Gwiazdy

Carlos Santana. Co wirtuoz gitary zawdzięcza swojej mamie?

Gwiazdy

Carlos Santana. Co wirtuoz gitary zawdzięcza swojej mamie?

Carlos Santana to legendarny muzyk, który zaliczany jest do elitarnego grona najlepszych gitarzystów wszech czasów. Ma w dorobku wiele nagród oraz miejsce w Rockandrollowym Salonie Sław. Właśnie ukazała się nowa płyta Carlosa Santany - "Africa Speaks". Z muzykiem spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Gabi Drzewiecka.

Carlos Santana jest muzykiem, gitarzystą rockowym i jazzowym. Jako dziecko grał na skrzypcach, jednak gdy pierwszy raz usłyszał bluesa i rock and rolla, zamienił je na gitarę.

>>> Zobacz także:

Zespół Santana

W 1966 roku założył zespół Santana Blues Band, którego nazwa niedługo potem została skrócona do Santana. Formacja zyskała popularność w 1969 roku, po występie na festiwalu w Woodstock. W tym samym czasie na rynku muzycznym pojawia się debiutancka płyta zespołu zatytułowana "Santana". Do końca 1971 roku grupa wydała jeszcze dwa krążki - "Abraxas" i "Santana III".

Kariera solowy Carlosa Santany

W 1972 roku Carlos Santana rozpoczął karierę solową. Rok później wyszła jego pierwsza solowa studyjna płyta "Love Devotion Surrender". Santana nagrał ją z brytyjskim muzykiem jazzowym i wirtuozem gitary Johnem McLaughlinem. Potem współpracował jeszcze z wieloma innymi gwiazdami.

Po świetnych latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych nastąpił chwilowy spadek popularności Santany. Sytuacja ta trwała do 1999 roku, kiedy muzyk wydał album zatytułowany "Supernatural". Na krążku znalazły się takie przeboje jak: "Smooth" nagrany z Robem Thomasem z grupy Matchbox Twenty, "Maria, Maria" z grupą The Product G&B, "Put Your Lights On" z Everlast'em, czy "Corazón Espinado" z zespołem Maná.

Kolejna płyta Carlosa Santany - "Shaman", ukazała się w październiku 2002 roku. Tym razem muzyk zaprosił do współpracy m.in. Macy Gray, Seala, Dido, Chada Kroegera i Placido Domingo.

Niedawno Carlos Santana wydał kolejny krążek - "Africa Speaks". Muzyk nagrał go z ośmioosobowym zespołem, w którego skład weszła jego żona - Cindy Blackman Santana. Jak ocenia swoją płytę?

Można się przy nim zrelaksować.

- uważa Santana.

Muzyk ma na swoim koncie wiele wyróżnień, w tym 10 nagród Grammy, a w 1998 roku został wprowadzony do Rock'n Roll Hall Of Fame.

Warto także dodać, że w ślady Carlosa Santany i jego obecnej żony Cindy Blackman poszła ich córka Stella Santana. Jak artysta ocenia jej twórczość?

Stella jest nieustraszona. Szanuję to, w jaki sposób krystalizuje swoje marzenia na własny sposób, z daleka ode mnie.

- przyznał.

Co sądzisz o tym artykule?
70
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0