Nadchodzi Noc Perseidów. Jak obserwować to zjawisko? "To jest absolutną koniecznością"

Tekst akapitu - 2024-08-07T173233
Tekst akapitu - 2024-08-07T173233
Źródło: GettyImages/Anton Petrus
Już w nocy z 12 na 13 sierpnia zobaczymy Maksimum roju Perseidów. Aby wykorzystać tę okazję jak najlepiej, trzeba dokładnie przygotować się do obserwacji. Czego potrzebujemy? Radami podzielił się Karol Wójcicki, który prowadzi stronę "Z głową w gwiazdach".
Sławosz Uznański
Polak przygotowuje się do lotu w kosmos
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak obserwować gwiazdy?

Przed nami wyjątkowe wydarzenie - Noc Perseidów. Maksimum roju będziemy mogli zobaczyć w nocy z 12 na 13 sierpnia. Wiele osób z pewnością chciałoby zobaczyć spadające meteory na własne oczy. W te dni jest to bardzo możliwe, jednak trzeba się do tego odpowiednio przygotować.

Jak to zrobić? Z pomocą przyszedł nam Karol Wójcicki, który prowadzi facebookową stronę "Z głową w gwiazdach". Przede wszystkim liczy się odpowiednie miejsce. - Wierzcie mi - nic, absolutnie nic nie poprawia jakości obserwowany zjawisk astronomicznych, niezależnie czy to zorza, czy maksimum Perseidów tak jak ciemne niebo z dala od świateł miejskich. Pod latarnią wcale nie jest najciemniej. Poszukajcie więc otwartej polany lub łąki za miastem - zaznaczył.

Te przedmioty musisz wziąć ze sobą

Według autora popularnej strony meteory najlepiej obserwuje się w pozycji leżącej. Warto zabrać ze sobą wygodny leżak, kocyk lub dmuchany materac.

- Pozycja leżąca pozwoli ogarniać wzrokiem jak największą połać nieba. Początkowo Perseidy będą widoczne głównie nad wschodnim horyzontem (wieczorem). Po północy mogą już śmigać po całym niebie. Warto więc leżąc widzieć to, co przed nami, tak samo jak to, co za nami - radzi.

Na obserwacje należy zabrać też czołówkę z czerwonym światłem, środek przeciw komarom, zegarek z budzikiem i termos z kawą. - Absolutną koniecznością jest opcjonalne czerwone światło w takiej latarce. Nasz wzrok dużo słabiej reaguje na czerwony kolor, dlatego światło w tym kolorze zdecydowanie mniej psuj naszą adaptację do ciemności. Więc jeśli będziecie czegoś szukać lub musieli przejść kawałek, korzystajcie w tym celu z czerwonego światła - wyjaśnił Karol Wójcicki.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Anton Petrus

podziel się:

Pozostałe wiadomości