- Patogeny migrują, dlatego ważne jest, by zadbać o podstawową higienę przed operacją - mówi dr Borkowski. Okazuje się, że także po powrocie do domu, pacjent powinien zachować szczególną dbałość o czystość także w pomieszczeniu, w którym przebywa. Jak zatem przygotować się do planowanego zabiegu, aby zminimalizować ryzyko zakażenia drobnoustrojami?

  Pobranie szpiku to w wielu przypadkach jedyna metoda leczenia nowotworów krwi, jedyna szansa na wyzdrowienie dla osób chorujących na białaczkę. Szpiku nie da się wyprodukować, nadzieją jest dobrowolny dawca, który zgodzi się na pobranie szpiku kostnego. Do dziś wiele osób nie decyduje się na taką formę pomocy, ponieważ myśli, że pobranie szpiku boli. Prawda jest natomiast taka, że większość zabiegów opiera się o bezbolesne pobranie krwi obwodowej.

  W mediach coraz częściej mówi się o czwartej fali pandemii oraz sposobach, jak można jej zaradzić. Niestety akcja szczepień nie rozwija się zgodnie z założeniami rządu. Pojawiają się więc nowe propozycje, aby dla osób niezaszczepionych ograniczyć swobody obywatelskie. Czy jest to zgodne z prawem? O tym opowiedziała nam adwokat Eliza Kuna.

  Trzeciorzędowe cechy płciowe, w przeciwieństwie do cech pierwszo- i drugorzędowych, powstają dopiero w okresie dojrzewania. Nie są to już ani gruczoły płciowe, ani też wewnętrzne bądź zewnętrzne narządy płciowe. Do trzeciorzędowych cech płciowych zalicza się wszelkie pozostałe cechy charakterystyczne dla danej płci, czyli m.in. typ budowy ciała oraz zakres owłosienia.

  Inteligencja społeczna to pojęcie, które zostało wprowadzone przez Edwarda Thorndike’a w 1920 roku. Thorndike był psychologiem, który interesował się głównie ludzkimi zachowaniami oraz metodami wychowywania dzieci. Inteligencja społeczna to zdolność do rozumienia innych ludzi i ich zachowań.

  Jeszcze do niedawna pilates kojarzył się przede wszystkim z prostymi ćwiczeniami wykonywanymi na macie. Okazuje się jednak, że ta wyjątkowa forma aktywności może być praktykowana w znacznie bardziej zróżnicowany sposób. Gimnastyka na maszynach pozwala zaangażować do pracy niemal wszystkie mięśnie, rozwinąć elastyczność ciała, poprawić ogólną kondycję, a nawet pozbyć się problemów związanych z kręgosłupem.

  W toku wielu lat badań naukowych udało się odkryć, że w naszych organizmach istnieje wewnętrzny mechanizm, który decyduje o pracy naszych narządów. Dzięki temu wiemy, w jakich godzinach będzie aktywna najbardziej nasza wątroba, płuca, mózg czy serce. Jaki jest więc idealny plan dnia według naszego zegara biologicznego? O tym opowiedział Michał Domaszewski, lekarz rodzinny.

  Myślenie krytyczne polega na wnikliwej analizie informacji oraz ich weryfikacji. Osoby, które wyróżniają się tą umiejętnością, starają się dogłębnie zrozumieć dany problem, zanim jednoznacznie sformułują wnioski. Jest to zatem sposób na samodzielne szukanie prawdy bez ślepej wiary w autorytety, na przykład medialne czy naukowe.

  Witamina D ma ogromny wpływ na działanie całego organizmu. Wzmacnia kości oraz odporność. Poprawia również przemianę materii. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Karolinska Institutet w Sztokholmie pokazują, że jej suplementacja przez pacjentów onkologicznych może wspomóc leczenie paliatywne i zmniejszyć zapotrzebowanie na silne leki przeciwbólowe tzw. opioidy.

  Opadająca powieka, czyli ptoza, w zależności od stopnia zwiotczenia skóry, może dawać wizualny efekt zaspania lub celowego mrużenia oka. Przyczyny opadania powiek są różne, od podłoża genetycznego po schorzenia oczu i może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jak dochodzi do opadania powieki i jakim zabiegiem można to skorygować?

  Brzuch to dla wielu kobiet przyczyna kompleksów. Martwimy się tym, że nie jest idealnie płaski, surowo oceniamy każdą pojawiającą się na nim fałdkę tłuszczu. Prawda jest jednak taka, że to nie tylko wizytówka, którą można pochwalić się na plaży czy na siłowni, to przede wszystkim centrum naszego organizmu, w którym skumulowana jest kobiecość i wszystkie związane z nią emocje.

  45-letnia Natasha Owens z Merseyside w wieku 13 lat przeszła menopauzę, a mając 30. – zdiagnozowano u niej ciężki przypadek liszaja płaskiego. Kilka lat później musiała przejść histerektomię, czyli zabieg chirurgiczny usunięcia macicy. – Od 15 lat nie uprawiałam seksu z mężem. Moje małżeństwo jest silniejsze niż kiedykolwiek – deklaruje kobieta.