Europejski Dzień Śniadania. Dlaczego jest to najważniejszy posiłek dnia? Sprawdź nasze przepisy na śniadania

Europejski Dzień Śniadania. Dlaczego jest to najważniejszy posiłek dnia? Sprawdź nasze przepisy na śniadania
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wczesne śniadania zdrowsze niż myślisz
Wczesne śniadania zdrowsze niż myślisz
Śniadania z różnych stron świata
Śniadania z różnych stron świata
Śniadania na słodko i wytrawnie
Śniadania na słodko i wytrawnie
Kiedy najlepiej jeść śniadanie, a kiedy kolację?
Kiedy najlepiej jeść śniadanie, a kiedy kolację?
Zdrowe śniadania dla uczniów
Zdrowe śniadania dla uczniów
Śniadania jakich nie znacie
Śniadania jakich nie znacie
Śniadania z całego świata
Śniadania z całego świata
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
TABU - cykl podcastów ważnych. "Żałuję Rodzicielstwa"
TABU - cykl podcastów ważnych. "Żałuję Rodzicielstwa"
Dania, które otulą nas ciepłem
Dania, które otulą nas ciepłem

Śniadanie powinno stanowić około 25-30% dziennego zapotrzebowania na energię. Tak wynika z zasad zdrowego żywienia. Tymczasem około 15% Polaków pomija ten posiłek. Z okazji Europejskiego Dnia Śniadania przygotowaliśmy zbiór przepisów na dania, które można zjeść rano.

Europejski Dzień Śniadania

24 kwietnia obchodzony jest Europejski Dzień Śniadania, który ma przypominać o istotnej roli tego posiłku. Uważa się, że powinno się je spożywać w ciągu 2 godzin od wstania z łóżka, ponieważ jest to odpowiedni czas, aby przyspieszyć metabolizm i dostarczyć organizmowi właściwą porcję energii.

- Według licznych badań, spożywanie śniadań wpływa na lepszą koncentrację, zapamiętywanie, zdolność uczenia i rozwój intelektualny. Uczniowie, którzy nie jedzą drugiego śniadania, częściej skarżą się na bóle głowy, złe samopoczucie, rozdrażnienie i konflikty z rówieśnikami, a także mają gorsze wyniki w nauce. Osoby, które codziennie spożywają śniadania mają o 16% mniejsze ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, o 18% zespołu metabolicznego, 19% cukrzycy typu 2 i o 20% otyłości w porównaniu do osób jedzących śniadanie wyłącznie 3 razy w tygodniu - podaje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brodnicy.

Co przygotować na śniadanie?

Śniadanie, jak każdy inny posiłek, musi być odpowiednio zbilansowane. Oznacza to, że powinno zawierać węglowodany złożone, błonnik, zdrowe tłuszcze, a także białko. Dzięki produktom zbożowym wieloziarnistym i świeżym warzywom dostarczamy odpowiednie ilości błonnika, a to nie tylko sprawi, że będziemy czuć się bardziej nasyceni, ale również nie dojdzie do nagłych wahań poziomu glukozy we krwi. Zbilansowana dieta pozwala ograniczyć ryzyko powstawania insulinooporności oraz cukrzycy typu drugiego.

Zatem co zrobić na śniadanie? Prostym i dobrym rozwiązaniem są kanapki. Wybierajmy jednak pieczywo wieloziarniste i pełnoziarniste (o ile nie ma problemów z trawieniem i innych zaleceń lekarza). Można je zrobić z wędliną lub serem bądź z pastami warzywnymi, które również są bogate w białko. Do takiego dania warto stosować dodatki w postaci świeżych warzyw, pestek, orzechów czy kiełków. Nie masz pomysłu, jakie kanapki przygotować? Sprawdź tutaj wszystkie nasze sposoby na kanapki: Skąd wzięło się to danie? Poznaj nasze przepisy i odczaruj nudną potrawę.

Innym popularnym rozwiązaniem jest owsianka. Można ją zrobić na słodko z wysoko białkowym jogurtem, owocami i muesli lub płatkami owsianymi. Dobrze jest dodać do niej nasion i orzechów. Jogurt bądź inny dodatek wysokobiałkowy sprawi, że posiłek będzie jeszcze bardziej sycący i poprawnie zbilansowany.

Z klasycznych śniadań można również przygotować jajecznicę lub tosty. Nie zapominajmy jednak o świeżych warzywach do takich dań. Można także zjeść owoc na deser po śniadaniu, jeśli odczuwamy jeszcze głód lub ochotę na słodkie. Z bardziej wymyślnych potraw możemy przygotować szakszukę, placuszki bądź racuchy, naleśniki lub gofry. Każda potrawa będzie dobra, o ile będzie właściwie zbilansowana.

Pomysły na śniadanie - przepisy

Tosty na śniadanie - przepisy

Owsianki na śniadanie - przepisy:

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

podziel się:

Pozostałe wiadomości