Trendy modowe

Jak zrobić prasowanki na koszulki? Porady

Trendy modowe

Aktualizacja:
Fot. psisa/ Getty Images

Prasowanki na koszulkę znane są od wielu dekad. Kiedyś stanowiły wielki hit, dzisiaj bywają przez niektórych zapomniane. Jeśli chcemy zrobić spersonalizowaną koszulkę dla siebie lub dziecka, to prasowanka na koszulkę (literowa bądź obrazkowa) stanowi wyśmienitą i niedrogą alternatywę względem gotowych prasowanek na koszulki na zamówienie. Sprawdzamy, jak w kilku prostych krokach zrobić prasowankę na koszulkę.

Prasowanki na koszulki dla dzieci lub dla nas samych zrobimy za pomocą papieru transferowego bądź termotransferowego i żelazka. Nie potrzeba do tego żadnych dodatkowych elementów ani umiejętności. Prasowankę na koszulkę własnego wzoru przygotowujemy poprzez scalenie obrazka lub napisu na folii z tkaniną koszulki. Przed robieniem prasowanki na koszulkę musimy upewnić się, czy dobraliśmy odpowiednią temperaturę żelazka względem konkretnego rodzaju folii.

Prasowanki na koszulki – własny wzór prostą metodą

Prasowanki na koszulki starszym osobom z pewnością kojarzyć się będą z dzieciństwem. Kiedyś prasowanki na koszulki dla dzieci, ale nie tylko, były niezwykle popularne i modne. W dzisiejszych czasach często decydujemy się na usługi profesjonalnych sklepów odzieżowych oferujących spersonalizowane koszulki albo wybieramy gotowe prasowanki na koszulki na zamówienie. Istnieje jednak znacznie prostsza (i dużo tańsza) metoda na uzyskanie efektownej odzieży z prasowanką – wystarczy zrobić ją samemu w dosłownie kilka minut!

Zanim jednak przejdziemy do tego, jak zrobić prasowankę na koszulkę lub na inny element garderoby, wyjaśnijmy krótko, czym one właściwie są. Prasowanka to obrazek umieszczony np. na koszulce za pomocą wysokiej temperatury żelazka . Obrazek jest wprasowywany w koszulkę, dzięki czemu łączy się on z jej tkaniną. Chociaż po kilku praniach widoczne mogą być pewne zatarcia, dobrze wykonana prasowanka na koszulce zapewni przez jakiś czas dużo satysfakcji.

Prasowanki na koszulki dla dzieci – rzeczy, które się nie nudzą

Tworzenie własnej koszulki to nie tylko gwarancja oryginalnego wyglądu, ale także świetnej zabawy . Właśnie dlatego prasowanki na koszulki dla dzieci cieszą się taką popularnością. Niejeden malec, wybierając obrazek prasowanki na koszulkę, litery lub wzory, będzie cieszył się z samej możliwości kreacji własnej koszulki.

Wybierając motyw prasowanki na koszulkę , możemy zdecydować się na różne śmieszne obrazki, zwierzaki, postacie z kreskówek i bajek dziecięcych. Ważne jest, aby koszulka stanowiła odzwierciedlenie gustów dziecka, dlatego pozwólmy mu wybrać konkretny motyw, proponując kilka przykładowych wariantów.

Prasowanki na koszulki – jak zrobić szybko oryginalną koszulkę?

Jeśli zastanawiamy się, jak zrobić szybko własny wzór, aby ubranie wyglądało schludnie i jak najbardziej profesjonalnie, to wystarczy, że będziemy kierowali się do poniższych zaleceń. Dzięki nim w łatwy i szybki sposób każdy jest w stanie stworzyć wymarzoną prasowankę na koszulkę .

Do stworzenia prasowanki potrzebować będziemy motywu, papieru transferowego lub termotransferowego i oczywiście żelazka . Motyw powinien być wydrukowany na powyższym rodzaju papieru. Na szczęście jest on niedrogi, a większość domowych drukarek bez problemu sobie z nim poradzi. Pamiętajmy jednak, aby drukować obrazek lub napis w odbiciu lustrzanym.

Temperatura prasowania koszulki

Do zrobienia prasowanek potrzeba papieru transferowego, ale może on występować w różnych konfiguracjach, w zależności od rodzaju folii. Aby cały proces tworzenia nowej koszulki przebiegł jak najskuteczniej, należy dostosować temperaturę żelazka do konkretnego rodzaju folii.

Folia gumowana – 160 stopni

Folia fluorescencyjna i matowa metaliczna – 170 stopni

Folia odblaskowa i brokatowa – 150 stopni

Folia połyskująca (złota i srebrna) – 155-165 stopni

Folia nylonowa – 145 stopni

Prasowanka na koszulkę – krok po kroku

1. Po wydrukowaniu grafiki, a przed pozostałymi czynnościami, należy dokładnie przeprasować koszulkę. Powinna być jak najbardziej gładka, co znacznie ułatwi cały proces.

2. Rozkładamy koszulkę na równej i płaskiej przestrzeni (np. na desce do prasowania, stole lub biurku). Rozgrzewamy żelazko.

3. Wydrukowaną stroną przykładamy papier transferowy do koszulki.

4. Starannie prasujemy koszulkę wraz z papierem transferowym, zwracając uwagę, aby papier nie zagiął się podczas prasowania. Wykonujemy płynne i w miarę szybkie ruchy tak, aby żelazko nie przyciskało prasowanki zbyt długo.

5. Po kilkukrotnym, ostrożnym przejechaniu żelazkiem wszystkich krawędzi i upewnieniu się, że są one dobrze połączone, odrywamy powoli wierzchnią stronę papieru.

6. Prasowanka na koszulkę z własnym wzorem jest już gotowa! Pozwólmy jej spokojnie wystygnąć w wyprostowanej, niezagniecionej formie. Jeśli dany element prasowanki nie trzyma się koszulki, powtórzmy prasowanie po wystygnięciu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości