Ogród

Ciemiernik, czyli cudowna „róża zimy”. Jak go uprawiać i pielęgnować?

Ciemiernik

Fot. Mantonature / Getty Images

Ogród

Ciemiernik, czyli cudowna „róża zimy”. Jak go uprawiać i pielęgnować?

Ciemiernik

Fot. Mantonature / Getty Images

Ciemiernik, zwany też „różą zimy”, może pojawić się, nawet jeśli w ogrodzie jeszcze leży śnieg. Wyróżnia się spośród innych kwiatów tym, że jest odporny na mróz i nie ma zbyt dużych wymagań pielęgnacyjnych. Istnieją różne odmiany ciemiernika, które kwitną w różnych miesiącach. Jak należy uprawiać i pielęgnować ten wyjątkowy kwiat?

Ciemiernik to bylina należąca do rodziny jaskrowatych ( Ranunculaceae ). Najpopularniejszą odmianą rośliny jest ciemiernik biały , który kwitnie od lutego do maja. Zdarza się, że w południowo-zachodnich regionach Polski, gdy zimy są stosunkowo ciepłe, kwiat kwitnie już w grudniu. Dzięki swoim właściwościom jest przez niektórych określany mianem „róży Bożego Narodzenia”, w tym okresie stanowi również wyjątkową dekorację wnętrz. Szczególnie często można spotkać ciemiernik w doniczkach w Niemczech, gdzie od wielu lat stanowi wyjątkową dekorację domu w okresie świątecznym.

Ciemiernik – uprawa i pielęgnacja

Wybierając miejsce do zasadzenia ciemiernika, należy pamiętać, że powinno być ono osłonięte od wiatru oraz półcieniste lub cieniste, przy czym najlepiej wyrośnie on na stanowiskach wschodnich i zachodnich. Ciemiernik dobrze czuje się w towarzystwie krzewów oraz pod drzewami. Miejsce jego uprawy powinno być również raczej ciepłe i zaciszne. Kwiaty bez problemu znoszą jednak mrozy do -15°C.

Kwiat ciemiernik szczególnie lubi glebę wilgotną, próchniczą i przepuszczalną. Przed sadzeniem warto wymieszać ziemię z obornikiem, gliną i wapnem (jej odczyn powinien być zbliżony do obojętnego). Roślina niezbyt dobrze odnajduje się przy ciężkiej glebie i kwaśnym podłożu, przez które ciemiernik jest podatny na różne choroby. Ziemię należy regularnie podlewać.

Przynajmniej raz w roku warto wykorzystać nawóz wieloskładnikowy, a jesienią dobrze jest też rozłożyć wokół rośliny przekompostowany obornik. Ciemiernik może zakwitnąć już w listopadzie i grudniu, niektóre jego odmiany kwitną jednak dopiero w styczniu lub lutym. Przed kwitnieniem rośliny należy zawsze usuwać stare liście.

Ciemiernik w doniczce sprawdzi się również w polskich domach na Boże Narodzenie. Można później uprawiać go w ogrodzie, jednak – w takiej sytuacji – nie powinien on zbyt długo przebywać w domu, należy przenieść go w raczej chłodne miejsce. Jeśli na zewnątrz temperatura będzie sięgać powyżej kilku stopni Celsjusza, dobrze jest przenieść ciemiernik do ogrodu i okryć go włókniną.

Zobacz film: Zioła doniczkowe w domu, źródło: Dzień Dobry TVN

Ciemiernik – rozmnażanie

Ciemierniki można rozmnożyć poprzez nasiona lub podział rozrośniętych okazów, ale najlepiej przeprowadzać tę czynność w sierpniu lub wrześniu. Karpy należy podzielić na kilka odcinków, każdy z nich powinien mieć zdrowe korzenie, liście i pąki, dzięki którym będą mogły wyrosnąć nowe pędy rośliny. Następnie należy umieścić je w doniczkach, z których po roku należy przenieść pędy ciemiernika do ogrodu lub posadzić je od razu w podłożu, w odległości 40-50 cm od siebie.

Ciemierniki – odmiany

Ciemiernik biały naturalnie rośnie na co dzień w Alpach, osiągając 20-30 cm wysokości. Jego kwiaty na początku mają kolor biały, potem stają się coraz bardziej różowe, a następnie – zielone. W Polsce, w zależności od temperatury, jego kwitnienie może nastąpić w okresie od stycznia do kwietnia, a czasem – gdy jest wyjątkowo ciepło – może zakwitnąć już jesienią.

Ciemiernik purpurowy – na jego pędach wyrastają po 2-3 kwiaty, na początku zielonobordowe, później zaś – purpurowobordowe. W naturalnych warunkach rośnie w Europie Centralnej i Wschodniej, natomiast w Polsce można się na niego natknąć w Bieszczadach.

Ciemiernik cuchnący – odmiana, która uzyskała swoją nazwę na skutek intensywnego zapachu, którego niektórzy ogrodnicy nie lubią. Osiąga 50 cm wysokości i posiada bardzo ozdobne, lśniące, ciemnozielone liście oraz dzwonkowate kwiaty, często z czerwoną obwódką. Kwitnie długo: zdarza się, że pierwsze kwiaty pojawiają się już w lutym i kwitną do czerwca.

Ciemiernik korsykański – kwitnie w okresie od stycznia do marca. Jego kielichowate kwiaty mają kolor żółtawozielony, a błyszczące liście są szerokie i piłkowane na brzegach. Podczas zimy może lekko przemarzać, dlatego warto go w tym czasie okryć świerkowymi lub sosnowymi gałązkami. Może osiągać 50 cm wysokości. Dobrze odnajduje się w miejscach nasłonecznionych.Co sądzisz o tym artykule?
65
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0