Ogród

Potrzebujesz ukoić stargane nerwy? Jest na to skuteczny sposób

Ogród

Codziennie bywamy narażeni na nerwy związane z pracą czy nieprzyjemnymi zdarzeniami, które nas spotykają. Każdy ma swoje pomysły na rozładowanie negatywnych emocji – od uprawiania sportu po czytanie książek. Równie skuteczne może być również uprawianie ogródka. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści mogą z tego płynąć.

Stres i zszargane nerwy

Każdego dnia możemy być narażeni na wiele stresujących sytuacji, które potrafią mogą mieć na nas negatywny wpływ. Nowa praca, ważny egzamin, stłuczka na drodze czy nadmiar obowiązków - to tylko część rzeczy, które potrafią zszargać nasze nerwy. Miewamy wtedy problemy z koncentracją i/lub snem podnosi się nasze ciśnienie, tracimy apetyt, a wszystko w środku nas aż buzuje. Od dawna wiadomo, że taki stan nie jest zdrowy dla organizmu. Specjaliście alarmują, że stres może m.in. doprowadzić do zawału serca, problemów z układem trawiennym, wypadania włosów czy wysypki.

Jak radzić sobie ze stresem i nerwami

Idealne byłoby więc unikanie nerwowych i stresujących sytuacji. Jak jednak wiadomo, nie jest to możliwe. Nie znaczy to, że mamy zaniedbać nasze zdrowie psychiczne – wręcz przeciwnie. Warto sięgnąć po sposoby, który pomogą nam ukoić zszargane sposoby. Jednym z nich może być praca w przydomowym ogródku lub na działce.

Wyciszające dla nas będzie już samo obcowanie z naturą, dzięki której zapomnimy o naszych problemach. Według badań widok zieleni może w korzystny sposób obniżyć poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu.

Prace przy uprawianych roślinach są też sporą aktywnością fizyczną, a tak – jak wiadomo – doprowadza do uwalniania się endorfin. Nie trzeba więc pocić się w zamkniętej siłowni, by poprawić sobie nastrój. Ponadto w ogrodzie mamy okazję zaczerpnąć świeżego powietrza czy skorzystać z tych dobrych właściwości promieni słonecznych. Dzięki nim wytwarza się ważna dla naszego organizmu witamina D3. Zwiększa się też wydzielanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia.

Zaczyna swoją przygodę z uprawianiem ogródka? Z pomocą przychodzi Łukasz Skop, który w naszym program dzielił się z widzami wieloma przydatnymi wskazówkami. Przypominamy niektóre z nich.

Zobacz także:

Aleksandra Popławska przeprowadziła się na wieś. „W mieście zostałam napadnięta i okradziona"

Przeziębienie a zapalenie zatok. Jak je odróżnić?

Lena Dunham przeszła koronawirusa. Ciężkie dolegliwości utrzymywały się u aktorki przez trzy tygodnie

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

Pozostałe wiadomości