Świat

Coimbra – pogoda, zwiedzanie, ciekawe miejsca

Fot. Getty Images/LeoPatrizi

Świat

Coimbra – pogoda, zwiedzanie, ciekawe miejsca

Fot. Getty Images/LeoPatrizi

Coimbra to świetne miejsce na wakacje. Ze względu na to, że miejscowość nie jest kierunkiem typowo turystycznym, można tu przyjemnie wypocząć, a przy okazji zwiedzić kilka pięknych miejsc i zabytków. Zobacz, jakie atrakcje czekają na przyjezdnych w jednym z najstarszych miast Portugalii.

Zobacz także: Wyjazd z dzieckiem za granicę – co zabrać, jakie formalności należy spełnić?

Coimbra jest trzecim pod względem wielkości miastem w Portugalii. Przez wiele lat była to stolica kraju i siedziba monarchów, miejsce o dużym znaczeniu politycznym i gospodarczym. Dzięki intensywnemu rozwojowi w okresie średniowiecza, do dziś na terenie miasta można podziwiać piękne budynki z tamtych lat. Coimbra znana jest przede wszystkim z najstarszego w Portugalii uniwersytetu, który jest najbardziej prestiżową uczelnią w całym kraju, jednak turyści mogą znaleźć tu znacznie więcej atrakcji. Co warto zobaczyć po przyjeździe do miasta? Jak zaplanować zwiedzanie tak, aby nie przegapić żadnego z najważniejszych zabytków?

Coimbra – jaka czeka nas pogoda?

W Coimbrze panuje klimat śródziemnomorski, dlatego najlepszym okresem na zorganizowanie podróży są miesiące letnie, od czerwca do września. W tym czasie odnotowuje się również najmniej opadów, a dzięki temu zwiedzanie zabytków i uliczek miasta zazwyczaj jest bardziej komfortowe. Najwyższe temperatury w Coimbrze występują w sierpniu (średnia temperatura to około 23 st. C).

Coimbra – zwiedzanie miasta. Jakie zabytki warto zobaczyć?

Uniwersytet w Coimbrze

Uniwersytet w Coimbrze jest głównym zabytkiem w mieście. Studenci z całego kraju starają się dostać na jeden z ośmiu wydziałów najstarszej uczelni w kraju. Budynek uniwersytetu wybudowany został w 1290 roku w Lizbonie, zaś w 1537 roku przeniesiono go do Coimbry. Składa się z kilku gmachów, na głównym placu znajduje się popularna rzeźba Huana III, za którego sprawą szkoła wyższa zaczęła się tak szybko rozwijać. Wieloletnia tradycja sprawiła, że w 2013 roku budynek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ciekawym doświadczeniem dla obcokrajowców może okazać się również zwiedzanie terenu uczelni w okresie roku akademickiego. Można wtedy zobaczyć nie tylko piękną architekturę, ale również klasyczne mundurki, które nosi każdy ze studentów. Mają oni również dopełniające stroje szarfy w różnych kolorach – każdy z nich przypisany jest do innego wydziału.

Biblioteka Uniwersytecka

Biblioteka znajduje się tuż obok głównego gmachu uniwersytetu w Coimbrze. Swoje istnienie zawdzięcza królowi Huanowi V, który zarządził jej wybudowanie. Już sam budynek biblioteki robi ogromne wrażenie, jednak to właśnie pomieszczenia zapierają turystom dech w piersiach. Wszystkie sale są bogato zdobione, znajdują się w nich liczne zbiory książek z różnych okresów historycznych. Na uwagę zasługują również meble ustawione w czytelni – wykonane są z solidnego drewna i sprawiają wrażenie naprawdę wytrzymałych. W Bibliotece Uniwersyteckiej już na pierwszy rzut oka widoczna jest ogromna potęga i bogactwo, którym kiedyś mogło poszczycić się miasto.

Zobacz także: Ubezpieczenie turystyczne. Czy warto je mieć?

Stara Katedra w Coimbrze

Budynek wybudowany w niezwykle prostym i minimalistycznym stylu, typowym dla architektury romańskiej. Powstał w 1162 roku i do dziś można podziwiać go w prawie nienaruszonym stanie.

Park Mondego w Coimbrze

Park Mondego to jedno z najpopularniejszych miejsc nie tylko wśród turystów, ale również mieszkańców miasta. Można tam wypocząć i przespacerować się wzdłuż brzegu rzeki, posiedzieć na ławce i podziwiać piękną przyrodę. W cieplejszych miesiącach Portugalczycy chętnie rozkładają w parku koce, opalają się i urządzają pikniki, można więc wziąć z nich przykład i także odpocząć na łonie natury w przerwie między zwiedzaniem kolejnych zabytków Coimbry.

Jakie inne atrakcje oferuje Coimbra?

Oprócz zwiedzania zabytków historycznych i pięknych budynków architektonicznych przyjeżdżający turyści mogą poznać trochę portugalskiej kultury dzięki corocznie organizowanym wydarzeniom w Coimbrze. Jednym z nich jest festiwal studencki, znany pod nazwą Qeima das fitas, co można przetłumaczyć jako palenie szarf (elementu tradycyjnego stroju studenckiego). Festiwal odbywa się z okazji zakończenia roku akademickiego, zazwyczaj w pierwszej połowie maja i jest dla studentów symbolem zbliżających się egzaminów końcowych. Przy okazji wydarzenia można poznać również liczne ciekawe miejsca, m.in. dzięki uczestnictwu w paradach oraz koncertach. Innym ciekawą atrakcją turystyczną jest uczestnictwo w koncercie fado, czyli tradycyjnej portugalskiej muzyki. Grupą najbardziej zaangażowaną w organizację tego wydarzenia w Coimbrze są również studenci. To właśnie spośród nich wybiera się kilku mężczyzn, którzy w odpowiednio przygotowanym stroju śpiewają na ulicach miasta kultowe piosenki fado. Nie bez powodu od 2011 roku muzyka fado została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Więcej: 

Zobacz film: Anna Maria Jopek i Portugalia. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Co sądzisz o tym artykule?
58
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0