Czy wiesz, co oznacza kolor Twojego moczu? Sprawdź, kiedy powinnaś udać się do lekarza

Próbka moczu
Czy wiesz, co znaczy kolor Twojego moczu? Sprawdź, kiedy powinieneś udać się do lekarza!
Źródło: blueshot/Getty Images
Barwa moczu jest często bagatelizowana, a może być pierwszym sygnałem świadczącym o toczącej się chorobie. Bywa, że różowy lub czerwony kolor nas zaskakuje, a po chwili przypominamy sobie, że jedliśmy buraki. Jakie jeszcze odcienie może przybrać mocz i kiedy powinny się tym zmartwić? Porozmawialiśmy na ten temat z doktor nauk medycznych, Dorotą Kamińską.

Potrzeby fizjologiczne, które załatwiamy w toalecie, często są tematem tabu. Część osób brzydzi się nawet spojrzeć na to, co wydobywa się z ich ciał, a może być to bardzo istotne z punktu widzenia diagnostycznego. O tym, co wpływa na kolor moczu i kiedy powinniśmy się martwić, opowiedziała dr nauk medycznych, Dorota Kamińska, która pracuje w laboratorium diagnostycznym.

Prawidłowy kolor moczu

Wydawałoby się, że pierwszą rzeczą, jaka mogłaby nas zaniepokoić, jest barwa moczu. Jaki jest zatem zdrowy, prawidłowy kolor moczu?

Dorota Kamińska, doktor nauk medycznych: - Pierwszą rzeczą, która nas właśnie niepokoi, jest barwa. Z mojej praktyki wynika, że jest ona traktowana pobocznie. Naszą uwagę zwraca sytuacja, kiedy w moczu pojawią się leukocyty lub krew, natomiast barwa jest odsunięta na bok, pomimo iż jest to bardzo, bardzo ważny parametr w ocenie ogólnego badania.

Prawidłowa barwa moczu jest określana jako jasno żółta, słomkowa. Aczkolwiek odcień ten może się zmieniać w zależności od wielu czynników, między innymi od zagęszczenia moczu, od diety, jaką stosujemy, od stanu zdrowia lub też od leków, które przyjmujemy.

Zobacz wideo: Czy chodzenie bez biustonosza jest zdrowe?

Czy chodzenie bez biustonosza jest zdrowe?
Czy kobiety muszą nosić biustonosz?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Co ma wpływ na kolor moczu?

Co wpływa na barwę moczu, który wydalamy?

To, co zjemy, ma wpływ na barwę wydalanego moczu, a także czynniki takie jak nawodnienie, stosowane leki i przede wszystkim procesy chorobowe. Jeżeli pomimo odstawienia produktów spożywczych, które wpływają na barwę, przy utrzymywaniu odpowiedniego nawodnienia i wyeliminowaniu leków, które mogłyby wpływać na kolor, barwa wciąż się utrzymuje, to warto udać się do lekarza po skierowanie na badanie ogólne moczu. Warto samemu zrobić to badanie, ponieważ nie jest ono drogie. Jednak każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej powinien takie skierowanie wypisać.

Jakie czynniki wpływają na barwę?

Zacznijmy od zagęszczenia – za kolor moczu odpowiada barwnik urochrom i w momencie, kiedy organizm jest słabo nawodniony, to ten barwnik jest mniej rozcieńczony, jego stężenie jest większe w moczu, więc będzie on ciemniejszy. Takie zjawisko może być następstwem na przykład podczas gorączki czy też wysiłku fizycznego i w takiej sytuacji ciemny kolor moczu nie powinien nas martwić. Natomiast kiedy mocz jest jasny, jasnożółty, może to świadczyć o tym, że organizm jest mocno nawodniony, że ostatnio dużo płynów spożywaliśmy. Zatem jasny kolor nie sygnalizuje patologicznego stanu.

Jak długo utrzymuje się kolor nieprawidłowy? Kiedy udać się do lekarza?

