Wycinanie dekoracyjnej dyni z okazji Halloween od kilkunastu lat staje się i w Polsce coraz popularniejsze. Niemały wpływ na to mają amerykańskie filmy, z których Polacy dowiedzieli się o amerykańskiej tradycji dekorowania domów, w czasie gdy u nas przypada okres świąt obchodzonych w całkowicie odmienny sposób.
Tzw. Halloween to zwyczaj, święto duchów, obchodzone pierwotnie w krajach anglosaskich w dniu 31 października. Nie jest to oficjalne święto urzędowe. Najbardziej rozwiniętą i skomercjalizowaną formę dzień Halloween przyjął w Stanach Zjednoczonych, skąd jego popkulturowe elementy przenikają do kultur innych krajów, głównie w Europie. Symbolem Halloween jest dynia. Wycinane dynie to nieodłączny element dekoracji w Halloween. Inspiracji i pomysłów na halloweenową dynię można znaleźć bardzo wiele. Przeważają dwa motywy – straszne dynie na Halloween i przeciwnie – śmieszne dynie na Halloween.
Dynia na Halloween – znaczenie
Wycinanie dyń, jak i obchodzenie Halloween, najdobitniej praktykowane jest w USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanadzie, choć w ostatnich latach rozprzestrzenia się też na inne kraje. Oprócz zwyczaju przebierania się za zjawy, duchy, truposze itp., pomagają temu także różnorodne wzory wycinane w dyniach , choć na ogół podzielić je można na wzory śmieszne i straszne. I jedne, i drugie zaraz po wykonaniu udostępniane są z chęcią przez autorów w mediach społecznościowych, co dodatkowo popularyzuje ten zwyczaj, dając również pole do pochwalenie się swoją kreatywnością.
Halloweenowe lampy zrobione z dyń stawiane są w oknach, na parapetach i w wyeksponowanych miejscach domów. Do wnętrza wydrążonej wcześniej dyni z wyciętymi ozdobnymi wzorami wstawia się zapaloną świecę. Zwyczaj ten pochodzi podobno z Irlandii. Dynie drążono, by zrobić z nich latarnie mającej umożliwić zbłąkanym duszom trafienie w zaświaty. Obecnie ten i inne zwyczaje Halloween, w tym symbole takie jak wydrążona dynia, krytykowane są przez przedstawicieli wielu wyznań, głównie Kościoła katolickiego i prawosławnego, ale też kościołów protestanckich, a także Świadków Jehowy.
W Polsce sprzeciw najdobitniej wyrażają katolicy, organizując 31 października w największych miastach przemarsze o nazwie „Korowód Świętych”. Zgoła inaczej do kwestii tej podchodzi Kościół Szatana. Noc z 31 października na 1 listopada jest dla jego wyznawców jedną z ważniejszych i bardziej wyczekiwanych dat.
Dynia na Halloween – wzory
Można założyć, że wycinanie wydrążonej dyni z okazji Halloween dla większości osób jest zabawą i okazją do wykazania się pomysłowością. Wyciętą dynię można bowiem wystawić na widok publiczny, stawiając ją w oknie, na parapecie, czy po prostu robiąc jej zdjęcia i udostępniając szerszej publiczności w sieci.
Wzory dyni na Halloween i pomysły na dynie halloweenowe bez problemu znaleźć można w internecie, głównie w serwisach społecznościowych. Zauważyć można w przewadze wzory dwojakiego rodzaju – śmieszne dynie i straszne dynie na Halloween . Wydaje się, że wynika to z faktu, iż emocje te po prostu najłatwiej odtworzyć w tego typu materiale. Stosunkowo łatwo jest bowiem wyciąć zarówno uśmiech, jak i „straszne spojrzenie” w dyni.
Jak wyciąć dynię na Halloween?
Jeśli już zdecydowaliśmy się przyłączyć do obchodzenia tego zwyczaju i mamy zamiar zrobić dynię na Halloween , musimy uzbroić się w wiedzę o tym, jak przygotować dynię na Halloween , a wcześniej, jak wydrążyć dynię na Halloween . Na Halloween najlepiej wybierać dynie miękkie z cienką warstwą miąższu, jak np. odmianę Howden czy Big Max . Do wycinania dyni będą nam niezbędne ostry nóż i mocna łyżka (aby się nie wygięła). Można też przygotować coś do pisania – a raczej narysowania wzoru na dyni przed jego wycięciem.
Umieszczamy dynię na płaskim podłożu, tak aby stała stabilnie (będzie to jej pozycja docelowa). Najpierw na górze dyni wycinamy okrągłą „czapeczkę". Należy zrobić to pod kątem, tak żeby po wybraniu z dyni miąższu, móc nałożyć wyciętą wcześniej „czapeczkę”, tak by nie wpadała do środka. Jest to więc bardzo ważne. Oczyszczamy dynię i czapeczkę z miąższu i pestek. Robimy to dłońmi, można użyć też łyżki i pomagać sobie w razie potrzeby nożem.
Pestki warto wysuszyć, by za jakiś czas móc je zjeść. Na wydrążonej dyni rysujemy wybrany wcześniej wzór. Można użyć do tego np. cienkopisu. W tym celu warto dynię wcześniej przetrzeć suchą szmatką, by łatwiej było po niej rysować. Po tym zabieramy się do wycinania wzoru w dyni cienkim i zarazem ostrym nożem. Oczywiście wskazana jest ostrożność, tym większa, im twardszy jest materiał (bo to zwiększa ryzyko poślizgu ostrza, a więc i skaleczeń).
Gdy wzór jest już gotowy, zapalamy świeczkę i wstawimy ją do środka, tak by się nie poparzyć, co bywa wyzwaniem, gdy otwór na górze dyni jest mały. Jeśli otwory ozdobne w dyni są wystarczająco duże, możemy użyć podłużnej zapalniczki. Zakrywamy dynię od góry, robimy zdjęcie, po czym udostępniamy je na swoich profilach społecznościowych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co zrobić z dyniami po Halloween? Lepiej wyrzucić do kosza czy zostawić zwierzętom w lesie?
- Dynia - symbol Halloween. Jak ją wykorzystać, kiedy święto się skończy?
- Udekoruj z dziećmi dom na Halloween. Oto proste, a efektowne propozycje
Autor: Anna Kobyłka
Źródło zdjęcia głównego: Fot. Jasmin Awad / EyeEm