Przemyśl to jedno z najstarszych miast w Polsce. Jego początki datuje się na X wiek, a nawet jeszcze wcześniej. W czasach średniowiecza stanowił jeden z Grodów Czerwieńskich, o który nieustannie walczyły ze sobą Polska, Rosja i Węgry. Jakie są najważniejsze atrakcje Przemyśla?
Dalsza część tekstu poniżej.
Przemyśl to miasto stanowiące tygiel różnych, ścierających się kultur. Nic więc dziwnego, że znajdują się tu świątynie różnych wyznań. To jednak dopiero początek atrakcji, można tu bowiem znaleźć oryginalne muzea, stok narciarski czy też wyjątkowy dworzec kolejowy. Dowiedz się więcej o zabytkach Przemyśla oraz najbardziej charakterystycznych dla niego miejscach.
Piwnice pod rynkiem w Przemyślu
Do największych atrakcji w Przemyślu należą piwnice pod rynkiem. Aby tam trafić, należy zejść schodami umieszczonymi przy Urzędzie Miejskim. Piwnice obejmują kilkaset metrów trasy po różnych salach i korytarzach, usytuowanych na dwóch osobnych kondygnacjach. 10 m pod ziemią znajduje się najgłębszy punkt podziemi.
Ze względu na panującą w tym miejscu niską temperaturę miejsce to określane jest popularnie mianem "lodówki". Mieszkańcy miasteczka dawniej konserwowali tam żywność, a kupcy – swoje towary, m.in. cenioną w całej Europie sól. Mieściły się tu również warsztaty rzemieślnicze, a niektóre pomieszczenia służyły służbom jako tymczasowe mieszkania.
Zamek Kazimierzowski w Przemyślu
To wybudowany w renesansie zabytek Przemyśla. Zlokalizowany jest na wzgórzu o stromych zboczach, dlatego wcale nie jest łatwo do niego dotrzeć. Warto to jednak zrobić, ponieważ już na dziedzińcu można zobaczyć relikty rotundy pochodzącej z epoki Bolesława Chrobrego. Warto wejść również na zamkową wieżę, z której rozciąga się piękny widok na cały Przemyśl.
Stok narciarski w Przemyślu
Otwarty w 2006 roku przemyski stok narciarski usytuowany jest stosunkowo blisko centrum miasta, tuż przy zalesionym Parku Miejskim. Na tzw. "oślej łączce" można się uczyć jazdy na nartach, zlokalizowany jest tam także całoroczny tor saneczkowy. Przemyśl to również miasto, w którym znajduje się wyciąg orczykowy z dwoma kolejami: 2- i 3-osobową. Narciarze mogą również korzystać tutaj z trzech tras, które są sztucznie oświetlone.
Muzeum Dzwonów i Fajek
Szukasz bardziej oryginalnych atrakcji w Przemyślu? Zajrzyj do Muzeum Dzwonów i Fajek, które mieści się w pochodzącej z późnego baroku Wieży Zegarowej. Znajduje się w niej 8 kondygnacji z punktem widokowym. Na pierwszym piętrze można podziwiać gliniane, drewniane oraz ceramiczne fajki ozdobione kolorowymi malunkami. Pośród nich znajdują się naprawdę zaskakujące okazy. Przykład? Pochodząca z Czech fajka, na której widoczny jest mężczyzna załatwiający się pośród ptaków. Na kolejnych piętrach można zobaczyć już pochodzące z różnych wieków dzwony.
Dworzec kolejowy w Przemyślu
To jeden z najoryginalniejszych dworców kolejowych w Polsce został wybudowany w latach 1859–1860. Na linii łączącej Kraków ze Lwowem to jeden z najokazalszych zabytków. Największe wrażenie robi jednak samo wnętrze, w którym znajduje się mnóstwo złoceń sztukaterii oraz stylowych żyrandoli i kinkietów. W pewnym miejscu zachowała się nawet oryginalna posadzka z XIX wieku.
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
Muzeum powstało dzięki prywatnym zbiorom Towarzystwa braci Kazimierza Marii i Tadeusza Osińskich, a także darów od mieszkańców Przemyśla i okolic. Zgromadzonych jest tu ponad 1000 przedmiotów, 3000 książek oraz 2000 aktów grodzkich i ziemskich dotyczących Przemyśla i okolic.
Kopiec Tatarski
Co jeszcze warto zobaczyć w Przemyślu? Na przykład Kopiec Tatarski. Jak mówią tutejsze legendy, Tatarzy pochowali w tym miejscu zmarłego w wyniku walk kompana. Inni twierdzą, że jest tu pochowany wódz Hunów, Atylla. Kolejna legenda głosi, że znajduje się tu mogiła księcia lechickiego Przemysława–Lestka. Warto dotrzeć tu jednak nie ze względu na dawne legendy, ale przede wszystkim na niesamowite widoki, które roztaczają się ze szczytu. Niedawno zrewitalizowano to miejsce i znajduje się tu amfiteatr oraz liczne ścieżki rowerowe, warto je odwiedzać razem z całą rodziną.
Świątynie w Przemyślu
Zwiedzanie Przemyśla dobrze zakończyć odwiedzeniem tutejszych świątyń. Na uwagę zasługują:
- barokowo-klasycystyczny kościół franciszkanów – znajduje się w nim obraz Matki Boskiej Niepokalanej z XVII wieku oraz imponujące freski, budowla reprezentuje styl rokokowy;
- XVII-wieczna archikatedra greckokatolicka – wyróżnia się za sprawą wspaniałego ikonostasu;
- cerkiew bazylianów – jej historia sięga XIII wieku, w 1786 roku ją zlikwidowano, jednak wznowiła działalność w 1913 roku;
- barokowy kościół reformatów – dawniej pełnił funkcję barbakanu dla Bramy Lwowskiej;
- ponadtysiącletnia archikatedra rzymskokatolicka – określana jest często mianem "matki przemyskich świątyń".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wybierasz się z dzieckiem do Wrocławia? Poznaj atrakcje, których nie można ominąć
- Biała Podlaska – atrakcje i zabytki w mieście oraz okolicy. Jak zaplanować zwiedzanie?
- Kartuzy – zabytki i atrakcje miasta. Co warto zobaczyć na Kaszubach?
Autor: Adria Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: pawel.gaul/Getty Images