Uczennice zdobywają wiedzę o nowotworach piersi. "Szkoła musi być otwarta na to, co się dzieje"

Wyjątkowy program w szkole w Częstochowie
Zdrowie uczniów na pierwszym miejscu
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wyjątkowe zajęcia odbywają się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie. Uczennice zdobywają tam wiedzę na temat nowotworów piersi oraz poznają technikę samobadania biustu. To pierwszy tego rodzaju program edukacyjny w Polsce. Skąd ten pomysł? O tym w Dzień Dobry TVN mówił Maciej Trzmiel, dyrektor placówki.

Program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi

Placówka od 15 lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Amazonek w Częstochowie.

- Były to spotkania z Amazonkami, szkolenie, fantomy, prelekcje, nawet były marsze różowej wstążeczki, co roku są organizowane 26 maja. Postanowiliśmy pójść nieco dalej. Nie ukrywam, że podpowiedzi Amazonek sprawiły, że dotarłem do lekarza onkologa, pani Doroty Wojtachnio, która po krótkiej rozmowie ze mną zgodziła się od razu. Żeby przychodzić do szkoły raz na dwa tygodnie, prowadzić konsultacje z dziewczętami, które mają jakiekolwiek wątpliwości ze swoim zdrowiem - wyjaśniał Maciej Trzmiel, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Częstochowie. Zaproponował, aby to uczennice zostały ambasadorkami Amazonek. Zaowocowało to tym, że teraz młode dziewczyny uczą swoje koleżanki, jak wykonać samobadanie piersi.

Skąd wziął się pomysł na tego typu zajęcia? Nasz gość przyznał, że motorem był m.in. wzrost zachorowań na raka piersi, zwłaszcza u młodych kobiet.

- Szkoła musi być otwarta na to, co się dzieje, nie może się zamykać. Szukamy nowych pomysłów, a to jest myślę, że pójście w kierunku tego, o czym teraz mocno się mówi - edukacja zdrowotna. Nie w tym roku, ale za dwa lata ma wejść taki przedmiot - dodał.

Edukacja zdrowotna dla chłopców

- Idziemy dalej. Mam nadzieję, że uda się od nowego roku zaprosić urologa, który będzie - powtarzam - tylko konsultował. To będą konsultacje w szkole, w gabinecie pielęgniarki, przez godzinę, raz na dwa tygodnie, za darmo, dla chętnych. To jest myślę początek tego, czego pewnie będziemy wszyscy oczekiwać za dwa lata w szkole - edukacja zdrowotna - stwierdził Maciej Trzmiel. Jego zdaniem młodzież nie ma świadomości, jak groźna może być choroba nowotworowa.

- W ogóle nie mają pojęcia, bo rodzice nie są przygotowani, dziadkowie. Fantastyczna sprawa, kiedy oni idą do domu i przekazują to rodzicom, przekazują to dziadkom - wyznał.

Co jeszcze warto wiedzieć o tym programie? Czym jest dzwoneczek radości? Dowiecie się tego z dalszej częsci rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości