Zdrowie

Skąd bierze się bezsenność? Ekspert wyjaśnia, jak możemy z nią walczyć

Zdrowie

Autor:
Aleksandra
Fenikowska
Kobieta leży na łóżku i ściska nos. Cierpi na bezsenność.

Po regularnych pobudkach w nocy czujemy się zmęczeni, rozdrażnieni oraz nieskoncentrowani przez cały dzień. Sen odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu, ponieważ decyduje o naszym zdrowiu oraz nastawieniu psychicznym. Jak prawidłowo zapewnić sobie nieprzerwany sen oraz pełną regenerację? Cenne wskazówki podaje nam Marek Bukała, hipnoterapeuta oraz terapeuta NLP.

Przyczyny bezsenności

Ważne przyczyny to niezdrowy styl życia oraz brak higieny. Jak mówi Marek Bukała, hipnoterapeuta, zjedzenie posiłku tuż przed pójściem do łóżka albo nadużywanie alkoholu i kofeiny zaburza nasz sen, ponieważ organizm zamiast odpoczywać, walczy z nadmiarem substancji odżywczych, fermentacją lub gazami.

Istotnym podłożem mogą być również choroby, takie jak nadciśnienie tętnicze, astma, nadczynność tarczycy. Często ludzie zmagający się z otyłością, cierpią na bezdech - krótkotrwałe przerwy w oddychaniu podczas snu. Jak podaje ekspert, bezdech senny doprowadza do niedotlenia, dlatego może pojawić się poczucie zmęczenia w ciągu dnia. Z kolei problemy z pęcherzem powodują częste wyjścia do toalety, które nie ułatwiają ponownego wejścia w głęboki sen. Czynniki zewnętrzne, takie jak niewygodne łóżko, oświetlony pokój czy hałas z ulicy również przyczyniają się do bezsenności. Jednak najbardziej istotną przyczyną są czynniki psychogenne, takie jak stres, niepokojące myśli, zaburzenia depresyjne oraz wysokie stany emocjonalne.

- Brak umiejętności wyciszenia się sprawia, że mamy podwyższony poziom kortyzolu, zaburzony rytm oddychania i pulsu. To powoduje, że może nam być coraz trudniej zasnąć - podsumowuje ekspert.

Budzenie się w nocy - sposoby zapobiegania

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów leczenia bezsenności jest hipnoterapia, ponieważ hipnoza jest stanem najbliższym śnieniu i wymaga podobną ilość aktywności biologicznej mózgu. Taka metoda psychoterapeutyczna jest jedną z najskuteczniejszych, ponieważ dzięki niej możemy pozbyć się problemu na zawsze, nawet jeśli nasz organizm jest przyzwyczajony do pobudek. Na różnych poziomach podświadomości jesteśmy w stanie zlikwidować przyczyny braku snu.

Kluczem do wysypiania się jest umiejętność relaksowania się i wyciszania zbędnych emocji. Medytacja poprzez słuchanie nagrań z autohipnozy przed snem jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ wycisza się nasze ciało i umysł. Natomiast jeśli wybudzimy się w nocy, to warto posłuchać kojącej muzyki albo ponownie nagranej medytacji lub poczytać książkę. Pomaga nam to wyciszyć się i ponownie wejść łagodnie w sen. Przed pójściem do łóżka należy unikać korzystania z urządzeń elektronicznych i oglądania telewizji. Częste korzystanie z telefonu lub komputera po przebudzeniu w nocy, podświadomie przeradza się w nawyk, który nie tylko nie pozwala nam spokojnie zasnąć bez notorycznego sprawdzania nowych powiadomień, ale wręcz „wybudza” nas, ponieważ podświadomie wiemy, że możemy przeglądać np. social media.

Warto zadbać o dobrze wywietrzony pokój, w którym nie jest za gorąco i duszno. Bardzo wskazana jest aktywność fizyczna, lecz nie należy wykonywać jej tuż przed pójściem łóżka - wtedy jesteśmy zbyt pobudzeni. Drzemki w ciągu dnia powinny trwać do 25 minut, by organizm odpowiednio się zregenerował ale nie „wyspał”. Można pić również herbaty ziołowe na wyciszenie typu melisa lub napar z arcydzięgla. Dobrze jest wyrobić sobie rytm kładzenia się i wstawania o tych samych porach, gdyż organizm wtedy najłatwiej się przyzwyczaja. 

- Zazwyczaj kiedy myślimy lub rozważamy czy będziemy mogli zasnąć to właśnie te emocjonalne myśli nie pozwalają nam zasnąć. Fundamentem zwalczania bezsenności jest dobre nastawienie i praca ze swoim umysłem podświadomym - radzi ekspert. Tego właśnie uczymy się podczas sesji hipnoterapeutycznych.

Autor:Aleksandra Fenikowska

Pozostałe wiadomości