Dom

Jak sprawdzić, czy w mieszkaniu są pluskwy? Rozpoznawanie i zwalczanie pluskiew krok po kroku

Dom

Aktualizacja:
Pluskwa
smuay/Getty Images Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o pluskwach

Pluskwy to pasożyty, których niezwykle trudno się pozbyć. Są też bardzo uciążliwe – żywią się krwią człowieka i gryzą zazwyczaj w nocy, przez co czasem trudno je znaleźć. Dowiedz się, jak je rozpoznać, gdzie ich szukać i jak usunąć pluskwy z domu.

Pluskwy, znane również jako pluskwy łóżkowe i pluskwy domowe, kojarzone są zazwyczaj z zaniedbanymi, brudnymi pomieszczeniami. To jeden z powszechnych mitów, dlatego nawet jeśli twoje mieszkanie jest regularnie sprzątane, ale na ciele z każdą nocą pojawiają się kolejne dziwne ugryzienia, prawdopodobnie pasożyty trafiły również do twojego domu. Przed podjęciem działań warto jednak upewnić się, że to one i zlokalizować ich kryjówkę. Dzięki poniższym poradom dowiesz się, jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy i jak je skutecznie zwalczyć.

Jak wyglądają pluskwy? Jak rozpoznać te pasożyty?

Dorosłe osobniki to niewielkie owady, których owalne ciało osiąga około 6 mm długości. Mają kolor brązowy, jeśli jednak przez długi czas nie znalazły żywiciela, mogą zmieniać swój odcień na nieco bledszy, bardziej żółto-brązowy. Ich głowa jest krótka, szeroka, na czubku znajduje się para czułek. Pluskwy posiadają trzy pary odnóży zakończonych pazurami, które umożliwiają im lepsze pobieranie krwi. Dzięki nim mogą niezwykle mocno przyczepić się do skóry człowieka. Pluskwy mogą przeżyć kilka miesięcy, jednak podczas stosunkowo krótkiego życia są w stanie złożyć nawet kilkaset jaj.

Pluskwy – skąd się biorą w mieszkaniu? Najczęstsze przyczyny

Pluskwy nie pojawiają się w mieszkaniach w związku z brudem. Mogą trafić nawet do sterylnych domów, jeśli tylko ich mieszkańcy lub goście przebywali w miejscach, w których znajdują się te pasożyty. Dość często pluskwy zostają przywiezione z podróży, przy czym standard usług świadczonych przez hotele nie ma żadnego znaczenia. Można przetransportować je wraz z bagażem i ubraniami nawet z 5-gwiazdkowych obiektów. Źródłem pluskiew mogą być również hostele, schroniska, biura czy nawet szpitale. Zwykle w ciągu dnia są bardzo trudne do wykrycia czy zauważenia. Potrafią siedzieć pod tapetą, panelami, w środku materaca, za obrazkami na ścianach itd. Na żer wychodzą w nocy i to właśnie wtedy gryzą śpiących ludzi.

Dość duże ryzyko niesie ze sobą również przynoszenie do domu rzeczy używanych, np. mebli. Jednak nawet z pozoru tak codzienne, prozaiczne czynności jak jazda autobusem, tramwajem czy wizyta w kinie mogą stać się bezpośrednią przyczyną pojawienia się pluskiew w domu. Mieszkańcy mogą przynieść pasożyty praktycznie z każdego miejsca publicznego.

Nierzadko zdarza się również, że pluskwy przechodzą między mieszkaniami tego samego bloku, dlatego jeśli ktoś z sąsiadów zmaga się z problemem pasożytów, warto zachować szczególną ostrożność. Owady są na tyle małe, że bez trudu przedostaną się przez niewielkie szczeliny czy pod drzwiami wejściowymi.

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

Oprócz ugryzień powstających na ciele domowników, o obecności pluskiew w mieszkaniu mogą świadczyć również plamy krwi, wydalanej przez owady i zaschniętej na pościeli, ubraniach, na materacu lub w innym miejscu, będącym kryjówką pasożytów. Zazwyczaj krew pojawia się w kilku miejscach jednocześnie, pluskwy mają bowiem tendencję do żerowania w większych grupach. Bezpośrednim sygnałem pojawienia się pluskiew w domu są również martwe osobniki czy złożone jaja. O tym, że w mieszkaniu są pluskwy, świadczy również specyficzny zapach, delikatnie słodki i mdły zarazem.

Gdzie w mieszkaniu są pluskwy? Jak znaleźć ich kryjówkę?

Pluskiew w mieszkaniu należy szukać, przede wszystkim, w łóżku. Mogą znajdować się zarówno pod materacem, jak i w ramie łóżka. Najczęściej ich kryjówkami są drewniane meble i tkaniny. Warto zajrzeć także pod dywany i pod kanapę.

Pluskwy w domu – jak się ich pozbyć?

Warto pamiętać o tym, że domowe sposoby na zwalczanie pluskiew nie są skuteczne, dlatego od razu po rozpoznaniu pasożytów należy skontaktować się z profesjonalistami, zajmującymi się usuwaniem pasożytów z domu. Fachowcy poradzą sobie zarówno z dorosłymi osobnikami, jak i z niewylęgniętymi jeszcze jajami. Stosują w tym celu specjalne środki chemiczne, które zabijają pasożyty.

W zależności od tego, jak dużo pluskiew znaleziono w mieszkaniu, może być konieczne usunięcie wszystkich mebli, pościeli i ubrań, które stanowiły dla nich kryjówkę. Czasem to jedyne wyjście, aby całkowicie pozbyć się pasożytów z domu. W niektórych przypadkach, kiedy pomieszczenia nie są zbyt mocno zapluskwione, wystarczy wypranie wszystkich materiałów, z którymi miały kontakt pasożyty, w wysokiej temperaturze oraz wysuszenie ich w suszarce do ubrań. Pranie i suszenie w temperaturze powyżej 60℃ zabija owady w każdym stadium rozwojowym.

Martwe osobniki najłatwiej usunąć przy pomocy odkurzacza. Po przeprowadzonym odpluskwianiu należy ściśle stosować się do wytycznych specjalistów. Najczęściej zaleca się, aby przez jakiś czas mieszkanie pozostawało puste.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Jak walczyć z pluskwami

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: smuay/Getty Images

Pozostałe wiadomości