Gwiazdy

Iza Miko. Dlaczego zdecydowała się zamrozić swoje komórki jajowe?

Gwiazdy

Iza Miko. Dlaczego zdecydowała się zamrozić swoje komórki jajowe?

Iza Miko od wielu lat powtarza, że bardzo chciałaby mieć dziecko.  38-letnia aktorka zdaje sobie sprawę, że z każdym rokiem będzie jej trudniej zajść w ciążę. Iza zdecydowała się zamrozić swoje komórki jajowe. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Izę Miko, która zdecydowała się opowiedzieć o motywach swojej decyzji i samej procedurze.

Iza Miko zdecydowała się zamrozić swoje komórki jajowe. Aktorka opublikowała na Instagramie filmiki z kliniki ginekologicznej. Iza przechodziła tam zabieg pobierania i mrożenia komórek jajowych. Również w studiu dzień Dobry TVN z ogromną otwartością mówiła o swojej decyzje i medycznych powodach przeprowadzenia procedury.

O tym nikt nie mówi. O niepłodności w ogóle niewiele się mówi, ponieważ ludzie myślą, że to z nimi jest coś nie tak, gdy mają problem z zajściem w ciążę. Myślą, że może coś źle robią z seksem - a to nie tak. Jednym z głównych powodów, który powoduje problemy z zajściem w ciążę jest przede wszystkim stres.

- tłumaczyła Iza Miko powody, la których tak otwarcie mówi o tej intymnej procedurze.

Czym jest badanie rezerwy jajnikowej?

Aktorka zachęcała, by kobiety wykonywały badanie AMH, które pozwala określic płodność kobiety i jak wiele czasu jej zostało na ewentualne zajście w ciążę.

Badanie AMH nazywane jest przez wielu lekarzy nowoczesną oceną rezerwy jajnikowej. Zapas komórek jajowych umożliwiających zapłodnienie zmniejsza się wraz z wiekiem. Badanie AMH umożliwia precyzyjną analizę rezerwy jajnikowej i czasu potrzebnego do zapłodnienia. Ma zastosowanie w przypadku zapłodnienia metodą in vitro, w której poziom hormonu AMH ma ogromny wpływ na powodzenie zapłodnienia. Badanie pozwala także określić moment wejścia w okres menopauzy, dzięki czemu kobieta może się do niego odpowiednio przygotować.

Mrożenie jajeczek - szansa na późniejsze macierzyństwo?

Na podobną  jak Iza Miko decyzję zdecydowały się wcześniej m.in: Joanna Krupa, Anja Rubik, Kim Kardashian. Jednak nie tylko celebrytki poddają się takiemu zabiegowi.

Mrożenie jajeczek to procedura, która znacznie przedłuża możliwość zajścia w ciążę i posiadania dzieci w ramach zapłodnienia in vitroMrożenie komórek jajowych uznawane jest za bezpieczną i skuteczną technikę przechowywania materiału genetycznego. Jest jednak dość kosztowne i wskazane w wyjątkowych okolicznościach. Cena procedury pobrania, hibernacji i utrzymania oocytów waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Mimo to coraz więcej kobiet decyduje się na zamrożenie jajeczek i ciążę w dogodnym dla siebie terminie.

Zobacz także: 

Czym jest niepłodność wtórna?

Sztuczne zapłodnienie. Na czym polega ten zabieg i ile to kosztuje?

Co sądzisz o tym artykule?
64
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
3
22.10.2019
43
ziewczyny nie odkładajcie macieżyństwa. to mit, że mamy czas do czterdziestki. Potem mozna żałować, że "pociąg odjechał".
20.10.2019
Andrzej
To delikatna, skromna i bardzo uduchowiona osóbka. Kiedy Ją poznałem nie mogłem uwierzyć , że jest tak czysta i nie zepsuta. Każdy kto zna Izę czy z nią pracował to powie. A Jej instagram to HIT
20.10.2019
brytan
tylko tyle to żaden wyczyn ja myślałem że mózg zamrozi