Profilaktyka zdrowia

Jak prawidłowo oddychać? Ekspert: "nosem i przeponą"

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Wiele osób ma problemy z prawidłowym oddychaniem, co prowadzi często do niedotlenienia organizmu, zmęczenia i bólu głowy. Jak zatem robić to właściwie? - Najlepiej nosem, przeponą, lekko i cicho - powiedział instruktor oddychania, Marcin Petrus. Jak ćwiczeniami oddechowymi zniwelować stres?

Dzięki prawidłowemu oddychaniu jesteśmy bardziej dotlenieni, zrelaksowani, mamy więcej energii, lepiej śpimy i szybciej się regenerujemy. Szczególną rolę w oddychaniu pełnią nos i przepona.

Zobacz także w serwisie zdrowie.tvn.pl: Do czego może doprowadzić nieprawidłowe oddychanie?

Oddychanie przez nos

Nos ogrzewa powietrze, które dostaje się do płuc, co jest szczególnie ważne w chłodne dni. Pełni on także wraz z zatokami rolę nawilżacza dróg oddechowych i chroni je przed wysuszonym powietrzem. Organ ten również filtruje powietrze, dzięki czemu do płuc nie przedostają się zanieczyszczenia. Inną zaletą oddychania przez nos jest to, że zmniejsza ono bezdech senny.

Oddychanie przeponą

Przepona jest naszym podstawowym mięśniem służącym do oddychania. Do zalet oddychania przeponowego zaliczamy:

  • obniżanie stresu oksydacyjnego i redukcję wolnych rodników,
  • poprawę postawy,
  • masowanie organów wewnętrznych,
  • pompowanie dysków kręgosłupa.

Oddychanie przeponowe wielu osobom sprawia problemy. Jak to robić prawidłowo?

W momencie kiedy robimy wdech, napełniamy brzuch a przy wydechu delikatnie puszczamy powietrze. Dzięki temu oddech jest głębszy

- wyjaśnił instruktor oddychania, Marcin Petrus.

Redukcja stresu

Przy pomocy oddechu można zredukować napięcie. Idealnie nadaje się do tego ćwiczenie zwane "Box breathing", które można wykonywać na siedząco i na leżąco.

Kładziemy jedną rękę na brzuchu, drugą na klatce piersiowej. Oddychamy przeponowo - wdychamy na trzy, zatrzymujemy oddech na trzy, wydychamy na trzy i wstrzymujemy oddech na trzy

- powiedział nasz gość.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości