Finanse i Praca

Wysięgniki z Opola podbiły Hollywood. Przy ich pomocy nakręcono "La La Land" i "Zjawę"

Finanse i Praca

Wysięgniki z Opola podbiły Hollywood. Przy ich pomocy nakręcono "La La Land" i "Zjawę"

Piotr Adamiec to wynalazca sterowanych elektronicznie wysięgników teleskopowych do kamer, które podbiły Hollywood. To one zostały użyte między innymi przy produkcji "Air Force One", "Gwiezdne Wojny: Przebudzenie mocy", "Terminator. Mroczne przeznaczenie" i "La La Land". O swoim wynalazku Pan Piotr opowiedział reporterowi Dzień Dobry TVN.

Pierwszy wysięgnik do kamer Piotr Adamiec wybudował na początku lat 80. ubiegłego wieku, kiedy jego znajomy otrzymał grant z niemieckiego Ministerstwa Kultury na nakręcenie filmu. Jego urządzenie wyróżniało się tym, że posiadało zdalnie sterowną głowicę.

Wcześniej na dźwigach siedzieli operatorzy razem z pomocnikami, a my poszliśmy jeden krok do przodu.

- powiedział wynalazca.

>>> Zobacz także:

Rozwój działalności

Później Piotr Adamiec zamieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie otworzył firmę i rozpoczął budowę urządzeń. Wszystko opierało się na metodach chałupniczych i budowa jednego urządzenia trwała kilka miesięcy. Początkowo wiele osób ze środowiska filmowego było sceptycznie nastawionych do wysięgników Pana Piotra i popyt na nie był niewielki, jednak po jakimś czasie biznes zaczął się rozkręcać.

Po jakimś czasie, z powodu wysokich podatków nałożonych przez rząd Margaret Thatcher wynalazca musiał przenieść działalność do Stanów Zjednoczonych. Tam spędził dziesięć lat, podczas których nawiązał wiele znajomości w przemyśle filmowym. Pod koniec lat 90. XX w. Pan Piotr sprzedał swój biznes i wrócił do Polski, by rozpocząć dużą produkcję sprzętu filmowego. I udało się.

Znane produkcje

Jego wysięgniki do kamer zostały użyte między innymi przy produkcjach takich filmów, jak: "Air Force One", "Gwiezdne Wojny: Przebudzenie mocy", "Terminator. Mroczne przeznaczenie", "Zjawa", "Mission Impossible", "Godzilla", "Spiderman", czy "La La Land". Sprzęt polskiej firmy był również wykorzystywany przy kręceniu teledysków Michaela Jacksona, Mariah Carey i Madonny.

Michael Jackson był profesjonalistą, bardzo fajnie się z nim pracowało. Zawsze pozwalał, żeby można było zrobić powtórkę. Zawsze pytał się, czy czegoś on nie zepsuł.

- wspomina Pan Piotr.

Wysięgniki firmy są również wykorzystywane podczas licznych programów telewizyjnych, m.in. w polskim "Mam talent".

Co sądzisz o tym artykule?
74
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0