Dziecko

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w czasie Halloween?

Dziecko

Aktualizacja:

Tydzień temu poznańska Policja zatrzymała mężczyznę, który zaczepiał dzieci na terenie całego Poznania, zwłaszcza w komunikacji miejskiej. Zatrzymany zagadywał i dotykał dzieci. Dziś Halloween. Większość dzieciaków wyjdzie popołudniu z domu, by zebrać jak największą liczbę cukierków. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy psycholog Martę Skierkowską z Fundacji dajmy Dzieciom Siłę, z która porozmawialiśmy, jak przygotować dzieci na tego typu zaczepki i które sygnały powinny odbierać jako te ostrzegawcze.

Jak ostrzec dzieci przed ewentualnym zagrożeniem?

Dziś wieczorem maluchy będą chodzić po domach i zbierać cukierki. Niestety w czasie zabawy „cukierek albo psikus” mogą czyhać na nie niebezpieczeństwa ze strony obcych. Rodzice powinni więc porozmawiać z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Fundacja dajemy Dzieciom Siłę opracowała pięć podstawowych zasad, które układają się akronim „GADKI”. Każda zasada oznacza jedną zasadę.

  • G- gdy mówisz „NIE”, to znaczy nie
  • A - Alarmuj, gdy potrzebujesz pomocy
  • D - dobrze zrobisz, gdy poinformujesz o tajemnicach, które cię niepokoją
  • K - koniecznie pamiętaj, że twoje ciało należy tylko do ciebie
  • I - Intymne części ciała są szczególnie chronione

„GADKI” mogą być pewnego rodzaju ściągą dla rodziców, jak zacząć rozmowę o bezpieczeństwie dziecka.

Marta Skierkowska w studiu Dzień dobry TVN przyznała, że o trudnych tematach rozmawiać z dziećmi w jak najprostszy sposób.

Psycholog dodała również, by nie robić z niełatwych rozmów wielkiego wydarzenia.

Nie straszmy dzieci i nie wzywajmy ich na poważny wykład. Każdy rodzic ma kompetencje, żeby rozmawiać z dzieckiem na temat bezpieczeństwa. To są proste rzeczy do przekazania.

„A TY co byś zrobił w tej sytuacji?”

Jak zweryfikować, czy nasze dziecko przyswoiło podstawowe zasady bezpieczeństwa?

Zdaniem psycholog rodzice powinni wykorzystywać codziennie sytuacje do tego, by sprawdzić, czy dziecko wiek, jak powinno zachować się w konkretnej sytuacji. Pani Marta zachęca do tego, by rozmawiać z dziećmi o sprawach bieżących, o tym co słyszą z mediów.

Bezpieczeństwo dzieci w czasie Halloween

Rodzice zanim wypuszczą dzieci z domu, powinni wyznaczyć granice, po jakim terytorium mogą chodzić i pukać do drzwi sąsiadów. Najlepiej, by dzieci chodziły po domach obcych ludzi w grupie i to z jednym opiekunem. Pod żadnym pozorem nie mogą się od tej grupy odłączać. Nie pozwalajmy na samotną zabawę w „cukierek albo psikus”.

Uczulmy dzieci, by nie korzystały z zaproszeń nieznajomych i nie wchodziły do ich mieszkań. Najlepiej, gdy dzieci stanowczo odmówią takiego zaproszenia. Swoją odmowę mogą uargumentować tym, że rodzice nie pozwolili im wchodzić do domów obcych.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości