Pogoda

Pogoda na wrzesień. Czy szybko przyjdzie ochłodzenie?

Pogoda

jesień, słońce

Po upalnym czerwcu i lipcu, nadszedł bardzo zimny początek sierpnia. To zła informacja dla Polaków, którzy właśnie teraz wyjechali na urlopy i z utęsknieniem wypatrują ciepłych dni, które na szczęście mają nadejść w najbliższy weekend, czyli 14-15 sierpnia. Jaki będzie pogoda we wrześniu?

Pogoda na wrzesień - pierwsze prognozy

IMGW postanowiło przygotować wstępną prognozę i przedstawić, jak sytuacja będzie kształtować się we wrześniu. Okazuje się, że średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce najprawdopodobniej będzie powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Z kolei suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju będzie najprawdopodobniej mieścić się w normie. Tylko na północnym zachodzie możliwe jest, że suma opadów może wynieść poniżej normy.

Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" i "w normie"?

W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego okresu prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej z lat 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy".

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Jak interpretować pojęcia "powyżej normy" i "poniżej normy" w prognozach na wrzesień?

Prognoza września ze średnią temperaturą powietrza "powyżej normy" nie jest równoznaczna z tym że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 25 st. C, a prognoza ze średnią "poniżej normy" np. dni z temperaturą minimalną poniżej 0 st. C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury "poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 25 st. C, a prognoza "powyżej normy" dni z temperaturą minimalną poniżej 0 st. C.

Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza wrześniowej sumy opadów "powyżej normy" nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu i silne burze, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

Zobacz także:

Obejrzyj wideo: Pogoda na dzień + 2 kolejne dni (11.08 + 12-13.08.2021) | POLSKA

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Źródło: IMGW

Pozostałe wiadomości