Aranżacje wnętrz

Jak wieszać obrazy? O tych 4 zasadach musisz pamiętać

Aranżacje wnętrz

Obrazy na ścianach są idealnym uzupełnieniem wnętrz. Jak dobrać odpowiednie obrazy do wnętrza, gdzie je wieszać, jakie ramy wybrać i jakich błędów nie popełniać? Rozmawialiśmy o tym w studiu Dzień Dobry TVN z Ewą Mierzejewską.

 • Dlaczego obrazy są ważne w każdym mieszkaniu?
 • Dzieło sztuki nie musi być drogie. Ile powinien kosztować dobry obraz?
 • Jak dekorować dom obrazami?

Zobacz też: Odpicowane mieszkanie czyli dom w stylu Hampton

Dlaczego obrazy są ważne w każdym mieszkaniu?

Obrazy są świetną ozdobą każdego mieszkania. Jeśli wchodzimy do czyjegoś mieszkania czy domu i widzimy że ściany są puste, automatycznie mamy wrażenie, że ktoś dopiero wprowadził się do nowego lokum i jeszcze nie skończył urządzania wnętrza.

Nie ma lepszej dekoracji domu niż prawdziwe dzieło sztuki. Obraz jest uzupełnieniem, dopełnieniem wnętrza. Jest czymś koniecznym w mieszkaniu - powiedziała w studiu Dzień Dobry TVN Ewa Mierzejewska.

Dzieło sztuki nie musi być drogie. Ile powinien kosztować dobry obraz?

Ludzie mają często przekonanie, że prawdziwe dzieło sztuki musi być drogie, a minimalna cena to kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nic bardziej mylnego! W Warszawie bardzo często organizowane są targi, na których można kupić obraz w cenie już od 50 złotych - np. Targi Sztuki Dostępnej.

Jak dekorować dom obrazami?

Kiedy chcemy zawiesić obraz na ścianie, powinniśmy skupić się na kilku rzeczach:

 1. 1 Znajdźmy odpowiednie miejsce dla naszego obrazu, nie wieszajmy obrazu w ciemnym miejscu. Wybierzmy jasne, równo oświetlone miejsce.
 2. 2 Wybierzmy odpowiednią wysokość - nie wieszajmy obrazu zbyt wysoko, najlepsza wysokość jest na wysokości naszego wzroku.
 3. 3 Dobierzmy rozmiar obrazu do rozmiaru ściany - im większa ściana, tym większy rozmiar obrazu lub trzy mniejsze
 4. 4 Wybierzmy odpowiednią oprawę obrazu - rama jest zawsze uzupełnieniem obrazu. Coraz częściej spotyka się w mieszkaniach obrazy bez ramy - to nie jest błąd - należy jednak pamiętać, że w takim przypadku brzegi muszą być również zamalowane.

Więcej:

  Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

  Pozostałe wiadomości