Najpierw trzeba wyeliminować czynniki z diety i sprawdzić nawodnienie. Jeśli to ustępuje i wraca do normy, to znaczy, że wszystko jest dobrze. Jeżeli nie obserwujemy poprawy, to trzeba zgłosić się do lekarza. Ciężko jest jednak określić czas, po jakim powinien kolor wrócić do normalności, ponieważ każdy organizm metabolizuje inaczej, tak że należy się obserwować. Po zjedzeniu produktów barwiących efekt zwykle utrzymuje się przez jeden, maksymalnie dwa dni.

Jeśli zabarwienie moczu jest ciemnopomarańczowe, brunatne, zielone, różowe i utrzymuje się dłużej, niepokoi nas to w jakiś sposób, powinniśmy to sprawdzić. Należy jednak pamiętać, że wymienione kolory wydalanego moczu nie zawsze muszą świadczyć o stanie chorobowym lub toczącym się procesie zapalnym.

O czym świadczy kolor moczu: pomarańczowy, brunatny, różowy, czerwony, zielony, a nawet czarny?

Skąd bierze się pomarańczowa i brązowa barwa moczu?

Na kolor wpływa przede wszystkim dieta. Zatem kiedy mamy intensywnie pomarańczowy mocz, to trzeba się zastanowić nad tym, czy przypadkiem ostatnio nie zjedliśmy dużo marchwi lub nie wypiliśmy dużej ilości soków marchewkowych, gdyż karoten może wpływać na jego zabarwienie. Jeśli wyeliminujemy ten aspekt, to drugą przesłanką jest właśnie to duże zagęszczenie moczu, czyli jesteśmy odwodnieni. Warto wtedy sprawdzić, czy to nawodnienie nie jest właśnie powodem koloru.

Ale także kiedy mamy problemy z nerkami, występują jakieś choroby nerek i nie są one w stanie usunąć odpowiedniej ilości moczu z organizmu możemy zaobserwować jego pomarańczowe zabarwienie. Urochrom jest wtedy w dużym stężeniu i może odkładać się w naszym organizmie, powodując nawet pomarańczowe zabarwienie skóry. Taki stopień jest już patologiczny i wymaga leczenia.

Jeśli chodzi o brązowe zabarwienie moczu, to występuje ono po spożyciu dużych ilości rabarbaru i jest to „zdrowe” zabarwienie, podobnie jak przy marchwi powinno zanikać. Jej duża ilość wydalana z moczem jest odpowiedzialna za zmianę barwy moczu. Może to świadczyć o chorobach wątroby, np. stanach zapalnych lub nawet marskości, gdyż to ona przetwarza ten barwnik. Bywa, że taki kolor moczu pojawia się przy nowotworach, a zwłaszcza przerzutach, a rzadziej przy stosowaniu różnych leków.

No dobrze, a jak to jest z czerwonym kolorem? Czy faktycznie może występować po zjedzeniu buraków?

Kolor czerwony, różowy, jasnoróżowy - zaczynając od pokarmów może występować po zjedzeniu dużej ilości buraków, jeżyn lub jagód. Jednak takie zabarwienie utrzymuje się maksymalnie dzień, do dwóch i powinno zniknąć poprzez wydalenie barwników. Jeżeli jednak wyeliminowaliśmy te produkty z diety, a kolor pozostaje, to wpływ może mieć krew miesięczna lub (u osób chorych na hemoroidy) z okolic odbytnicy, która przedostała się do moczu.

Jak sprawdzić, czy zabarwienie moczu nie jest spowodowane miesiączką lub hemoroidami?

W takiej sytuacji powinniśmy sprawdzić, czy faktycznie mocz jest różowy, pobierając go bezpośrednio do kubeczka. Zaalarmować nas powinno przede wszystkim, kiedy zauważymy skrzepy krwi. Wtedy trzeba zgłosić się do lekarza na badanie, ponieważ może to świadczyć o mechanicznych uszkodzeniach układu moczowego, chorobach nerek czy procesach zapalnych. U chorych na porfirię zabarwienie moczu jest zawsze lekko różowe.

Warto podczas oddawania moczu do badania samemu przyglądać się barwie. Jeżeli ta zaobserwowana nie zgadza się z wpisaną na wyniku, to powinno to nas zaniepokoić. Może to świadczyć o nieprawidłowym wykonaniu badania bądź objawach choroby.

Jeśli osoba wie, że choruje na tę przypadłość, powinna wiedzieć, że ten kolor jest stanem naturalnym. Porfobilina nadaje urochromowi różowe zabarwienie. Jeżeli taki kolor się utrzymuje, a choroba nie była dotąd rozpoznana, to kolor może być dla nas sygnałem do dalszego badania moczu pod tym kątem, ponieważ na podstawie laboratoryjnego badania moczu jest możliwość wykrycia tej choroby. Na zabarwienie czerwone i różowawe wpływają także leki, przede wszystkim przeciwbólowe i przeciwhistaminowe.

Czy mocz może być zielony? Co to oznacza?

Kolejnym kolorem jest zielonkawy kolor moczu. Może się on pojawić przy suplementacji witamin z grupy B, nie jest to niebezpieczny objaw. Ponadto na takie zabarwienie moczu wpływają leki przeciwbakteryjne, które stosowane są przy stanach zapalnych, np. po urofuraginie, może być zielonkawy lub ciemnopomarańczowy. Może być też spowodowany infekcjami dróg moczowych, przede wszystkim przy zakażeniu pałeczką ropy błękitnej, która jest jedną z bardziej znanych bakterii wywołujących stan zapalny układu moczowego. Taki odcień moczu może się również pojawić przy zapaleniach gruczołu krokowego.

Przeszłyśmy już prawie przez wszystkie podstawowe kolory. A czy mocz może być czarny? Czy jest to niebezpieczny objaw?

Kolor szary, a nawet czarny może się pojawić w wyniku długiej suplementacji żelaza. Warto o tym pamiętać, ponieważ taki kolor może nas niepotrzebnie wystraszyć. Podobnie przy dłuższym okresie stosowania żelaza również kał może być ciemno zabarwiony.

Czy kolor moczu powinien się zmieniać po pobraniu próbki?

Kiedy mocz był nieprawidłowo przetrzymywany, zbyt długo czy w zbyt wysokiej temperaturze, toczy się w nim jakiś proces zapalny, niestety barwa moczu może zmienić swój kolor. Na przykład kiedy w moczu występują krwinki czerwone, a był on zbyt długo przetrzymywany po pobraniu do momentu wykonania badania, to krwinki czerwone w nim występujące pod wpływem czasu i światła ulegają rozpadowi. W efekcie uwolniona hemoglobina utlenia się do methemoglobiny, nadając brązowe zabarwienie moczu.

Podobnie jest z moczem, w którym jest duże stężenie bilirubiny. Jeżeli próbka moczu stoi zbyt długo lub jest nieprawidłowo przechowywana, to bilirubina może utleniać się do biliwerdyny, powodując zielonkawy odcień moczu. Należy zaznaczyć, że prawidłowy czas wykonania badania to jest maksymalnie 2 godziny od pobrania, kiedy przetrzymywany jest w temperaturze pokojowej lub 8 godzin, kiedy przetrzymywany jest w temperaturze od 2-4 stopni Celsjusza, np. w lodówce.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: blueshot/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak uczestnicy "Autentycznych" wspominają spotkanie z Matą? "On jest nasz"

Jak uczestnicy "Autentycznych" wspominają spotkanie z Matą? "On jest nasz"

Niedobory witaminowe na przednówku. CZAT z dietetyczką

Niedobory witaminowe na przednówku. CZAT z dietetyczką

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone  ma na to nietypowy sposób

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"
Materiał promocyjny

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
Materiał promocyjny

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Kiełek czeka na adopcję

Kiełek czeka na adopcję

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas