Pluskwa domowa to pasożyt występujący w strefie umiarkowanej oraz tropikalnej. W ostatnich czasach w Europie, Ameryce oraz Australii pojawia się ich coraz więcej, co jest spowodowane najprawdopodobniej zwiększoną ich odpornością na środki owadobójcze oraz przez podróże międzykontynentalne.
Zobacz też: Ugryzienie pająka domowego – czy jest groźne i co robić? >>>
Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy? Charakterystyczne jest ułożenie ukąszeń w jednej linii oraz ich pojawianie się po nocnym odpoczynku. Inne objawy nie są specyficzne i zależą od reakcji alergicznej danego pacjenta. Leczenie ugryzień pluskwy jest objawowe i skupia się na łagodzeniu miejscowego świądu.
Co to jest pluskwa?
Pluskwa to nieuskrzydlony owad żywiący się krwią ssaków. Posiada bardzo twardy pancerzyk, wytrzymały na zgniecenia. Występuje niemal na całym świecie, a jego obecność wcale nie wiąże się ze złymi warunkami mieszkaniowymi. Pluskwy migrują z miejsca na miejsce dzięki podróżującym, którzy zabierają je ze sobą w walizce. Stosunkowo często napotyka się je w hostelach lub schroniskach.
Pasożyt ten jest niewielkich rozmiarów, żyje w pobliżu miejsca noclegowego swojego żywiciela, najczęściej w materacach, kanapach. Na żer wychodzi nocą, dlatego trudno jest zidentyfikować jego obecność – można o niej się dowiedzieć dopiero w momencie, kiedy dochodzi do zaobserwowania ukąszeń na ciele.
Jak wygląda ugryzienie przez pluskwę? Objawy
Pluskwy żywią się krwią, którą pobierają za pomocą odpowiednio wykształconego aparatu gębowego. To, jak wygląda ugryzienie przez pluskwę, zależy od pacjenta. Typowo ukąszenia pojawiają się w okolicy pach oraz talii i na obszarach, które nie są zasłonięte przez ubranie – szyi, barkach, klatce piersiowej, plecach. Im więcej pluskiew znajduje się w otoczeniu, tym większa ilość ukąszeń na ciele, pasożyty te atakują bowiem gromadnie.
Zobacz też: Jadowite pająki w bananach! >>>
Sam moment ugryzienia przez pluskwę nie jest bolesny , ponieważ pasożyt wstrzykuje do skóry substancję znieczulającą, podobnie jak komar. Ukąszenie przez pluskwę może mieć charakter bąbla pokrzywkowego lub nawet krwotocznego pęcherza. Obserwuje się miejscowe zaczerwienienie, obrzęk, może pojawić się rumień o szerokiej średnicy dookoła zmiany. Zazwyczaj odczyn pojawia się dopiero po kilku godzinach od ukąszenia. U niektórych osób może w ogóle nie wystąpić. Zdarza się, że tylko jedna z osób śpiących w pomieszczeniu, w którym znajdują się pluskwy, rozpozna objawy.
Czy ugryzienie pluskwy swędzi? Zależy to od reakcji alergicznej na ukąszenie, może pojawić się świąd – od lekkiego do bardzo silnego, który może powodować zaburzenia snu.
Charakterystyczne jest występowanie ukąszeń w linii ciągłej (po trzy lub więcej) lub w skupiskach. Jeśli pluskwy znajdują się w mieszkaniu, będzie można zaobserwować pojawianie się nowych zmian cyklicznie, co kilka dni, zawsze, kiedy następuje pora żywienia.
Ugryzienie pluskwy u dziecka może wywołać nasiloną reakcję alergiczną.
Jak leczyć ugryzienie pluskwy?
Ugryzienie pluskwy domowej, ze względu na przynoszący dyskomfort, należy poddać leczeniu objawowemu, które zmniejsza dolegliwości. Korzystne działanie łagodzące świąd mają preparaty do stosowania miejscowego, np. Fenistil lub inne preparaty stosowane po ukąszeniu komara. Dodatkowo można przyjąć leki przeciwalergiczne z grupy antyhistaminowych, wapno oraz stosować chłodne miejscowe okłady.
Ślady po ukąszeniach ustępują samoistnie po kilku dniach. Należy dbać o ich higienę, powstrzymywać się przed drapaniem, gdyż może to wydłużyć dolegliwości.
Jeśli przyczyną ugryzień jest znajdowanie się pluskiew w domu, należy podjąć kroki umożliwiające likwidację ich gniazd. Konieczne jest wypranie pościeli, oczyszczenie łóżka i całych pomieszczeń. Jeśli problem nadal będzie występował, należy przejść do bardziej radykalnych środków – zakupić specjalne środki owadobójcze.
Zobacz też: Wygląda jak osa, a to gliniarz naścienny! Czy jest niebezpieczny dla człowieka? >>>
Ugryzienie pluskwy – powikłania
Sama pluskwa nie powoduje chorób. Istnieje teoretyczna możliwość przenoszenia wirusów HBV przez tego pasożyta. Powikłaniem ukąszenia pluskwy może więc być zachorowanie na wirusowe zapalenie wątroby typu B, zdarza się jednak to bardzo rzadko. W przypadku niepokoju można wykonać badania krwi.
Bardziej istotnym powikłaniem jest możliwość nadkażeń rozdrapanych zmian na skórze. Rany takie gorzej się goją, może być konieczne zastosowanie antybiotyku, a po rozdrapanych ukąszeniach mogą pozostać blizny. Należy zadbać o szczególną higienę skóry i stosować środki dezynfekujące. W przypadku bardzo uszkodzonej skóry może być konieczne wykonanie opatrunku lub przyklejenie plastra.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN