Zdrowie

W czasie pandemii wiele kobiet zaniedbało badania profilaktyczne. Ginekolog mówi wprost: "Czeka nas tsunami nowotworów"

Zdrowie

andresr/Getty Images

W czasie trwania pandemii wielu z nas przestało chodzić osobiście do lekarza. Z powodu obaw przed zakażeniem COVID-19 najczęściej korzystano z teleporad. Wielomiesięczna przerwa w badaniach profilaktycznych może mieć teraz tragiczne skutki. Ginekolog przekonał się o tym i ostrzega kobiety.

Dlaczego nie można zaniedbywać badań profilaktycznych?

Od lat głośno mówi się w mediach o tym, jak ważne są badania profilaktyczne i regularne wizyty u ginekologa, których nie powinno się odwlekać w czasie. W przypadku wykrycia nowotworu we wczesnym stadium, istnieje duża szansa, by go pokonać i wrócić do zdrowia. Niestety z powodu pandemii, wiele chorób zeszło na dalszy plan, a priorytetem stała się walka z koronawirusem.

Kobiety w obawie przez zakażeniem, opuszczały umówione badania i nie wykonywały mammografii i USG piersi. Ginekolog dr Jacek Tulimowski w rozmowie z portalem abcZdrowie mówi, jakie są tego konsekwencje.

- W ciągu jednego tygodnia wykryłem cztery przypadki raka piersi. Były to pacjentki w wieku 40-60 lat, które bały się koronawirusa i odwołały swoje planowe wizyty. Nie poszły do ginekologa, ale dalej chodziły do pracy i na zakupy - powiedział Tulimowski.

Lekarz zaznacza, że gdyby kobiety nie zaniedbały badań, to guzy wykryto by szybciej, a dzięki temu leczenie byłoby prostsze. Specjalista obawia się, że tak naprawdę to może być dopiero początek wysypu zdiagnozowanych nowotworów.

- Prawdziwe tsunami nowotworów czeka nas pod koniec roku - twierdzi ginekolog.

Rak piersi - profilaktyka

Badania profilaktyczne piersi są niezwykle ważne i powinny być wpisane na stałe w kalendarzu każdej kobiety. Mammografia i USG piersi są najskuteczniejszymi metodami diagnostycznymi, które pozwalają na wczesne wykrycie pierwszych objawów raka. Niektóre zmiany, takie jak guzki, można wykryć poprzez samodzielne badanie piersi.

Badanie dotykowe należy wykonać w pozycji leżącej (na plecach) poprzez mocne uciskanie piersi. W szczególności należy zwrócić uwagę na: obecność grudek i guzków, pogrubienie i pofałdowanie skóry piersi, wciągnięcia brodawek, zmianę kształtu piersi, powiększenie węzłów chłonnych. Samobadanie należy wykonywać raz w miesiącu.

Zobacz wideo: Rak piersi - męskie wsparcie czyni cuda

Zobacz także:

Z męską depresją poporodową zmaga się nawet 20 proc. ojców. Jej objawy łatwo przeoczyć

Niektóre leki w kontakcie ze słońcem mogą uczulać. Sprawdź, o które farmaceutyki chodzi

Joanna Koroniewska została wybrana Influencerem Roku. Galę oglądała z córką w szpitalu

Autor: Justyna Piąsta

Pozostałe wiadomości