Przyjęło się mówić, że zioła nie są lekarstwem i nam nie zaszkodzą. Traktujemy je więc ze zdumiewającą beztroską. Tymczasem sięganie po napary i preparaty ziołowe bez umiaru może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Jak zatem odpowiednio stosować zioła? Gościem Dzień Dobry TVN była dziennikarka i propagatorka zdrowego stylu życia, Agnieszka Cegielska.
Niektóre zioła mają moc leczniczą, ale ich przedawkowanie może skutkować poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Dlatego należy spożywać je z umiarem i odpowiednio dobierać.
>>> Zobacz także:
- Czystek – w jaki sposób go parzyć i na co stosować?
- Naturalne napary wzmacniające odporność
- Co oczyszcza organizm z toksyn, pasożytów, nikotyny? Dieta oczyszczająca organizm
Na co zwracać uwagę kupując zioła?
Przede wszystkim warto szukać ziół ekologicznych, które nie zawierają w sobie chemii, co w tych czasach jest bardzo ważne. Zioła, które rosną obok ruchliwych ulic będą bardzo szkodliwe. Dotyczy to tak samo przemysłowych plantacji, ponieważ nie mamy pewności, w jaki sposób były przechowywane, suszone i ile w nich pozostało olejków eterycznych, które mają zdrowotną moc.
Jak długo wolno stosować zioła?
Preparaty i napary ziołowe mogą zaszkodzić, jeśli stosowane są zbyt długo. Zdaniem Agnieszki Cegielskiej kuracja ziołowa powinna trwać około trzech miesięcy.
Po czym poznamy, że dane zioło jest dla nas niedobre?
W przypadku każdej rośliny objawy są inne. W przypadku pokrzywy będziemy częściej chodzić do toalety, bo jest to roślina działająca moczopędnie, a liść senesu - jeśli wypijemy zamiast jednej dwie herbatki, podziała na nas niebezpiecznie oczyszczająco, na czym bardzo ucierpi nasz organizm, a w szczególności jelita.
Inne przykłady niepożądanych działań ziół:
- naparstnica wełnista może powodować zwolnienie pracy serca, aż do zatrzymania krążenia;
- żywokost lekarski może uszkodzić wątrobę;
- ruta zwyczajna może wywołać uczulenie przypominające oparzenie;
- dziurawiec może hamować działanie leków antydepresyjnych, co grozi pogłębieniem choroby i próbami samobójczymi;
- jałowiec pospolity w dużych ilościach może podrażniać nerki, a stosowany zewnętrznie – skórę;
- jarzębina zawiera kwas parasorbowy, który rozpada się pod wpływem wysokich temperatur i suszenia, dlatego może powodować biegunki, wymioty i ogólne osłabieniem organizmu;
- krwawnik pospolity w dużych ilościach może być bardzo toksyczny. Niepożądane objawy to silne bóle głowy oraz stany podobne do oszołomienia;
- mniszek w dużych ilościach może zwiększyć liczbę białych krwinek;
- tymianek właściwy zawiera tymol, który w większych ilościach jest silnie toksyczny (trujący).
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN