Zdrowie

Oddechowe ćwiczenia relaksacyjne. Jak kilkoma wdechami i wydechami pokonać stres?

Zdrowie

Science Photo Library RFScience Photo Library/Getty Images

Nerwowy oddech, przyspieszone bicie serca i drżące ręce – brzmi znajomo? To tylko kilka z wielu objawów stresu. Pokonanie ich jest prostsze niż myślisz. Poznaj sposoby na uspokojenie zszarganych emocji.

Walka ze stresem

Stres to jeden z najbardziej szkodliwych czynników zagrażających zdrowiu – tak twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia. Niestety doświadcza go każdy z nas. Ostatni rok i nerwy związane z sytuacją pandemiczną szczególnie dały się we znaki. Niepewność o zdrowie swoje i najbliższych, dezinformacja i docierające zewsząd negatywne informacje negatywnie wpłynęły i wciąż wpływają na nasze samopoczucie. Do tego stopnia, że wyjście z domu dla niektórych wiąże się z niebywałym stresem. Na szczęście są sposoby, dzięki którym uspokoisz zszargane nerwy i wyciszysz się.

Oddech a stres

Najlepszym sposobem na pokonanie stresu jest oddychanie. Głupota – pomyślicie. Otóż nie. Oddychanie jest najważniejszą czynnością życiową. Jesteśmy zaprogramowani tak, że przychodzi nam naturalnie. Jednak kiedy oddechowi poświęcimy nieco więcej czasu i uwagi, może się okazać, że będzie miał zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Siła świadomego oddychania naprawdę pomaga w walce ze stresem.

Dlatego, kiedy czujesz, że emocje sięgają zenitu, a ty - mówiąc kolokwialnie - zaraz wybuchniesz, znajdź przestrzeń, w której będziesz sama. Wyprostuj się i skup na oddechu. Jak to zrobić? Przede wszystkim myśl tylko o oddechu. Na początku będzie to szalenie trudne – myśli potrafią kotłować się bardzo szybko. Nie poświęcaj im uwagi. Skoncentruj się na wdechu i wydechu. Zwróć uwagę na to, czy oddychasz za pomocą przepony. Przyłóż rękę do brzucha – jeśli się unosi, wykonujesz ćwiczenie prawidłowo. Wdychaj powietrze nosem, wydychaj ustami. Po kilkunastu sekundach zauważysz poprawę.

Oddechowe ćwiczenia relaksacyjne

Jeżeli nieco uspokoiłaś oddech, możemy przejść do relaksacyjnych ćwiczeń oddechowych, które ukoją negatywne emocje, a stres pozostanie tylko przykrym wspomnieniem. Poniżej przedstawiamy kilka ćwiczeń oddechowych, które pozwolą się wyciszyć.

  • Technika 7-11 to rewelacyjny sposób na natychmiastowe uspokojenie się. O co chodzi? To bardzo proste. Wystarczy, że robiąc wdech policzysz do siedmiu, natomiast wydychając powietrze – do 11. Dzięki temu, że wydech jest dłuższy niż wdech, uruchamiamy proces odprężenia. Powtórz ćwiczenie kilka razy. Znacznie lepiej, prawda?
  • Technika 4-7-8. Nie zniechęcaj się cyframi. To ćwiczenie pomoże ci nie tylko w walce ze stresem, ale także z bezsennością. Jest prostsze niż myślisz. Zrób wdech nosem – niech trwa to 4 sekundy. Następnie na 7 sekund wstrzymaj powietrze. Zrób wydech ustami, trwający 8 sekund.
  • Jeżeli masz do tego przestrzeń – usiądź w siadzie skrzyżnym na czymś miękkim. Wyprostuj się. Zadbaj o to, żeby nie być zgarbioną. Zamknij oczy. Zrób głęboki wdech nosem (brzuch ma się unieść) i wydech ustami. Powtórzy trzy razy.

Po wykonanych ćwiczeniach oddechowych nie wybiegaj z pokoju. Posiedź z zamkniętymi oczami przez 5-10-15 minut, w zależności od tego, ile masz czasu. Oddychaj miarowo i spokojnie. Powoli otwórz oczy, nie zrywaj się – wstań spokojnie i wróć do swoich obowiązków.

Dlaczego Polacy chorują ze stresu? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Dlaczego stres może być groźny?

Pandemia a stres. Jak sobie z nim radzić?

Technika redukcji stresu. Czym jest minfullnes?

Autor: Anna Korytowska

Źródło zdjęcia głównego: Science Photo Library RF

Pozostałe wiadomości