Napoleon, Goethe i woda kolońska. Nieznane oblicze starej perfumerii

Napoleon, Goethe i woda kolońska. Nieznane oblicze starożytnej perfumerii
Kolońska historia zapachu
Źródło: Dzień Dobry TVN
Historia wody kolońskiej to fascynująca opowieść o perfumerii, która przetrwała próbę czasu i nadal jest niezwykle popularna. Dzięki sekretnej recepturze i starannie strzeżonym tradycjom, rodzina Farina jest jednym z najważniejszych graczy w świecie perfum. Ich dzieło - woda kolońska - to dowód na to, że prawdziwa jakość jest ponadczasowa.

Woda kolońska - zapach, który podbił świat

Początki wody kolońskiej sięgają czasów rzymskich, kiedy to na miejscu dzisiejszej katedry w Kolonii stała świątynia rzymska. Budowa katedry trwała ponad 600 lat, a po sprowadzeniu do niej relikwii Trzech Króli stała się ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym. U stóp katedry powstały perfumy, które podbiły świat. Twórcą słynnej wody kolońskiej był Johann Maria Farina I.

- Jestem przedstawicielem ósmego pokolenia. Jako rodzina jesteśmy najstarszą z rodzin perfumiarskich w Europie. (...) W XVIII wieku wszystkie perfumy czy zapachy miały postać płynu, wody. Czy były z alkoholem, czy też nie, to była to woda. Stąd nazwa. Każde perfumy były wtedy nazywane wodą - powiedział Johann Maria A. Farina, właściciel firmy produkującej perfumy.

Farina - najstarsza rodzina perfumiarska w Europie

Woda kolońska od ponad 300 lat powstaje według tej samej receptury. Sekret składu zna tylko kilka osób z rodziny Farina. Przez te trzy wieki tylko 30 osób poznało recepturę tych perfum. Johann Maria Farina I pracował całe życie przy biurku, na którym zapisywał wszystko, od dłużników po listy pisane w pięciu językach obcych. Wśród klientów byli najważniejsi ludzie tamtych czasów, w tym Napoleon Bonaparte i Goethe.

- Indie i kraje arabskie wykorzystywały tylko olejki, a Farina to pierwszy człowiek na świecie, który zmieszał alkohol z cytrusowymi i kwiatowymi esencjami. Cały świat teraz wykorzystuje tę technologię - wskazała Anna Krug, przewodniczka.

- 300 lat temu butelka wody kolońskiej kosztowała około 2000 euro. Napoleon zamawiał 30 buteleczek co miesiąc. To oznacza, że dziennie zużywał jedną buteleczkę wody kolońskiej - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Agnieszka Mrozińska

Reporter: Marek Zieliński

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości