Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Małgorzata Idzikowska-Trzeciak w czasie ciąży usłyszała, że ma raka jajnika. Polscy lekarze dawali jej dwanaście miesięcy życia. Chora dzielnie walczyła, pisała listy do córeczki oraz marzyła, aby dożyć chociaż jej trzecich urodzin. Wyjazd do hiszpańskiego szpitala odmienił życie rodziny i dał nadzieję na lepsze jutro. Niestety leki są bardzo drogie, ich koszt wynosi prawie 100 tysięcy złotych rocznie.

  Rozwój nowych technologii sprawił, że praktycznie każda sfera naszego życia posiada dedykowaną aplikację. W Warszawie odbyła się pierwsza, nowatorska operacja wszczepienia defibrylatora, który łączy się ze... smartfonem. Dzięki technologii bluetooth, pacjent będzie w stanie monitorować stan swojego zdrowia z pomocą telefonu. W programie rozmawialiśmy o tym, czym jest i jak działa telemonitoring.

  Wirus HPV, czyli brodawczak ludzki, odpowiada za 70 proc. przypadków raka szyjki macicy, który jest drugim najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Niektóre samorządy w Polsce prowadzą programy profilaktyczne oraz refundują szczepionkę przeciw HPV. Ze względów zdrowotnych szczepienie powinny rozważyć nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Dowiedz się, dlaczego chłopców również należy chronić przed zarażeniem się wirusem HPV.

  Osoby, które się zaszczepią przeciwko grypie, mogą być bardziej chronione przed zakażeniem koronawirusem w okresie jesieni i zimy, kiedy spodziewana jest nowa fala epidemii – przekonują eksperci. Ich zdaniem, zakażenie grypą może zwiększać ryzyko zachorowania na Covid-19. Co ważne, obie infekcje powodują podobne objawy, głównie gorączkę i kaszel.

  31 maja to Światowy Dzień bez Papierosa. Został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych oraz pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie. Dlaczego tak trudno jest odstawić papierosy? Jak się pozbyć zgubnego nałogu? Kilku rad udzielił psychiatra prof. Bartosz Łoza.

  Kiedy zgłaszamy się do fizjoterapeuty z bólem kolana czy kręgosłupa, rzadko myślimy, że przyczyną mogą być nasze stopy, a właściwie to, w jaki sposób je traktujemy, jak je stawiamy oraz jakie obuwie wybieramy. Okazuje się jednak, że to wszystko ma wpływ na postawę naszej sylwetki. Tomasz Jurkiewicz, fizjoterapeuta i osteopata pokazał nam najlepsze ćwiczenia rozluźniające, relaksujące, ale także wzmacniające całą kończynę dolną.

  „Paluszek i główka to szkolna wymówka” – mówi znane powiedzenie. Powtarzające się dolegliwości bólowe u dziecka czasem budzą nasz niepokój, czasem je bagatelizujemy, uważając, że ukrytym celem naszej pociechy jest na przykład uniknięcie lekcji w szkole. Kiedy bolący brzuch lub głowa może świadczyć o chorobie, a kiedy jest oznaką stresu i innych „niefizycznych” problemów? O tym opowiedziała Ewa Miśko-Wąsowska oraz Marta Bąkowska.

  Rokitnik zwyczajny jest rośliną występującą dziko na terenie Europy oraz Azji. W Polsce można go znaleźć na wybrzeżu Bałtyku i w Pieninach. Rokitnik pokryty jest gronami owoców o złocistopomarańczowej barwie. Są one wykorzystywane w kuchni, ale również jako środek leczniczy. Sok z rokitnika zyskał sławę na całym świecie i ze względu na bogactwo substancji odżywczych znany jest jako tzw. superfood.

  Nieznana choroba atakująca dzieci pojawia się w kolejnych krajach. Jej przypadki wykryto już m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Tylko w Nowym Jorku zdiagnozowano 137 zachorowań, a we Francji - 100. Tajemnicze schorzenie powoduje "ogólnoustrojowe zapalenie" i może prowadzić do śmierci. Co to jest wieloukładowy zespół zapalny? Jakie są jego objawy? O tym rozmawialiśmy z dr. Ernestem Kucharem – pediatrą, specjalistą chorób zakaźnych.

  Trądzik to przypadłość, która kojarzy nam się głównie z problemem młodzieży w okresie dojrzewania. Jednakże choroba ta coraz częściej występuje u osób dojrzałych, po trzydziestce, czterdziestce, a nawet po pięćdziesiątce. Skąd się bierze, jak go leczyć i jakich błędów nie popełniać podczas kuracji? Na te pytania odpowiedział nam dermatolog, dr Łukasz Preibisz.