Hobby

Jaki aparat fotograficzny kupić dla amatora? Co brać pod uwagę przy wyborze aparatu

Hobby

Aktualizacja:
Fot. Elkhamlichi Jaouad / EyeEm / Getty Images

Fotografią zajmuje się coraz więcej osób. Jaki aparat fotograficzny najlepiej kupić, gdy jesteśmy dopiero na początku naszej przygody z fotografią?

  • Jaki kupić aparat fotograficzny do 1000 zł?
  • Jaki aparat kompaktowy kupić?
  • Jaki aparat cyfrowy kupić? Lustrzanki dla amatorów

Zobacz też: Jak zrobić zdjęcie panoramiczne 360 stopni?

Jesteśmy pewni, że chcemy mieć aparat fotograficzny cyfrowy. Jaki kupić model , by w jak największym stopniu spełniał nasze oczekiwania? Fotografia stała się bardzo popularnym hobby, którym może zacząć zajmować się każda osoba, niezależnie od wieku. Dziś wysokiej jakości zdjęcia można robić nie tylko aparatami, ale też nowoczesnymi telefonami komórkowymi. Jeśli jednak nie wystarczają nam zdjęcia wykonywane smartfonem, powinniśmy się zastanowić nad kupnem aparatu fotograficznego. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu należy się przede wszystkim zastanowić, do czego ma nam on służyć. Jaki kupić aparat cyfrowy ? Do wyboru mamy kompakty i lustrzanki.

Jaki kupić aparat fotograficzny do 1000 zł?

Na pytanie: „ jaki aparat najlepiej kupić? ”, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy zarówno od naszego budżetu, jak i od tego, jak chcemy korzystać z aparatu. Przy wyborze aparatu musimy sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań. Czy wybrać aparat kompaktowy czy lustrzankę? Aparaty kompaktowe możemy kupić już za około 500 zł. Jeśli na zakup aparatu fotograficznego możemy przeznaczyć większą kwotę, w cenie do 1000 zł możemy zarówno kupić kompakt z wyższej półki, jak i używaną amatorską albo półprofesjonalną lustrzankę. Dlatego też na pytanie, jaki aparat warto kupić powinniśmy na początku zdecydować się, czy bardziej będzie odpowiadać nam kompakt czy lustrzanka.

Zobacz też: W fotografii nie liczy się aparat, ale pomysł

Jaki aparat kompaktowy kupić?

Aparaty kompaktowe są dobrym rozwiązaniem dla osób , którym zależy przede wszystkim na dobrej jakości zdjęciach z wyjazdów wakacyjnych czy po to, by uwieczniać ważne chwile spędzone w gronie przyjaciół czy rodziny. Ktoś może zapytać, po co w ogóle kupować w dzisiejszych czasach kompakt, jeśli smartfony są już w stanie robić zdjęcia o porównywalnej, a czasem nawet i lepszej jakości? Aparaty kompaktowe mają tę przewagę nad smartfonami, że oferują bardzo duże zoomy – nawet 50-krotne. Wciąż żaden smartfon nie jest w stanie robić zdjęć z takim zbliżeniem. Wiele osób woli też fotografowanie tradycyjnymi aparatami, ponieważ pewniej leżą w dłoni, a co za tym idzie, robienie zdjęć jest łatwiejsze. Kompakty są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą robić zdjęcia w podróży – aparaty te mają niewielkie rozmiary, są lekkie i odporne na zniszczenia. Kompakty posiadają kilka trybów robienia zdjęć – na przykład automatyczny, do portretów, do zdjęć makro. Dzięki temu każdy fotograf amator będzie w stanie zrobić za pomocą kompaktów ładne, ostre zdjęcie.

Jaki aparat cyfrowy kupić? Lustrzanki dla amatorów

Jaki kupić aparat fotograficzny cyfrowy typu lustrzanka? Lustrzanki są odpowiednim wyborem dla tych fotografów amatorów, którzy w przyszłości chcą rozwijać swoje umiejętności. Lustrzanki dla amatorów lub półprofesjonalistów są w stanie robić świetnej jakości zdjęcia. Tego typu sprzęt można kupić już za około 1500 zł. Producenci wypuszczają regularnie na rynek nowe modele, dzięki czemu starsze, ale wciąż dobre aparaty tanieją i stają się coraz bardziej dostępne cenowo dla każdego. Zaletą lustrzanek jest z pewnością wymienna optyka. W przyszłości możemy więc zainwestować i kupić nowe obiektywy.

Lustrzanki cyfrowe mają też tę dużą zaletę w porównaniu z kompaktami i aparatami w smartfonach, że możemy osiągnąć małą głębię ostrości, czyli charakterystyczne rozmycie tła . Niewielka głębia ostrości jest wykorzystywana głównie w fotografii portretowej i makro. Robiąc zdjęcia lustrzankami możemy też szybciej nauczyć się podstaw fotografii, korzystając z manualnego trybu. Pozwala on na całkowitą kontrolę nad takimi parametrami, jak wartość przysłony, czas otwarcia migawki i ISO. Dzięki temu możemy też bardziej eksperymentować ze zdjęciami i uzyskiwać dokładnie takie efekty, na jakich nam zależy. Wielu zwolenników lustrzanek chwali sobie też to, że aparaty te, ze względu na większą wagę, pewniej leżą w dłoni. Z drugiej strony waga lustrzanek może być problemem, jeśli często przemieszczamy się z aparatem.

To, jaki aparat fotograficzny warto kupić , w dużej mierze zależy od tego, do czego chcemy go wykorzystywać. Jeśli zależy nam na ładnych zdjęciach z wakacji czy na uwiecznianiu wyjątkowych chwil ze znajomymi i rodziną, to na pewno będziemy zadowoleni z dobrego aparatu kompaktowego. Jeśli jednak chcemy rozwijać nasze fotograficzne umiejętności, warto zainwestować w amatorską lub półprofesjonalną lustrzankę. Każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie, ponieważ rynek aparatów fotograficznych oferuje bardzo szeroki wybór tego typu sprzętu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości