autorytetów"

Dzień Dobry TVN

Finanse i Praca

Jak sobie poradzić z szefem idiotą? "Żyjemy w świecie, w którym panuje całkowity deficyt autorytetów"

Dzień Dobry TVN

Kierowanie grupą ludzi to niemałe wyzwanie. Trzeba mieć odpowiednie podejście do ludzi oraz wiedzę. Niestety, na czele zespołu nie zawsze stoi ktoś taki. Dlaczego szefami często zostają osoby przypadkowe, które w ogóle się do tego nie nadają? Jak się odnaleźć w sytuacji, gdy kieruje nami "szef idiota"?

Dlaczego idiota zostaje szefem?

Pandemia i spowodowane nią zachwianie gospodarki to nie jedyny problem, z jakim zmagają się firmy. W wielu z nich na czele zespołów stoją... idioci. "Szefom idiotom" przyjrzał się pochodzący ze Szwecji ekspert od zarządzania - Thomas Erikson. Dlaczego zajął się tym tematem? - Dlatego, że sam byłem takim szefem. Zostałem nim pierwszy raz, gdy miałem 24 lata i zupełnie się do tego nie nadawałem. Po 10 miesiącach chciałem zrezygnować - mówił w rozmowie z Marcinem Sawickim Thomas Erikson. 

Osobiste doświadczenia stały się punktem wyjścia do książki "Mój szef idiota". W ocenie specjalisty, aby uniknąć błędów, każdy szef musi odpowiedzieć na pytanie, czy sam przypadkiem nie jest szefem idiotą. - Jeśli ktoś uważa, że wszyscy wokół są idiotami, to zapewne idiotą jest on sam. Znam ludzi, którzy zmieniają pracę co roku, co miesiąc, bo kolejny szef jest idiotą. A tu należałoby spojrzeć w lustro  - mówił Erikson.

Jak długo można znosić szefa idiotę? Gdzie jest granica? - Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli uważamy, że sytuacja jest zła, to najpewniej taka jest. Jeśli szef czy szefowa nas nie dostrzegają to niewiele możemy z tym zrobić. Wystarczająco ciężko jest zmienić samego siebie, a co dopiero szefa - podkreślił ekspert.

Jak sobie poradzić z szefem idiotą?

O szefach idiotach w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy również z Katarzynę Pawlikowską, kobietolożką, ekspertką ds. zachowań kobiet i Michałem Ogórkiem satyrykiem. Dlaczego idioci w ogóle zostają szefami?

W ocenie Katarzyny Pawlikowskiej, żyjemy w świecie, w którym panuje całkowity deficyt autorytetów. Kilkadziesiąt lat temu szef, nawet jeśli był idiotą, to żeby osiągnąć to stanowisko, które miał, musiał się wykazać pewnymi zdolnościami, doświadczeniem. Dzisiaj mamy sytuację, w której 60 proc. kobiet i 54 proc. mężczyzn twierdzi, że nie ma w życiu żadnych autorytetów włącznie z własnym szefem.

- Ten idiotyzm bardzo często wynika z tego, że ludzie awansują za szybko i są do tego kompletnie nieprzygotowani i zaczynają działać w panice - mówiła w Dzień Dobry TVN Katarzyna Pawlikowska.

Jak sobie poradzić z takim szefem? Michał Ogórek jest zdania, że z szefem idiotą można sobie poradzić, samemu udając idiotę. Nie można się wymądrzać ani mówić, że się wie coś lepiej niż on. Często kobiety tak robią, a szef im głupszy, tym chętniej to kupuje.

O relacje z szefem zapytaliśmy także was, naszych widzów. Jak rozłożyły się głosy? Dowiecie się tego z naszego materiału:

Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Sting i jego żona zostali ambasadorami San Marino. Gościem na zaprzysiężeniu był znany piosenkarz

Wiecznie młoda Agata Rubik wspomina wyjazd sprzed 15 lat. "Nic się Pani nie zmieniła"

Katarzyna Pakosińska z mężem zdradzają rodzinne historie. Czy artystka jest teraz gruzińską księżniczką?

Reporter: Marcin Sawicki
Co sądzisz o tym artykule?
67
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0