Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Coraz więcej gimnazjalistów ma poważne problemy z otyłością i nadwagą. Grozi to co piątemu dziecku. Takie wnioski wyciągają autorzy pierwszego w Polsce badania nad otyłością wśród najmłodszych, przeprowadzonego przez lekarzy z Centrum Zdrowia Dziecka. Czy winą za nadwagę u dzieci należy obarczać rodziców? Gośćmi DDTVN byli: pediatra dr Wojciech Feleszko, dziennikarka Katarzyna Dowbor i restauratorka Agnieszka Kręglicka.

  Naukowcy przekonują nas, ze bez diety nasze starania o zgrabną sylwetkę spełzną na niczym. Dopiero trening w połączeniu ze zmianą trybu życia może wpłynąć na zmianę sylwetki. Dlaczego tak łatwo jest nadrobić spalone kalorie? Czym jest odchudzanie, a czym jest odtłuszczanie? O to zapytaliśmy naszych gości: Tomasza Brzózkę, instruktora personalnego i Barbarę Dąbrowska-Górską, dietetyka Dietosfera.

  Dziś w Dzień Dobry TVN premiera teledysku "Masz dar". Piosenka wspiera kampanię edukacyjno-informacyjną "Podziel się życiem", zachęcającą do rejestracji Dawców Szpiku. Artyści biorący udział w projekcie namawiają również do zbierania środków na rozbudowę dziecięcego Oddziału Hematologii, Onkologii i Transplantologii w Poznaniu.

  Dwa lata temu, 4 czerwca, odeszła wybitna siatkarka Agata Mróz-Olszewska. Walcząca z białaczką sportsmenka wielokrotnie publicznie mówiła o tym, że w Polsce liczba dawców szpiku kostnego jest znacznie mniejsza niż w innych krajach Europy. Redakcja PANI kolejny rok angażuje się w działania propagujące ideę oddawania szpiku. W ramach akcji Życzenie Agaty oddawało krew i rejestrowało się w banku szpiku wiele znanych osób.

  Większość wakacyjnych infekcji wynika z przechłodzenia organizmu - wyjaśnia dr Piotr Gryglas. Różnica temperatur, klimatyzacja, a zwłaszcza zimne napoje często prowadzą do zachorowań na anginę. Kąpiele w zimnej wodzie i związane z tym wychłodzenie organizmu powodują zapalenie pęcherza, zwłaszcza u kobiet. Dzieci są narażone na zapalenie ucha.

  Masz już dość tradycyjnych zabiegów pielęgnacyjnych? Potrzebujesz odmiany i kontaktu z naturą? Mamy dla ciebie propozycję - o twoje dłonie, stopy, a nawet całe ciało zadbają malutkie rybki Garra Rufa! Potocznie mówi się o nich nawet "rybi doktorzy". Czy jest to zabieg w pełni bezpieczny i naprawdę skuteczny? Czy Polki są gotowe na tego typu doznania?

  Młody oficer Gromu, odbywający służbę w Iraku, zasłużył na miano bohatera. Wyjął ładunek wybuchowy z rąk swojego niedoświadczonego kolegi tym samym ratując mu życie. Niestety ładunek wybuch, a żołnierz stracił obie dłonie. W nocy z 4 na 5 czerwca 2010 roku zespół chirurgów Szpitala Powiatowego w Trzebnicy dokonał pierwszego w Polsce jednoczesnego przeszczepu obu rąk.

  Często z niewiadomych przyczyn bolą nas plecy. Tygodniami boli głowa lub łapiemy infekcję za infekcją. To cena, jaką płacimy za życie w nieustannym stresie. Jakie są jego najczęstsze i najgroźniejsze objawy? Jak je leczyć? O tym porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z lekarzem i badacz systemu immunologicznego, dr. Pawłem Grzesiowkim.

  Gościem "Zielonych drzwi" i Anny Maruszczeko był Jacek Gugulski, prezes Stowarzyszenia Chorych na Przewlekłą Białaczkę Szpikową oraz Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych.

  W ich przebudzenie wierzyli jedynie najbliżsi. Miesiącami czuwali przy ich łóżkach, mówili do nich, puszczali ulubioną muzykę, czekali... choć lekarze praktycznie nie dawali szans. A czekać warto było. Chęć życia, miłość i wiara sprawiły, że dziś żyją po raz drugi. Janusz Danielewicz zapadł w śpiączkę na 13 miesięcy. Radek Klejbor był w śpiączce przez 7 miesięcy. Jak często zdarzają się takie cuda?

  Święta Wielkanocne spędzimy przy suto zastawionym stole. Tradycyjne świąteczne potrawy to bomby kaloryczne, które mogą zaowocować dodatkowymi kilogramami. Jak temu zapobiec? Trzeba jeść z umiarem lub ograniczyć kaloryczność świątecznych przysmaków, poprzez odpowiednie ich przygotowanie. Jak to robić? O to zapytaliśmy dietetyka Dorotę Osóbkę.

  W drugim odcinku naszego cyklu sprawdziliśmy co słychać u naszych czworaczków, a w studiu wysłuchaliśmy rad dr Piotra Albrechta dotyczących pierwszych badań dla wcześniaków oraz tego na co powinni zwracać szczególną uwagę nowi rodzice?

  Męski katar urasta na rangi poważnej infekcji, ból głowy – obezwładnia totalnie. Amerykańscy naukowcy postanowili wziąć w obronę płeć męską – wedle najnowszych doniesień ich postawa, samopoczucie podczas choroby jest całkowicie uzasadnione i prawdziwe – „Mężczyźni zdecydowanie gorzej niż kobiety przechodzą choroby”. Powód? Ich organizm jest nastawiony na tryb „żyj szybko, umieraj młodo”. O tym jak chorują mężczyźni rozmawialiśmy z Rafałem Bryndalem, Katarzyną Lengren i Olivierem Janiakiem.

  Jedzenie typu „junk-food” uzależnia tak samo jak narkotyki – twierdzą amerykańscy naukowcy z „Nature Neuroscience”. Uczeni swoje wnioski oparli o badania przeprowadzone na szczurach. Czy to oznacza, że ludzie borykający się z nadwagą, którzy często odwiedzają bary szybkiej obsługi – nie są winni swojej tuszy?

  Czy sesja zdjęciowa dla kobiecego magazynu może być dobrą formą terapii? Psychoterapię za pomocą fotografiki zapoczątkowała nowojorska fotograficzka Ellen Fisher Turk. Jej praca skoncentrowała się wówczas wokół ofiar przemocy, choroby nowotworowej, utraty dziecka. Kobiety obawiają się, że aparat fotograficzny uchwyci i uwieczni, wszystkie te cechy ich cielesności, które, na co dzień starają się ukryć. Pozowanie nago odkrywa kobietę, umożliwia zmierzyć jej się z samą sobą. Bardzo często zdjęcia ukazują tą część kobiecości, której fotografowane kobiety wcześniej w sobie nie dostrzegały.

  Lekarze zauważyli, że kobiety z cukrzycą rodzą większe dzieci, niż zdrowe kobiety. Z kolei otyłe mamy rodzą mniejsze i chudsze dzieci. Ginekolog położnik – Witold Rogiewicz opowie nam o tym, jak się odżywiać w ciąży, by urodzić zdrowe dziecko. Trenerka Katarzyna Sempolska, która prowadzi zajęcia fizyczne dla kobiet w ciąży opowie nam o swoich doświadczeniach z przyszłymi mamami, które ćwiczą w szkołach rodzenia.

  Czym jest nadwrażliwość zębów i jak z nią walczyć? O tym jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej porozmawiamy z Lidią Majewską – stomatologiem.

  Badania amerykańskich naukowców pokazują, że nie ma związku pomiędzy jedzeniem warzyw i owoców a profilaktyką antyrakową. Jaki tryb życia prowadzić, by nie narażać się na ryzyko zachorowania na raka? O to pytamy doktora Jerzego Giermka. Jak układać swój jadłospis w profilaktyce antyrakowej? To pytanie zadajemy specjaliście od żywienia – Pani Małgorzacie Jarzynce.

  Jakie produkty najbardziej uczulają? O to zapytaliśmy dr. Jarosława Komorowskiego, alergologa z Zakładu Alergologii i Immunologii Centralnego Szpitala Klinicznego. Odwiedziliśmy także mieszkanie państwa Ciszek, których córka Natalia jest uczulona na orzechy.

  Ciąża donoszona, to poród po 37 tygodniu ciąży. Wszystkie dzieci, które urodziły się wcześniej są uznawane za wcześniaki. Dziś medycyna może sobie poradzić z dziećmi, które urodziły się nawet w 22 lub 23 tygodniu ciąży. - Dzieci, które rodzą o czasie są poddawane kontroli lekarskiej raz na trzy miesiące. W przypadku wcześniaków stan ich zdrowia kontroluje się co miesiąc - wyjaśnia Paweł Zawitkowski. Odwiedziliśmy także rodzinę Bajerów i ich czworaczki.

  Wydawać by się mogło, że problem zaburzeń odżywiania dotyczy tylko kobiet. Okazuje się, że anoreksja czy bulimia dotyka równie często mężczyzn. Skąd bierze się u nich obsesja odchudzania się? Jak żyć z dzieckiem, które "boi się" jedzenia? Jak mu pomóc? W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to psychologa Magdalenę Wielgus, która na co dzień pracuje z osobami z zaburzeniami odżywiania.

  W trzecim dniu naszego "TYGODNIA PRZECIW ALERGII" urządzamy mieszkanie. Razem z naszymi ekspertami: alergologiem dr. Jarosławem Komorowskim oraz architektem wnętrz Małgorzatą Tyczyńską podpowiadamy, jak dobrać meble, podłogi, farby, zasłony tak, by nie uczulały. Dowiemy się też, co w mieszkaniu może uczulać?

  Wraz z postępem cywilizacji zwiększa się liczba alergii. Aby nie dopuścić, między innymi do uczuleń spowodowanych obecnością zwierząt, nie należy izolować się od świata zewnętrznego - wyjaśnia weterynarz Dorota Sumińska. Które zwierzęta uczulają? Jak można wyleczyć alergię?

  Z tym pytaniem zwróciliśmy się do alergologa dr. Jarosława Komorowskiego, z którym spotkaliśmy się w jednym z najstarszych parków w Warszawie - Parku Ujazdowskim.

  Czym tak naprawdę jest zespół Downa? Skąd czerpać siłę, gdy dowiadujemy się, że problem ten dotyczy także naszego dziecka? Jak stymulować jego rozwój? Czy proces wychowawczy dziecka "zespołowego" różni się od tego, w jaki sposób wychowujemy zdrowe dziecko? Dziś w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to psycholog Justynę Korzeniewską.

  Steven Segal został w połowie kwietnia oskarżony przez jedną ze swoich byłych asystentek, Kayden Nguyen, o zmuszanie do seksu oralnego. Tiger Woods, słynny amerykański golfista, 8 kwietnia oficjalnie wrócił do gry po kilkumiesięcznej przerwie związanej z seksualnym skandalem małżeńskim. Z kolei Jesse James rozwodzi się Sandrą Bullock. Mąż aktorki zdradził ją z co najmniej czterema kobietami. Jak to jest naprawdę z seksoholizmem? Dyiđ w nasyzm studiu rozmawialiśmy o tym z profesorem Zbigniewem Lwem-Starowiczem i Sergiuszem Pinkwartem.

  Fundacja TVN "nie jesteś sam" dostrzega dobre działania innych organizacji i chce je propagować. Dziś w cyklu "Zielone drzwi" przedstawiamy reportaż o fundacji "Zdążyć z pomocą", która buduje ośrodek bezpłatnej rehabilitacji dla niepełnosprawnych dzieci. Gościem Anny Maruszeczko była Beata Tyszkiewicz.

  Moje pytanie dotyczy toksoplazmozy - pisze widz Dzień Dobry TVN. Kiedy byłam w ciąży lekarz zlecił mi przeprowadzenie takiego badania. Wynik sześciokrotnie przekroczył normę, ale nie byłam w związku z tym leczona. Czy toksoplazmozę się leczy? - pyta. Co na to dr Piotr Gryglas.

  W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba Polaków spożywających posiłki poza domem. Kto stołuje się na mieście? Młodzi mieszkańcy dużych miast, którzy żyją w ciągłym pośpiechu, spędzając wiele godzin w pracy lub na uczelni. Jakie niebezpieczne składniki gromadzą się w organizmie, kiedy żywimy się potrawami typu fast food? Jak zneutralizować skutki takiej diety?

  Rak spoczywa uśpiony w każdym z nas. Podobnie jak wszystkie żywe organizmy, nasze ciała produkują stale wadliwe komórki. Jednak nasze ciała wyposażone są w mechanizmy, które wykrywają takie komórki i kontrolują ich rozwój - to fragment książki "Antyrak", której autorem jest nauropsychiatra, dr David Servan-Schreiber. Kto narażony jest na chorobę nowotworową?