Domowe sposoby

Zioła - stosowane w nadmiarze mogą nam zaszkodzić

Domowe sposoby

Zioła - stosowane w nadmiarze mogą nam zaszkodzić

Przyjęło się mówić, że zioła nie są lekarstwem i nam nie zaszkodzą. Traktujemy je więc ze zdumiewającą beztroską. Tymczasem sięganie po napary i preparaty ziołowe bez umiaru może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Jak zatem odpowiednio stosować zioła? Gościem Dzień Dobry TVN była dziennikarka i propagatorka zdrowego stylu życia, Agnieszka Cegielska.

Niektóre zioła mają moc leczniczą, ale ich przedawkowanie może skutkować poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Dlatego należy spożywać je z umiarem i odpowiednio dobierać.

>>> Zobacz także:

Na co zwracać uwagę kupując zioła?

Przede wszystkim warto szukać ziół ekologicznych, które nie zawierają w sobie chemii, co w tych czasach jest bardzo ważne. Zioła, które rosną obok ruchliwych ulic będą bardzo szkodliwe. Dotyczy to tak samo przemysłowych plantacji, ponieważ nie mamy pewności, w jaki sposób były przechowywane, suszone i ile w nich pozostało olejków eterycznych, które mają zdrowotną moc.

Jak długo wolno stosować zioła?

Preparaty i napary ziołowe mogą zaszkodzić, jeśli stosowane są zbyt długo. Zdaniem Agnieszki Cegielskiej kuracja ziołowa powinna trwać około trzech miesięcy.

Po czym poznamy, że dane zioło jest dla nas niedobre?

W przypadku każdej rośliny objawy są inne. W przypadku pokrzywy będziemy częściej chodzić do toalety, bo jest to roślina działająca moczopędnie, a liść senesu - jeśli wypijemy zamiast jednej dwie herbatki, podziała na nas niebezpiecznie oczyszczająco, na czym bardzo ucierpi nasz organizm, a w szczególności jelita.

Inne przykłady niepożądanych działań ziół:

  • naparstnica wełnista może powodować zwolnienie pracy serca, aż do zatrzymania krążenia;
  • żywokost lekarski może uszkodzić wątrobę;
  • ruta zwyczajna może wywołać uczulenie przypominające oparzenie;
  • dziurawiec może hamować działanie leków antydepresyjnych, co grozi pogłębieniem choroby i próbami samobójczymi;
  • jałowiec pospolity w dużych ilościach może podrażniać nerki, a stosowany zewnętrznie – skórę;
  • jarzębina zawiera kwas parasorbowy, który rozpada się pod wpływem wysokich temperatur i suszenia, dlatego może powodować biegunki, wymioty i ogólne osłabieniem organizmu;
  • krwawnik pospolity w dużych ilościach może być bardzo toksyczny. Niepożądane objawy to silne bóle głowy oraz stany podobne do oszołomienia;
  • mniszek w dużych ilościach może zwiększyć liczbę białych krwinek;
  • tymianek właściwy zawiera tymol, który w większych ilościach jest silnie toksyczny (trujący).

Co sądzisz o tym artykule?
86
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0