Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Maksymalna waga nastoletniego Norberta wynosiła prawie 150 kilogramów. Z powodu otyłości chłopak musiał mierzyć się z nieprzyjemnymi zaczepkami rówieśników i problemami zdrowotnymi. Lekarze z Katowic przeprowadzili u niego operację bariatryczną, po której w 11 miesięcy schudł 55 kilogramów. W Dzień Dobry TVN usłyszeliśmy również historię najmłodszej pacjentki Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, która przeszła operację bariatryczną i schudła 26 kg.

  Migrena to silny i uciążliwy ból głowy, który niekiedy uniemożliwia codziennie funkcjonowanie. W Polsce cierpi na nią aż 3 miliony osób. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr. Adama Górkę specjalistę od neurostymulacji. Na czym polega ta metoda leczenia migreny?

  Początek roku to czas zmian i nowych postanowień. Jak się okazuje, najwięcej problemów sprawia nam odchudzanie lub zmiana nawyków żywieniowych. Jak wytrwać na diecie i się nie poddać? Na czym polega metoda małych kroków? Zapytaliśmy o to psychodietetyk Małgorzatę Talagę-Dumę oraz Jolantę Trzcińską, która schudła 25 kg.

  Uzależnienie od cukru to jedna z najpopularniejszych form nałogu, równie silna jak uzależnienie od alkoholu czy papierosów. Jak przestać jeść słodycze, skoro podczas ich spożywania wydzielają się hormony szczęścia, przyczyniające się do pogłębiania uzależnienia?

  - Mam nadzieję, że tak jak Magda Gessler ma Kuchenne rewolucje, tak samo będzie można przeprowadzić biurowe rewolucje i umożliwić wszystkim pracę na stająco – proponuje Dominik Kępczyński, specjalista ds. BHP. W studiu Dzień Dobry TVN sprawdzaliśmy czy lepiej stać czy siedzieć podczas pracy. Zobacz nasze wideo, zanim poprosisz pracodawcę o nowe, regulowane biurko.

  Rozpoznanie pierwszych objawów zaburzeń odżywiania zarówno u dzieci, jak i nastolatków nie jest łatwe. Dziś w studiu Dzień Dobry TVN gościła psychodietetyk Magdalena Błaszczyk, która wytłumaczyła, kiedy w głowie rodziców powinna zapalić się czerwona lampka.

  Obecnie coraz więcej osób chce samodzielnie monitorować swój stan zdrowia, a domowe testy diagnostyczne im to umożliwiają. Sprawdź, co możesz zbadać w domowym zaciszu. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy farmaceutkę Paulinę Front.

  Do Świąt Bożego Narodzenia pozostał już zaledwie tydzień. Podczas tych kilku ostatnich dni robimy mnóstwo zakupów. Jak nosić ciężkie torby z zakupami, by oszczędzić kręgosłup? W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy fizjoterapeutę Łukasza Kłosa.

  Gips kratkowany jakim jest ORTOCAST jest nowym rodzajem usztywnienia. Jest ono równie skuteczne co tradycyjny gips. Co najważniejsze, sprawia on, że komfort leczenia pacjenta jest o wiele większy - powiedziała w Dzień Dobry TVN Karina Prączko - ortopeda. Jakie jeszcze są zalety tego rozwiązania?

  Zapobieganie cukrzycy opiera się na prowadzeniu zdrowego stylu życia. Ważne jest stosowanie się do zasad racjonalnego żywienia: jedzenie dużej ilości warzyw i owoców, spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz chudych mięs.

  Okres jesienno-zimowy sprzyja zachorowaniom na grypę. Objawy grypy są bardzo uciążliwe i zmuszają do spędzenia kilku dni w łóżku. A czym się różni grypa od przeziębienia? Czy powinniśmy zbijać gorączkę gdy się pojawi? O gorączce i grypie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z pediatrą i immunologiem Pawłem Grzesiowskim.

  Jedzenie skórki od banana korzystnie wpływa na nasz organizm - badania na ten temat przeprowadziła dietetyk Susie Burrell. Jakie właściwości mają inne owoce tropikalne? Wiele z nich swoim wyglądem odstrasza, inne zaś wyglądają na tyle smakowicie, że nie sposób im się oprzeć. Owoce tropikalne to dla jednych zagadka, dla innych kulinarna inspiracja, a dla jeszcze innych prawdziwe wyzwanie czy rarytas.

  Czym jest nadwrażliwe jelito i jak je leczyć? Dietetyk Jakub Mauricz w przypadku IBS rekomenduje m.in. odstawienie pszenicy i cukrów mlecznych. Czym zastąpić gluten? W takim przypadku warto wprowadzić do diety płatki, które wyprodukowane są ze zbóż naturalnie bezglutenowych: owsiane, kukurydziane i jaglane. Do bezglutenowych płatków zaliczamy również sojowe i lniane, ryżowe, gryczane, a także coraz bardziej popularne płatki z amarantusa. Płatki bez zawartości glutenu mogą być spożywane przez osoby chore na celiakię lub nietolerancję glutenu. Stanowią także wartościowy składnik różnego rodzaju diet.

  Krzysztof Mrozek zachorował na nowotwór serca. Konieczna była natychmiastowa operacja. Zabieg był wyjątkowy, ponieważ wycięcia raka dokonano nie w klatce piersiowej, ale po wyjęciu serca z ciała pacjenta. Jak czuje się mężczyzna? Spotkał się z nim reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger. W studiu gościliśmy natomiast kardiologa prof. dr hab. n. med. Michała Zakliczyńskiego ze szpitala, w którym wykonano operację.

  1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Magdę i Tomka, którzy od lat są nosicielami wirusa HIV. Jak oceniają świadomość Polaków dotyczącą HIV? Z jakimi reakcjami się spotykają? Czym różni się HIV od AIDS?

  Dziewięcioletni Adaś Wernio choruje na rzadką chorobę genetyczną NBIA, na którą na razie nie ma lekarstwa. Czym charakteryzuje się to schorzenie? Jak się je rozpoznaje? Rodziców chłopca wysłuchała reporterka Katarzyna Chętnik, a naszymi gośćmi w studiu byli: dr n. med. Marta Skowrońska – neurolog z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz Maciej Cwyl ze Stowarzyszenia NBIA Polska.

  Fundacja Jestem od siedmiu lat wspiera osoby nieuleczalnie i przewlekle chore. Chcieliby zbudować pierwszy w Polsce dom dla osób onkologicznie chorych. Brakuje im na ten cel około dwóch milionów złotych. W Dzień Dobry TVN o tej inicjatywie opowiedziała nam Izabella Dembińska, prezes Fundacji Jestem.

  Przez prawie osiem lat szukała samej siebie, a Hashimoto rujnowało jej ciało i głowę. Dziś Patrycja Kadri i dr Wiesław Pesta, chirurg, specjalista w dziedzinie operacji bariatrycznych, Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Metabolicznej i Bariatrycznej gościli w studiu Dzień Dobry TVN i opowiedzieli o walce z chorobą.