Bagaż podręczny – praktyczne porady, jak go spakować

Pakowanie torby
Fot. Sirinarth Mekvorawuth / EyeEm / Getty Images
Dzięki tanim liniom lotniczym podróżowanie samolotami staje się coraz popularniejsze. Lot, zwłaszcza pierwszy, bywa bardzo stresujący. Nerwowym momentem jest kontrola bezpieczeństwa, podczas której sprawdzany jest bagaż podręczny, czyli ten zabierany do kabiny pasażerskiej. Za przekroczenie limitów wagowych i rozmiaru mogą grozić kary pieniężne, czasem też trzeba pożegnać się z ulubionymi przedmiotami, które nie mogą być zabrane na pokład.

Wiedza na temat właściwego przygotowania bagażu podręcznego pozwoli na uniknięcie stresu zarówno podczas pakowania, jak i kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

Więcej:

Waga bagażu podręcznego

To, ile może ważyć bagaż podręczny, jest kwestią ustaloną w regulaminie danego przewoźnika, dlatego przed spakowaniem się należy sprawdzić informacje na ten temat dostępne na stronie internetowej. Z reguły waga waha się między 8 a 10 kilogramów. Wymiary bagażu podręcznego także są różnie określone. Najczęściej powinny wynosić 50 × 40 × 20 centymetrów.

Co ważne, większość linii lotniczych pozwala na zabranie bezpłatnie jednego bagażu podręcznego – jest to jednak również zależne od przewoźnika. W niektórych liniach za większą torbę lub walizkę zabieraną na pokład trzeba dodatkowo zapłacić. Niektóre linie nie przyznają bagażu podręcznego niemowlakom, więc wszystkie ich akcesoria niezbędne podczas lotu muszą znaleźć się w bagażu podręcznym rodzica.

Torba czy walizka jako bagaż podręczny?

Podczas pakowania bagażu podręcznego do samolotu ważne jest nie tylko, co i jak spakować, ale i do czego. Najczęściej wybierane przez pasażerów są walizki, torby lub plecaki. Walizka na bagaż podręczny sprawdza się dość dobrze: łatwo ją przenieść, nie zmienia kształtu pod wpływem pakowania – niemożliwe jest więc przekroczenie dopuszczalnych wymiarów bagażu, a ubrania ułożone w niej nie będą wygniecione po dotarciu na miejsce. Niestety, walizki są stosunkowo ciężkie. Torba jako bagaż podręczny również na swoje zalety i wady. Do największych atutów należy pojemna komora pozwalająca na przewożenie dużych przedmiotów. Jest ona miękka, dlatego łatwiej dopasować ją do wymaganych wymiarów. Torby z reguły są lżejsze od walizek. Warto jednak zaznaczyć, że po zapakowaniu mogą zmienić kształt i wymiary, a ubrania bardzo często w nich się gniotą. Torba jako bagaż podręczny jest również niewygodna do noszenia. To, na jaki bagaż podręczny do samolotu się zdecydujesz, zależy tylko od twoich preferencji.

Zobacz także: Box dachowy - dodatkowa przestrzeń na bagaż

Bagaż podręczny – co można zabrać?

Do bagażu podręcznego można spakować praktycznie wszystko, co będzie potrzebne podczas podróży i na wyjeździe, np. ubrania, kosmetyki, obuwie, pamiątki, leki itp. Zabronione są jednak ostre przedmioty, typu brzytwy, druty, skalpele. Przewieźć można je jedynie w bagażu rejestrowanym. Dopuszczone są maszynki do golenia z osłoniętym ostrzem, cążki do paznokci czy buty na szpilkach. Bardzo często wykluczone z przewozu na pokładzie samolotu są: sprzęt sportowy i biwakowy, narzędzia oraz broń (można przewieźć ją w bagażu rejestrowanym po uprzednim zgłoszeniu przewoźnikowi). Do bagażu podręcznego można spakować sprzęt elektroniczny bez ostrych zakończeń oraz elektroniczne papierosy.

Bagaż podręczny – płyny

Przewożenie płynów w bagażu podręcznym w samolocie objęte jest restrykcjami wspólnymi dla wszystkich linii lotniczych. Zabrać ze sobą można maksymalnie litr płynów w butelkach nie większych niż o pojemności 100 mililitrów każda (większe pojemniki, nawet częściowo zapełnione, będą musiały być zutylizowane). Należy spakować je do jednej przezroczystej torby, którą można ponownie zamknąć. Ograniczenia te dotyczą napojów, płynnych lub półpłynnych produktów spożywczych, kosmetyków, środków pielęgnacyjnych, sprayów i soczewek kontaktowych. Limitom nie podlegają zakupy ze strefy wolnocłowej.

Zobacz także: Tak traktują Twój bagaż na lotnisku

Kosmetyki w bagażu podręcznym

Do bagażu podręcznego można zabrać kosmetyki w formie stałej bez limitu (oprócz wagowego). Płynne i półpłynne (pielęgnacyjne oraz kolorowe, np. kremy, błyszczyki i tusze do rzęs) wchodzą w skład limitu przewożenia płynów, który opisano powyżej. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie do bagażu podręcznego próbek i miniaturek kosmetyków, ewentualnie przelanie ich do małych plastikowych słoiczków i butelek, które można kupić w drogeriach.

Bagaż podręczny – jedzenie

Na pytanie o jedzenie, które można przewozić w samolocie, nie sposób odpowiedzieć tak jednoznacznie, jak w przypadku kosmetyków czy innych przedmiotów. Państwa mają własne przepisy celne dotyczące wwożenia jedzenia na ich terytorium. Zakazy i ograniczenia dotyczą najczęściej mięsa, nabiału, a także owoców i warzyw.

Jak spakować się w bagaż podręczny?

Aby kontrola bezpieczeństwa przebiegała sprawnie, a przewożone przedmioty były bezpieczne, warto przestrzegać 3 zasad:

1. Na spodzie bagażu umieść rzeczy niepotrzebne podczas lotu.

2. Na wierzchu ułóż torebkę z płynami i sprzęt elektroniczny, który należy okazać podczas kontroli bezpieczeństwa.

3. Ubrania przeznaczone do spakowania zroluj – zajmą mniej miejsca.

Zobacz film: Czas na piknik! Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana