Czym wyczyścić przypalone żelazko? 4 skuteczne domowe sposoby

GettyImages-547517674.jpg
GettyImages-547517674.jpg
Regularne czyszczenie żelazka przekłada się na jakość jego użytkowania i żywotność sprzętu. Zaniedbanie i brak dokładności mogą skutkować jego szybszym zużywaniem się lub zepsuciem. Niemal każdemu, kto kiedykolwiek prasował, przydarzył się wypadek skutkujący przypaleniem żelazka. Czym wyczyścić przypalone żelazko, by bardziej go nie uszkodzić?

Pospieszne szorowanie stopy żelazka szorstką gąbką zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem na usunięcie śladów przypalenia. Nie tylko może je utrwalić, ale również spowodować zarysowanie stopy żelazka, które zwyczajnie nie będzie się już nadawało do dalszego prasowania. Podczas czyszczenia żelazka warto również wziąć pod uwagę materiał, z którego została wykonana jego stopa. Skuteczny sposób na przypalone żelazko to taki, który delikatnie usunie powstałe zabrudzenia i nie pozostawi po nich żadnego śladu, który obniżyłby jakość prasowania.

Zobacz także: Prasowanie - jak to zrobić szybko i skutecznie?

Jak usunąć przypalenie z żelazka?

Czyszczenie żelazka powinno być nieodłącznym elementem jego pielęgnacji, a nie jedynie doraźną czynnością w razie przypalenia. Pomocne w tym będą domowe sposoby na czyszczenie żelazka, które oprócz usuwania zabrudzeń dodatkowo pielęgnują sprzęt i przedłużają jego żywotność. Oto przykładowe sposoby na przypalone żelazko:

  • czyszczenie octem – nagrzej żelazko tak, by było ciepłe, ale nie gorące, i wyłącz z prądu. Następnie za pomocą bawełnianej szmatki nasączonej octem przecieraj powierzchnię jego stopy. To sposób na delikatne zabrudzenia i niewielkie przypalenia. Jeśli brud nie chce zejść, do octu dodaj sodę oczyszczoną i tak przygotowaną mieszanką przecieraj żelazko;
    • czyszczenie solą i gazetą – na gazetę rozsyp drobnoziarnistą sól. Następnie nagrzej żelazko i zacznij prasowanie. Czynność powtarzaj do zniknięcia osadu i przypaleń;
      • czyszczenie słoną wodą – wodę zagotuj z solą w stosunku 1:1. Kiedy mieszanka zacznie wrzeć, zamocz w niej bawełnianą szmatkę i przecieraj przypalone miejsca na stopie żelazka;
        • tzw. prasowanie do oporu – sposób ten dotyczy żelazka z każdą stopą (stalową, ceramiczną i teflonową). Polega na rozgrzaniu żelazka do najwyższej temperatury i mocnym przeciąganiu go po strukturalnej powierzchni. Najlepiej sprawdzi się gruby ręcznik frotté . Jeśli przypalenie jest bardzo trudne do usunięcia, ręcznik należy położyć na brzegu/kancie stołu i mocnymi ruchami przesuwać po nim żelazko, ścierając powstałe przypalenie o ręcznik. To skuteczny i jeden z bezpieczniejszych domowych sposobów na czyszczenie żelazka.

          Jak czyścić przypalone żelazko ceramiczne?

          Żelazko ceramiczne nie jest podatne na przypalenia, dlatego naprawdę trudno doprowadzić do trwałych zabrudzeń. Zawdzięcza to właściwościom ceramiki, która jest bardzo twarda, śliska i odporna na wszelkie uszkodzenia. Co zrobić, jeśli mimo to doprowadziło się do jej przypalenia? Jakie są sposoby na czyszczenie przypalonego żelazka ceramicznego? Kupując tego typu sprzęt, warto zaopatrzyć się w specjalne pasty i kremy czyszczące, odpowiednie do ceramiki. To absolutny must have w pielęgnacji i czyszczeniu takiego żelazka. Jeśli jednak nie posiada się specjalnych środków czyszczących, warto sięgnąć po domowe sposoby na przypalone żelazko. 

          Najlepiej sprawdzi się mieszanka sody oczyszczonej i wody. Taką papkę należy nanosić bawełnianą szmatką, którą trzeba dokładnie przecierać przypalone miejsca. Na koniec należy oczyścić całą stopę żelazka z pozostałości po papce i upewnić się, że jego otwory również są czyste. Przed ponownym prasowaniem stopę trzeba dokładnie osuszyć. Przy słabszych przypaleniach sprawdzi się sok z cytryny wyciśnięty bezpośrednio na szmatkę. Jeśli ma się w domu płytę ceramiczną, wówczas do czyszczenia żelazka z powodzeniem można używać płynów do jej pielęgnacji.

          Zobacz także: Jak prasować bez żelazka?

          Jak wyczyścić przypalone żelazko teflonowe?

          Czyszczenie przypalonego żelazka teflonowego jest bardzo trudne, ponieważ wystarczy chwila nieuwagi, by zarysować jego delikatną powierzchnię. Żelazka teflonowe nie są łatwe w pielęgnacji i użytkowaniu, gdyż najdrobniejsze zarysowania są gwarantem przypaleń. Dlatego czyszcząc je, należy uważać, by nie zdrapać delikatnego teflonu. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się profesjonalne środki, które delikatnie traktują teflon, a jednocześnie skutecznie rozprawiają się ze wszelkimi zabrudzeniami i przypaleniem.

          Jakie są jednak domowe sposoby na przypalone żelazko z teflonową stopą? Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie papki z octu i sody i przecieranie stopy żelazka bawełnianą szmatką. Podczas czyszczenia należy pamiętać, by nie szorować delikatnej powierzchni teflonu, ponieważ grozi to jego zarysowaniem. Równie skuteczny jest sam ocet, którym można spryskać powierzchnię stopy i również delikatnie ją przecierać. Dla wzmocnienia efektu warto wcześniej nagrzać żelazko.

          Więcej:

          Zobacz film: Gadżety, które ułatwiają prasowanie. Źródło: Dzień Dobry TVN

          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości

          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
          Materiał promocyjny

          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana