Fotografia wnętrz - porady dotyczące fotografowania wnętrz

Prosta biała lampa w stylu skandynawskim
Fot. Image Source / Getty Images
Wydawałoby się, że fotografia wnętrz nie jest trudną sztuką. Nie mamy tu do czynienia z przemieszczającymi się obiektami czy ustawianiem pozycji modela. Mimo to wykonanie dobrego zdjęcia pokoju czy całego mieszkania często stanowi nie lada wyzwanie.
  • Fotografia wnętrz - dlaczego jest ważna?
    • Fotografia wnętrz, poradnik - przygotowania przed sesją
      • Najważniejsze zasady w fotografii wnętrz

        Zobacz: Jak zrobić zdjęcie panoramiczne 360 stopni?

        Problem pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy fotografowane pomieszczenie jest małe lub zapełnione meblami i dekoracjami.Trudności sprawia także często niekorzystne sztuczne oświetlenie lub zbyt mocne światło dzienne, wpadające przez okna. Tymczasem dobrze wykonane zdjęcie pomieszczenia może zdziałać cuda! Przykładowo, kiedy szukamy miejsca noclegowego na urlop, naszą uwagę przykuwają jedynie oferty z ładnymi zdjęciami pokoi. Kiedy zaś chcemy wynająć nasze mieszkanie - uda nam się to dużo szybciej, gdy zareklamujemy je porządną, profesjonalną fotografią. Warto więc poznać najważniejsze zasady podczas fotografowania wnętrz.

        Fotografia wnętrz - dlaczego jest ważna?

        Fotografia wnętrz to dziedzina fotografii potrzebna przede wszystkim architektom i dekoratorom. Jednakże w dzisiejszych czasach reklama i marketing bazują głównie na wizualności. Profesjonalne zdjęcia wnętrzarskie przydadzą się więc również hotelarzom, budowlańcom, artystom, właścicielom gastronomii czy osobom prowadzącym agroturystykę. Znajomość podstawowych zasad fotografowania pomieszczeń przyda się również fotoreporterom (np. podczas robienia zdjęć na konferencji czy wydarzeniu kulturalnym w teatrze) oraz osobom zajmującym się fotografią amatorsko (np. uwieczniając efekty remontu mieszkania lub dekoracje świąteczne na ścianach salonu).

        Fotografia wnętrz, poradnik - przygotowania przed sesją

        Pierwszym krokiem do zrobienia udanej fotografii wnętrz jest przygotowanie pomieszczenia do sesji . Przede wszystkim usuńmy z przestrzeni wszystkie elementy, które będą w negatywny sposób rozpraszać widza - sterty ubrań, kable, kosze na śmieci czy pomięte zasłony i pościel. Zadbajmy również o to, by dekoracje (doniczki, poduszki, ozdoby) w miarę możliwości ułożone były symetrycznie lub w przemyślanym porządku. Nada to pomieszczeniu, a co za tym idzie również zdjęciu, niezbędnej estetyki. Bez względu na to, czy uwieczniasz swój pokój, pomieszczenie biurowe, czy całą kawalerkę, najlepiej zrób to za dnia. Światło dzienne nadaje pomieszczeniu idealnego oświetlenia oraz ciekawego kontrastu między białymi oknami a wystrojem. Nie przejmuj się tym, że widok za oknami jest prześwietlony. To nie on jest głównym tematem zdjęcia. Jeśli zaś nie masz możliwości fotografowania pomieszczenia za dnia, pamiętaj, by zdjęcia wykonywać jedynie przy białym świetle uzyskany specjalną żarówką i lampą. Żółte światło w nienaturalny sposób “spłaszcza” wnętrze oraz nadaje mu nieciekawego mroku.

        Najważniejsze zasady w fotografii wnętrz

        Wnętrza najlepiej utrwalaj trzymając aparat na wysokości około 150 cm. Dzięki takiemu ustawieniu sprzętu zachowasz odpowiednie proporcje między sufitem a podłogą. Pamiętaj również o pilnowaniu zasad geometrii. Co to oznacza w praktyce? Rób zdjęcie tak, by wszystkie linie poziome w kadrze (podłoga, półki, parapety itp) były równe. Podobnie działaj w przypadku linii pionowych (framugi drzwi, szafki, lustra itd.). Wykrzywienie tych linii powoduje zniekształcenie pokoju, a wówczas zdjęcie nie odda tego jak pokój wygląda w rzeczywistości. Zawsze fotografuj z najbardziej oddalonego punktu. W przypadku małych pomieszczeń zazwyczaj oznacza to wciśnięcie się w kąt pokoju. Dzięki temu unikniesz “efektu przytłoczenia”, a pokój wyda się większe i przestronniejszy. Kiedy już uwiecznimy na zdjęciu całe pomieszczenie, warto do kompletu zrobić zdjęcia detali i dekoracji. Podczas sesji zrób więc zdjęcie najładniejszej szafce i stojącym na niej roślinom lub ładnie ułożonym poduszkom dekoracyjnym leżącym na kanapie. W ten sposób pozwolisz widzowi poczuć się, jakby sam stał w prezentowanym pomieszczeniu.

        Porady - jaki sprzęt wybrać do fotografii wnętrz?

        Jeśli zachowasz dobre proporcje i zadbasz o odpowiednie oświetlenie, dobre zdjęcie mieszkania zrobisz nawet używając zwykłego aparatu w telefonie komórkowym. Jeżeli zaś zależy Ci na jak najbardziej profesjonalnym zdjęciu, zadbaj o dobór odpowiedniego sprzętu. Rzeczą podstawową przy fotografii wnętrz jest statyw (najlepiej taki z wbudowaną poziomicą). Pozwoli nam on dopilnować geometrii zdjęcia. Przy wyborze obiektywu stawiaj na te z szerokim kątem widzenia. “Rybie oko” nie jest tu jednak dobrym pomysłem. Zniekształca ono wygląd pomieszczenia, a efekt końcowy przypomina raczej wnętrze statku kosmicznego, niżeli mieszkania. Po skompletowaniu odpowiedniego sprzętu czas na decyzję w sprawie parametrów ekspozycji. Aby zachować najlepszą ostrość obrazu, czułość ISO najlepiej ustawić na najniższą. Czas naświetlania powinien być za to jak najdłuższy, by jak najlepiej oddać oświetlenie i kontrasty w pomieszczeniu.

        Zobacz film: Trendy mieszkaniowe z mediów społecznościowych, źródło: Dzień Dobry TVN

        Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
        Materiał promocyjny

        Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana