Jak ćwiczyć dykcję samemu? Sprawdzone sposoby

kobieta, dom, nauka
Jak uczyć się efektywnie?
Źródło: fizkes/Getty Images
Z ćwiczeniem dykcji jest jak z treningiem na siłowni – jedynie systematyczna praca daje zadowalające efekty. Jak ćwiczyć dykcję samodzielnie w domu i poprawić dzięki temu sposób mówienia? Sprawdzone metody na lepszą dykcję.

Jak wypowiadać się w poprawny sposób, wyraźnie wymawiając wyrazy i pełne zdania? Wiele osób zmaga się z problemami z dykcją, co może utrudniać im codzienne i zawodowe życie. Błędy w sposobie wymawiania wyrazów to m.in. „połykanie” końcowych głosek, „zjadanie” głosek na początku wyrazów czy łączenie dwóch słów w całość. Sposób mówienia można poprawić, ćwicząc samodzielnie w domu. Już po niedługim czasie takiej regularnej gimnastyki języka widoczna jest różnica i pojawiają się zadowalające efekty. Jak ćwiczyć dykcję? Najpopularniejsze metody na poprawę sposobu mówienia.

Komu jest potrzebna dobra dykcja?

Poprawna dykcja i dobra emisja głosu są niezbędne w wielu zawodach – to podstawa pracy aktorów i piosenkarzy tworzących różne rodzaje muzyki. To, jak powinno się ćwiczyć dykcję do rapu , nie różni się zbytnio od gimnastyki aparatu mowy wykonywanej przez artystów śpiewających ludowe pieśni czy muzykę pop – podstawowe ćwiczenia na dykcję są bardzo podobne. Poprawne i wyraźne wymawianie słów jest również niezbędne podczas publicznych wystąpień, dlatego o poprawną dykcję dbają PR-owcy, rzecznicy prasowi, politycy czy dziennikarze telewizyjni i radiowi. O dobry sposób wysławiania się powinien jednak zadbać każdy – dzięki temu sprawia się wrażenie osoby bardziej profesjonalnej w zawodowych kontaktach i ma się pewność, że jest się dobrze rozumianym.

Rozgrzewka przed ćwiczeniami na dykcję

Przed rozpoczęciem ćwiczeń na dykcję należy zrobić odpowiednią rozgrzewkę aparatu mowy. Dobrym sposobem jest ziewanie, które pozwala na rozluźnienie mięśni i dotlenienie całego organizmu. Kolejnym krokiem jest rozluźnienie szczęki. Trzeba w tym celu delikatnie wyczuć punkty, w których znajdują się zawiasy szczęki, i rozmasować je palcami. Następnie należy ostrożnie zrobić szczęką kilka kółek w lewo i w prawo. Taką gimnastykę można zakończyć szerokim otwarciem i rozluźnieniem szczęki. Później należy przejść do rozgrzewki ust i ćwiczyć m.in. robienie całusków, dzióbków, rozciąganie ust w jak najszerszym uśmiechu.

Jak ćwiczyć dykcję? Sprawdzone sposoby

Istnieje wiele zdań i wyrażeń, które ze względu na swoją trudność nadają się świetnie do ćwiczenia dykcji. Gimnastykę aparatu mowy można wykonywać na kilka sposobów. Jednym z nich jest wolne wymawianie słów przy jednoczesnym skupieniu się na tym, by brzmiały one bardzo wyraźnie . Następnie należy powoli zwiększać tempo, aż będzie się mówić naprawdę szybko, ale wciąż poprawnie i zrozumiale dla innych. Drugim sposobem, który można stosować naprzemiennie z pierwszym ćwiczeniem, jest wymawianie zdań powoli i skupianie się przede wszystkim na artykulacji głosek – należy to robić przesadnie, by wyrażenia brzmiały nienaturalnie. Następnie trzeba powrócić do poprawnego wymawiania tego samego tekstu.

Podobno Sokrates ćwiczył dykcję, mówiąc z kamieniami w ustach. Ten nieco drastyczny sposób można lekko zmodyfikować i zastąpić kamienie korkiem od wina. Należy go umieścić między zębami, dbając o to, by nie blokował języka, i zacząć wymawiać konkretne frazy bardzo wolno i wyraźnie. Na początku ćwiczenie to może sprawiać nieco trudności, jednak już po kilku próbach różnica będzie zauważalna. Wymawiane zdania mogą brzmieć nienaturalnie, jednak należy pamiętać, że z każdym wykonanym zadaniem narządy artykulacyjne stają się coraz sprawniejsze. Celem ćwiczeń na dykcję powinno być dążenie do wyraźnego, naturalnego wymawiania głosek w poprawnym tempie.

Wybór ćwiczeń na dykcję

Kiedy i jak ćwiczyć dykcję? Najlepiej robić to codziennie! Już po dwóch, trzech miesiącach można zauważyć znaczącą poprawę w sposobie mówienia. Poniżej znajdują się przykładowe zdania, które można wykorzystać do ćwiczeń na dykcję. Niektóre z tych łamańców językowych są znane każdemu ze szkoły czy nawet z przedszkola. Należy powtarzać je kilkakrotnie, zgodnie z wcześniej opisanymi zasadami:

  • No i cóż, że ze Szwecji?
    • Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego.
      • Stół z powyłamywanymi nogami.
        • Szedł Sasza suchą szosą.
          • W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie.
            • Cesarz czesze cesarzową, a cesarzowa czesze cesarza.
              • Gęsiego gęsięta za gąską podreptały dróżką grząską.
                • Czemuż ten cesarz Czech ma taką czczą cechę.
                  • Leży Jerzy na wieży i nie wierzy, że na wieży leży dużo jeży.
                    • W trzęsawisku trzeszczą trzciny, trzmiel trze w Trzciance trzZioła - stosowane w nadmiarze mogą nam zaszkodzićy trzmieliny, a trzy byczki znad Trzebyczki z trzaskiem trzepią trzy trzewiczki.

                      Zobacz także:

                      Zioła - stosowane w nadmiarze mogą nam zaszkodzić

                      Jak ustawiać się do zdjęć? Dowiedz się, który profil jest lepszy

                      Wypadają ci włosy? Zobacz, co jeść, żeby powstrzymać ten proces

                      Autor: Adrian Adamczyk

                      Źródło zdjęcia głównego: fizkes/Getty Images

                      podziel się:

                      Pozostałe wiadomości

                      Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                      Materiał promocyjny

                      Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana