Profilaktyka zdrowia

Polacy chorują ze stresu. Jak sobie z nim radzić? Lekarz: "Wystarczy wprowadzić w życie zasadę czterech S"

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Stres, którego nie umiemy sobie zrekompensować może doprowadzić do poważnych problemów. Kumulacja napięcia w ciele może wywołać szereg dolegliwości, które w żaden sposób nie są łączone ze stresem. Jak odróżnić objawy psychosomatyczne od organicznych? Gdzie szukać pomocy i jak radzić sobie z nadmiernym stresem? O tym wszystkim w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Ewą Kempisty-Jeznach.

Nadmiar stresu - jakie daje objawy?

Stres jest stałym elementem naszego życia. Czasem dodaje nam energii i zmusza do działania, a czasem całkowicie paraliżuj. Zdarza się, że jego nadmiar może wywołać dolegliwości, które na pierwszy rzut oka nie mają nic wspólnego z nagromadzonym w ciele napięciem. Jak odróżnić objawy psychosomatyczne od tych organicznych?

- Przede wszystkim trzeba zbadać pacjenta. Należy skupić się na organie, z którym pacjent ma problemy, aby wykluczyć wszystkie inne schorzenia. Jeśli objawy nie łączą się ze sobą i nie wskazują na żadną konkretną chorobę, trzeba wziąć pod uwagę psychosomatykę - mówiła w studiu Dzień Dobry TVN Ewa Kempsity-Jeznach, internistka, specjalistka holistycznej medycyny męskiej i autorka książki "Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne".

Niestety, jak mówi specjalistka, dolegliwości, które pojawiają się na skutek długotrwałego stresu mogą być różne i doskonale imitują objawy organiczne.

- Może się zaczynać o bólów głowy, od szumów w uszach, zaburzeń równowagi, od ścisku w okolicy serca lub żołądka, drażliwe jelito, zaparcia naprzemienne z biegunkami, pobolewania w dole brzucha czy częste oddawanie moczu - wyliczała specjalistka.

Jak pomóc osobie, która choruje ze stresu?

Kluczem do sukcesu jest holistyczne podejście do pacjenta. Lekarz powinien przeprowadzić z nim bardzo szczegółowy wywiad. Dowiedzieć się, czy ma jakieś problemy osobiste, a może robi karierę w korporacji lub otwiera własny biznes. Dopiero, kiedy dobrze pozna chorego i jego sytuację powinien zaproponować leczenie.

- Niestety wiele osób nie chce przyjąć do wiadomości, że jego problemy mają podłoże psychosomatyczne, a nie organiczne. Wtedy zaczyna się turystyka lekarska i chodzenie od lekarza do lekarza - mówiła specjalistka.

Na szczęście ze stresem i jego nadmiarem można sobie poradzić. Jak?

W ocenie specjalistki wystarczy wprowadzić w życie zasadę czterech S, czyli sposób odżywiania, sen, seks i sport. Zmiana stylu życiu to najlepszy sposób, aby zrekompensować sobie nadmiar stresu i napięcia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Ginekolog o szczepieniach przeciw COVID-19 dla ciężarnych

Dwaj bracia potrzebują nowych serc. "Nam żadne pieniądze świata nie pomogą"

Niebezpieczna zabawa na TikToku. 10 letnia dziewczynka nie żyje

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości