Domowy przepis na makaron z cukinią i warzywami – rozgrzewające danie na chłodne dni

Makaron spaghetti z warzywami
Fot. Simon McGill/ Getty Images
Pyszne, słodkie pomidory, delikatna, rozpływająca się w ustach cukinia, sycący makaron – wszystko to, podane na gorąco, ociekające od ostrych przypraw i wzmacniającej smak cebulki będzie doskonałym daniem na chłodne jesienno-zimowe dni. Przedstawiamy makaron z cukinią i pomidorami!

Gdy za oknem zimno, najlepiej jeść to, co ciepłe i rozgrzeje nas od środka. Jesienią królują więc w naszej kuchni gęste zupy, makarony, kasze z sosami – oraz w wersji śniadaniowej, z bakaliami na słodko. Według tradycyjnej medycyny chińskiej, potrawy można podzielić na wyziębiające, wychładzające, neutralne, ogrzewające i gorące. Ma to związek z równowagą między pierwiastkami yin i yang. Jeśli przeważa yin – jesteśmy zmęczeni, jest nam zimno, mamy suchą skórę, brak nam energii. Często wynika to również z pory roku – zimą i jesienią znacznie trudniej nam zachować ciepło, energię i witalność skóry.

Co więcej – cukinia to bogactwo witamin – przede wszystkim A, B i C oraz pierwiastków takich jak wapń, fosfor, żelazo, sód, potas i jod. Nie bez znaczenia jest też to, że nie gromadzą się w niej metale ciężkie.

Potrawy takie jak spaghetti z cukinią i pomidorami – czy jakikolwiek makaron z cukinią i pomidorami, kasze czy ryż z warzywami, makaron z suszonymi pomidorami i cukinią , a także bakłażanem czy papryką, wolno gotowane zupy (np. rosół) łatwo jest tak przyrządzić, by rozgrzewały nas od środka i pomogły zachować to ciepło na dłużej. Wiele zależy tu od zastosowania rozgrzewających, najczęściej pikantnych przypraw, takich jak ostra i słodka papryka, imbir, czosnek czy curry.

Makaron z cukinią i pomidorami - składniki

· pół paczki makaronu spaghetti (ok. 200-250 gramów) – jeśli nie mamy tego rodzaju makaronu, możemy użyć też farfalle, tagliatelle czy penne,

· 1 świeża, niewielka cukinia – ważne, by była nieduża – przerośnięte, wielkie cukinie mają w środku pestki, które nie nadają się do jedzenia,

· 1 duża cebula lub dwie mniejsze,

· 1 czerwona papryka,

· 1 ząbek czosnku,

· puszka pomidorów lub trzy świeże pomidory,

· trzy łyżki oleju do smażenia (rzepakowy lub kokosowy),

· po pół łyżeczki słodkiej i ostrej papryki w proszku, szczypta pieprzu,

· sól do smaku.

Jak przygotować makaron z pomidorami i cukinią?

Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na patelni do zeszklenia. Czosnek wyciskamy przez praskę i dodajemy do cebuli. W tym czasie kroimy w kostkę cukinię i paprykę, z której uprzednio usuwamy gniazdo z pestkami. Jeśli cukinia nie ma pestek w środku, możemy skroić ją w całości – oczywiście po umyciu. Jeśli wyrosła na tyle, by zawierać pestki – wydrążamy środek i zostawiamy miąż wraz ze skórką.

Cukinię z papryką wrzucamy na patelnię, przykrywamy, dodajemy szczyptę soli i dusimy do miękkości. Na koniec wrzucamy pokrojone w średniej wielkości cząstki pomidory, po uprzednim usunięciu z nich gniazd nasiennych. Jeśli dodajemy świeże pomidory, zdejmijmy z nich skórkę – najlepiej zrobić to po uprzednim zanurzeniu pomidorów przez kilka sekund w szklance z wrzącą wodą. Skórka schodzi wtedy bez żadnego problemu.

Całość doprawiamy słodką i ostrą papryką wrzuconą pod koniec duszenia. Dodana zbyt wcześnie przysmażona papryka w proszku w zetknięciu z gorącym tłuszczem nabiera gorzkiego smaku, dlatego w żadnym wypadku nie należy wsypywać jej na patelnię razem z czosnkiem czy cebulą. Dosypujemy sól i odrobinę pieprzu. Na tym etapie można również dodać nieco oliwy z oliwek lub dodatkową łyżkę oleju kokosowego. Ponieważ potrawa nie zawiera mięsa, śmiało możemy „nasycić” ją nieco tłuszczem roślinnym dobrej jakości.

W międzyczasie gotujemy makaron – bez względu na to, czy gotujemy spaghetti z cukinią i pomidorami , czy inny rodzaj makaronu – wrzucamy go na wrzącą, osoloną wodę. Pamiętajmy, by nie było jej za mało - najlepsze są proporcje 1 litr wody na 100 gramów makaronu. Ważne jest też, by pilnować czasu podanego na opakowaniu, zaś w trakcie gotowania próbować makaronu, by nie rozgotować go. W połączeniu z gorącym pomidorowym sosem zbyt miękki makaron zamieniłby się w nieapetyczną papkę.

Po odsączeniu makaronu (którego w żadnym wypadku nie przelewamy zimną wodą, gdyż to psuje jego smak!) – dodajemy go na patelnię i mieszamy z pozostałymi składnikami.

Makaron z pomidorami i cukinią - inne wersje

Równie smaczny, co makaron z cukinią i pomidorami będzie makaron z cukinią i suszonymi pomidorami . Nic nie stoi również na przeszkodzie, by łączyć suszone pomidory ze świeżymi. Te pierwsze nadadzą potrawie bogatszego smaku, te drugie zaś sprawią, że będzie ona lżejsza i pełniejsza. Suszone pomidory najlepiej dodawać na końcu przygotowywania potrawy – zbyt długo duszone stracą swój intensywny, kwaskowo-słodki smak i aromat. Z tego samego powodu nie należy też kroić ich zbyt drobno. Wystarczy pół słoiczka suszonych pomidorów, by nadać daniu nieco innego smaku.

Dobrym pomysłem będzie też mięsna wersja makaronu z cukinią i pomidorami – makaron z cukinią i kurczakiem i pomidorami - jeśli czujemy, że same warzywa z makaronem to zbyt mało, byśmy wstali od stołu najedzeni. Do podawanych powyżej składników w przepisie na makaron z cukinią i pomidorami dodajemy niewielką pierś z kurczaka – lub pojedynczy filet, który podsmażamy uprzednio na oleju ok. 10 minut, zanim dodamy resztę warzyw.

Zobacz film: Cukinia na wiele sposobów. Źródło: Dzień Dobry TVN 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana