Newsy

Morawiecki: Będzie państwowa komisja ds. pedofilii

Newsy

Aktualizacja:
fot.Piotr Molecki/East News

We wtorek po posiedzeniu rządu premier Morawiecki poinformował: "Zdecydowaliśmy o powołaniu państwowej komisji do zbadania wszelkich przypadków pedofilii; chcemy zaprosić do niej również przedstawicieli opozycji".

Zapraszam przedstawicieli opozycji do państwowej komisji do zbadania wszelkich przypadków pedofilii; chcemy, żeby komisja miała formułę społecznie jak najbardziej otwartą, żeby była praktyczna i nie rozmywała tego tematu.

- oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Premier podczas wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu poinformował o podjęciu decyzji o powołaniu państwowej komisji do zbadania wszelkich przypadków pedofilii. Zaprosił jednocześnie do tej komisji przedstawicieli opozycji.

"Chcemy, żeby komisja miała formułę społecznie jak najbardziej otwartą ale jednocześnie praktyczną, tak żeby ona nie rozmywała tematu, żeby w rzeczywisty sposób pozwoliła zajmować się tym tematem. Aby pozwoliła w szybki sposób zidentyfikować jakieś słabe miejsca obecnego systemu, w którym rzeczywiście pedofilia występuje i prowadziła do wyeliminowania tych słabych miejsc, jak najszybciej" - zapowiedział Morawiecki.

"Ani mundur, ani koloratka, ani fartuch lekarski, ani waciak, ani Nagroda Nobla, ani żadne inne tytuły, czy stroje nie mogą służyć, jako zasłona dymna, jako unikanie odpowiedzialności" - podkreślił szef rządu. "Nie ma tutaj żadnych osób, które mogą unikać odpowiedzialności, jeżeli chodzi o pedofilię - to jest fundamentalnie ważne" - dodał. (PAP)

Komisja śledcza ds. pedofilii

Powołanie takiej komisji zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, który podkreślił, że powinien być zbadany problem pedofilii we wszystkich środowiskach, nie tylko w Kościele, a szczególnie w tych środowiskach, które - jak mówił - "można określić jako środowiska szczególnie zagrożone czy szczególnej troski".

Sasin poinformował we wtorek rano w TVN24, że rząd na wtorkowym posiedzeniu będzie dyskutował nad powołaniem tego typu komisji. "Ona powinna powstać, chociaż jest to trudne ze względów prawnych i konstytucyjnych" - zaznaczył.

Według niego, komisja taka zbadać miałaby przypadki pedofilii we wszystkich środowiskach, a szczególnie w tych, "którym dzieci zostały powierzone". Wymienił m.in. - poza środowiskiem kościelnym - nauczycieli, wychowawców i trenerów. "Tam się te przypadki pedofilii zdarzają" - mówił szef KSRM.

Źródło: PAP

Czytaj także:

Autor: Bernadetta Jeleń

Pozostałe wiadomości